بازاریابی شبکه ای خوب یاد بد ؟

بازاریابی شبکه ای

خرید ادکلن

پارسا صالح – بازاریابی شبکه ای چیزی که این روزها همه جا در حال صحبت کردن راجب اون هستند ، من هم سعی کردم این موضوع رو بررسی کنم تا ببینم پدیده یا موج جدید جامعه به چه صورت هستش ، تو این سیستم چندین شرکت طبق تحقیقات من از همه بیشتر در حال فعالیت هستند که می خوام امروز به بررسی بازاریابی شبکه ای از دید شخصی نگاه کنم .

تو این رکود اقتصادی که الان ایران با اون دست و پنجه نرم می کنه موجی از بیکاری به وجود آمده ، دلایل زیادی برای رشد این قبیل شرکت ها وجود دارد ، اون هم اشتیاق داشتن به درآمد بیشتر است که باعث می شود این شرکت ها رشد چشمگیری داشته باشند ،  در این میان شرکت هایی که مردم بیشتر از همه جذب این آنها شده اند شرکت بیز ( BizMlm ) , بادران ( Baadraa ) و پنبه ریز است .

این شرکت ها به این صورت فعالیت می کنند که شما با ورود به این سیستم جایگاه خرید خود را می زنید ، ثبت جایگاه هیچ هزینه در برندارد اما تا خرید خود را از شرکت انجام ندهید جایگاه شما فعال نمی شود ، بعد از مشاهده محصولات می توانید خرید خود را انجام دهید و به صورت فعال و مستمر فعالیت کنید. البته این روند باید همواره ادامه داشته باشد تا شما جایگاه تثبیت شده ای داشته باشید . بعد از انجام اولین عملیات خرید تازه فعالیت شما آغاز می شود چون باید اطرافیان و دوستان خود را مجاب کنید تا از این سیستم محصول خریداری کنند تا به صورت مصرف کننده یا فروشنده باشند تا بابت تصاعدی که شما در اختیار خواهید داشت پورسانت ها و پاداش ها ای  را دریافت کنید ، البته ما اینجا نمی خواهیم پلن های درآمد زایی این شرکت ها را مورد نقد و بررسی قرار دهیم صرفاً معرفی این بازاریابی است .

در بالا شیوه کاری این شرکت ها گفته شد حالا ما می خواهیم قبل از شروع به گفتن مزیت ها و اشکلات این سیستم یک آمار از سایت الکسا از نمودار پیشرفت این شرکت ها در اختیار شما بگذاریم که کاملا قابل دسترس است ، چون شاید با ورود به هرکدام این شرکت ها با آمار و ارقامی غیر واقعی مواجه شوید که کمی گول زننده باشد ، این آمار نمودار بررسی این سه شرکت از نگاه الکسا است .

بازاریابی شبکه ای, نتورک مارکتینگ, بیز, بادران, پنبه ریز

همان طور که در آمار بالا میبینید شرکت بادران و پنبه ریز نزدیک به هم درحال فعالیت هستند ، البته شرکت بیز  فعالیت نسبتاً خوبی دارد که با توجه به قدمت کمتری که دارد شاید این نمودار پایین را در اختیار دارد .

همین اول باید گفت که این شرکت ها هیچ نوع کلاهبرداری انجام نمی دهند چون شما در قبال فروشی که دارید به شما پورسانت تعلق می گیرد و این عمل کاملاً منطقی است ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت با هدف اشتغال زایی به این شرکت ها مجوز تحت عنوان بازاریابی شبکه ای ارائه کرد تا کالا مصرفی مردم را برخی شرکت ها عرضه و به فروش برسانند این فکر فوق العاده هوشمندانه و مفید برای کشور بود . اما مسئله ای که این وسط به وجود خواهد آمد این است که آیا این شرکت ها محصولات مصرفی را با قیمت مناسب ارائه می کنند ؟ آیا این محصولات واقعا کیفیت لازم را دارا هستند ؟ اگر بله پس این ریزش بالا در بازاریابی شبکه ای چیست ؟

رویا فروشی

از کنار دفاتر این شرکت ها که رد می شوید جمعیت زیادی در حال تجمع میبینید که درحال صحبت و اختلات هستند ، حرف های تکراری ! این افراد آیا رویا فروشی می کنند ؟ به نظر من بله ! چون واقعیت را پنهان می کنند .

جلسات پرزنت با اعداد و ارقام بالا شما را مجذوب خود می کند ، اما این ارقام چقدر در واقعیت عملی است ؟ شما از هر کدام از شرکت ها به محض اینکه این سوال رو بپرسید به شما دارایی تاپ لیدر ها نشان داده می شود ، به نظر من این شوخی بزرگ است . این سیستم باتوجه به مصرفی نبودن محصولات و کمی کم کیفیت بودن محصولات باعث ریزش و حس بی اعتمادی می شود . تمام این شرکت ها ادعا این را دارند که محصولات شرکت ما مصرفی است ، مثل فلفل ، شامپو ، چای و … محصوولات که ارائه می کنند ، اما سوال اینجاست اگر این محصولات انقدر کیفیت بالایی دارند ، چرا تا الان کسی استفاده نکرده ؟ اگر شما قصد برند سازی دارید چرا مردم با محصولات شما حس غریبه گی دارند و حس خوبی ندارند ؟ مثلا شما وقتی وارد این سیستم می شوید حدود 5 نفر از اطرافیان خود را وارد این سیستم می کنید و این روند ادامه پیدا می کند تا 7 نسل بعد از شما این روند ادامه پیدا می کند و این افراد محصولات را یکبار خرید می کنند ، تا اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد اما ریزش  ماه دوم  شما را شگفت زده خواهد کرد . وقتی شما وارد ماه دوم و سوم می شوید مشاهده می کنید که در بهترین حالت 10% افرادی هم که وارد این سیستم شده اند به بقاء شبکه شما کمکی نمی کنند و طور مداوم غیرفعال می شوند  به همین خاطر شما در بهترین حالت بعد از گذشت یکسال کار مداول با داشتن صدها نفر زیرمجموعه درآمد رویایی که گفته می شود را نخواهید داشت هیچ حتی نزدیک به این درآمد هم نشده اید .

فراموش شدن هدف اصلی بازاریابی شبکه ای

مسئله بعدی که قابل تامل است اینکه هدف اصلی سیستم فراموش شده است ، احترام به محصول در ظاهر وجود دارد ، این سیستم با این هدف طراحی شده تا محصول وارد زندگی روزمره مردم به شود اما این مسئله که هرکسی فروشنده است و هرکسی توانایی فروش دارد شاید خیلی خوش بینانه باشد . شما در بهترین حالت از بین 100 نفر 10 فروشنده خوب پیدا خواهید کرد . اینکه من هرکسی را وارد مجموعه خودم کنم باعث این می شود که اعتماد به شرکت و محصول از بین برود . وارد یکی از شرکت ها شدم دیدم که سمپل محصولی که قرار داده بودند بدون اینکه توجه ای به آن شود گوشه ای خاک خورده افتاده . این موضوع واقعا اذیتم می کرد بعد علت رو جویا شدم که گفتن به خاطر ازدهام جمعیت این اتفاق افتاد وقتی وارد طبقه سوم این شرکت شدم دفتر مدیر مجموعه رو دیدم که محصولات شرکت را داخل قفصه ها قرار داده که به قطر 5 سانت خاک روی این محصولات رو گرفته است .

این یک فاجعه است که ما محصولاتی رو به فروش برسونیم که حتی باور ذاتی به اونها نداریم و مثل یک زباله به اونها نگاه می کنیم ، ای کاش سرگروه های این مجموعه به جای اینکه این همه زمان برای آموزش شبکه سازی می کنند روی فروش محصولات کار می کردند ، شاید روند کند تری پیش گرفته میشد اما این باعث ماندگاری بیشتر شرکت می شد .

قیمت نامناسب

این شرکت ها باتوجه به پورسانت های که وارد سیستم بازاریابی شبکه ای خود کرده اند که باید هزینه های خود را نیز پوشش دهند به همین خاطر برخی جنس ها از لحاظ قیمتی مناسب نیست ، شاید قیمت مصرف کننده مناسب باشد ، اما قیمت مناسب یک مشکل بزرگی را بوجود خواهد آورد ! اینکه فروشنده (بازاریاب) هیچ سودی از فروش محصول به دست نمیاورد. فقط وقت خود را برای کمترین درآمد گذاشته است ، تازه گاهی اوغات هزینه ارسال که رقم فوق العاده بالاتری از همه شرکت ها است باعث می شود این محصول را شما با ضرر به دست مصرف کنند برسانید به همین خاطر رقبتی برای فروش وجود ندارد .  این شرکت ها با هدف از بین بردن واسطه محصولات را به فروش می رسانند ، اما همین نوع بازاریابی باعث شده 7 واسط قبل شما به وجود بیایید .

آینده بازاریابی شبکه ای

درآخر باید گفت که این سیستم از لحاظ درآمدزایی شاید در ماه های ابتدایی درآمد بالایی دربر نداشته باشد اما با فعالیت درست و تمرکز بیشتر روی فروش محصولات و پرورش این فرهنگ در ساختار شبکه ای و تیم خود مطمن باشید به درآمد بالایی دست پیدا خواهید کرد .

منبع : بی جامه – Bijame.Com

لینک کوتاه : https://www.bijame.com/?p=5403

ممکن است شما دوست داشته باشید
26 نظرات
 1. افشین می گوید

  سلام.
  خیلی جالب هست که هرکس توایران چندبار راجب بازاریابی شبکه ای میشنوه و یا مدت اینکارو انجام میده میشه فیلسوف بازاریابی شبکه ای…
  شمابرو ببین ادمای بزرگی مثل زیگ زیگلار،جیم ران،دیویدترامپ(نامزدریاست جمهوری امریکا)
  وحتی بریان تریسی ک زمستان94تو ایران بود راجب بازاریابی شبکه ای چیه بعد بیا نظر شخصی خودتو بگو.
  شاد و ثروتمند باشید

  1. بی جامه می گوید

   دروود
   اره از وقتی که من اونو نوشتم تا الان خیلی گذشته اما چیزی رو میدونم اونم اینه که شک نکن دوست عزیز با این رویه ای که برخی شرکت ها گرفتند چیزی نمی گذرد که خیلی از مردم از بازاریابی شبکه ای دوری می کنند . فرهنگ های اشتباه مثل خرید اجباری ، اجناس نامناسب قبول کنیم کمی کاستی زیاده

   1. هستی می گوید

    من خودم دارم تو شرکت بازاریابی شبکه ای کارمیکنم ماه اولم 700 هزارتومن گرفتم ماه دوم هم 2 میلیون الانم درامدم رو ب افزایشه ن خرید اجباری درکار بود ن جنس بی کیفیت تازه الان کلی هم مشتری دارم لطفا قضاوت بی مورد نکنین تو شرکت ک من دارم کار میکنم و دارم ب درامد بیشتری میرسم فقط ب خاطر انجام دادن صحیح اصولاهستش.

    1. رضا می گوید

     اگر راست میگی حرف نزن از اکانتت عکس بزار ما هم ببینیم خوب

    2. محمد می گوید

     دوست عزیز من خودم توی این شرکتها کار میکنم کاری به مطلب این اقا هم ندارم اما در مورد اینکه ماه اول هفتصدهزار تومن درامدتون بوده نمیگم اشتباه میکنیدبلکه بایدبگم واقعادروغ شاخداری میگید حالا با هرانگیزه ای که میگید .خفن ترین نتورکری که مادیدیم وحتی کساییکه به جایگاه بالاتری نسبت به بقیه رسیدن در ماه اول سیصدهزار تومن درامد داشتن و اکثرا زیر این مبلغ لطفا بیاییددر گفتارمون صداقت داشته باشیم

     1. بی جامه می گوید

      دروود
      البته من شخص میشناسم ماه اول بیشتر از اینا درآورده البته نه از شبکه سازی از فروش شخصی

 2. امیر می گوید

  در واقع بازاریابی شبکه ای همون شرکت های هرمی بی هویتی هستن که تو اکثر کشورها منفور و تحریم شده ان. شما فکر کن جامعه ای که مشتی علاف بشینن و دنبال پرزنت کردن یا به عبارتی مکیدن خون دیگران باشن چه جامعه ای می شه و برای مثال کی قراره تو اون جامعه تولید یا خدمت رسانی کنه.
  من حق رو به “بیجامه” می دم و همین الآنش هم ملت چشم و گوششون خوشبختانه باز بازه و گول نمی خورن.

  1. پرهام می گوید

   حرف شما كاملا مس… و بي ارزش به عنوان يه نتوركر نمي گم اين و يكي از كارهايي كه ما انجام داديم حمايت از توليد داخل بعد دوست عزيز به جاي اين كه اظهار نظري بكني كه هيچ سند و مدركي نداره و حرفات كاملا غير منطق و واقعيت هستش شركت amway امريكا به عنوان بزرگترين شركت نتوركماركتين جهان فروشش چندين برابر درامد هاليوود هست لطفا تحقيق كنيم

 3. کامیاب می گوید

  واقعا متاسفم که بدون اطلاعات کافی شروع به اظهار نظر میکنیم
  ما کسانی رو توی نتورک ایران داریم که جراح قلب هستن ولی وارد این صنعت شدن( دکتر زینعلی)
  اونوقت شما این کار رو مختص افراد علاف میدونی؟
  فقط بلدیم اظهار نظرهای الکی و بدون منطق کنیم

 4. مسعود می گوید

  تنها تفات بین انسان های ثروتمند و فقیر در طرز فکر کردنشونه چندین ساله اینطور فکر کردیم که قسمت ما همینه همین که بخور و نمیر زندگی میکنیم شکر خدا. الانم که فرصت گیر اومده بهونه گیری میکنیم ایراد میگیریم همین فکرا رو کردیم شدیم این . اگه به بهونه گیریه میشه به تموم کارای دنیا ایراد گرفت بعضیا خدا رو هم انکار میکنن .اگه میتونید برید کار کنید نمیتونید بهونه هم بیارید .یک نصیحت دوستانه از غافله غقب نمونید پشیمونی بد دردیه

 5. محمد می گوید

  آقایون خانم های ایرانی لطفا تا زمانی که اطلاعات کامل رو درباره یه کاری ندارید نظر شخصی ندهید(پدر بزرگ من هنوز کارت بانکی رو قبول نداره …چون اطلاعات نداره).و در ضمن این کار یه کار تیمی هست و تیم های مختلفی کار میکنن.پس طریقه کار کردن یک تیم یا یک شرکت دلیلی بر خوب یا بد بودن صنف بازاریابی شبکه ای نیست.سربلند و ثروتمند باشید(ذهن ثروتمند).

 6. شاهین می گوید

  سلام هدف اصلی شرکت های بازاریابی استثمار مشتری با عرضه کالاهای بی کیفیت و غیر ضروری و افزایش در امدنجومی تولید کنندها و عرضه کننده های در راس هرم و همچنین سیاست بازی دولت برای فروش محصولات راکد خارجی با هدف فرار از تحریمات

  1. مرتضی می گوید

   سلام
   شرکتهای تولید کننده، به هر روشی که کالای تولیدی خودشونو بفروشن، سودشون مشخص هست‌ و فرقی نمیکنه که به چه روشی کالاهای خودشونو به دست مصرف کننده برسونم.
   کالایی که از انبار کارخانه خارج میشه و به فروش میرسه، بری تولید کننده فرقی نداره که مستقیمأ به مشتری نهایی برسونه یا شرکت پخش.
   در هر ۲ حالت سود تولید کننده مشخصه.
   بازاریابی شبکه‌ای یک روش فروش هست که در این سبک کاری ، کالاهای تولیدی به واسطه ی مشتریان راضی از کیفیت محصول ترویج داده میشه و به فروش میرسه.
   ضمن اینکه این شرکتها حق تبلیغات در هیچ سطحی رو ندارند.
   اگر شما کالای بی نام و نشان و بدون تبلیغ رو بخرید و از کیفیتش راضی نباشید آیا دوباره اقدام به خرید میکنید؟ یا اینکه به عزیزانتون پیشنهاد میدید که بخرند؟

   پیشنهاد شرکتهای بازاریابی شبکه‌ای به همه اینه:
   اول اینکه خریدار ما باشید، چون ما ادعای کیفیت داریم و تولید عمده ی داخلی، یعنی در خط تولید کارگر ایرانی مشغول به کار هست. بدون اینکه خریدار ما باشید چطور از کیفیت کالای ما مطلع میشید

   دوم اگر از کیفیت کالای ما راضی بودید تعدادی هم برای فروش بخرید و به آشنایانتون پیشنهاد بدید

   سوم اگر مایل به کسب درآمد هستید، سازمان فروش بسازید (مجموعه‌ای از مشتریان راضی)

   خارج از این چهارچوب فقط قضاوتهای بدون آگاهی و بدون تست هست.

   توصیه بنده به تمام کسانیکه مینیموم در یکی از این پیشنهادها شرکت نکرده‌اند، فقط سکوت هست که مورد تمسخر جمعیت ۱/۵ میلیونی حال حاضر نتورکر ایران نشوند چو

 7. A می گوید

  سلام دوست من حدود یه ساله که تو یکی از این شرکت ها کارمیکنه من که تو وضع زندگیش تغییری ندیدم اما رفتارش خیلی تغییر کرده همه چیو از من ودوستای دیگش پنهون میکنه حرفاشو میخوره در حالی که خیلی هم خود بزرگ بین شده جوری که برای ادمای اطرافش ارزشی قائل نیست و معتقده که ماها داریم وقتمون رو تلف میکنیم کتابایی که از شرکت میدن تا بخونه رو جلد میگیره تا کسی متوجه نشه چیه من براش نگرانم چن باری خاستم که عضو شرکت بشم تا ببینم چی هس اصلا اما خانواده راضی نشدن تازه امسال ازدانشگاه مرخصی گرفت تا به کارای شرکت برسه همش میگه هدف هدف ماشین فلان و…به خاطر اینا ازدرسشم زده امیدوارم راست باشه و حداقل به یه جایی برسه

  1. علی فراهانی می گوید

   شک نکن میرسه این کار سونین شغل پولساز دنیاست میدونستی فقط زحمتش زیاده ممکنه 1سال طول بکشه یا 4سال ولی بالاخره میرسه به هدفش

 8. مرتضی می گوید

  سلام خدمت همه دوستان شمای ک منفی میدن میگین شرکت بدرد نمیخوره اولا من خودم عضو شرکت … محصولاتشم خیلی خوبه فروش خوبیم دارم و راضیم شمای ک هیچی نمیدونید نظر الکی ندین

 9. مرتضی می گوید

  شما خودتون تو خونه نشستینو فقط بلدین حرف بزنین حالا ینفر ک بلند میشه تو زندگیش ی هدفی داشته باشه میخواین با حرفاتون منصرفش کنین شما از اون دسته ادما هستین ک خودتون قدرت انجام کاری رو ندارین چشم دیدن موفق شدن کسی دیگه رو ندارین بزا واستون ی داستانی بگم

 10. امیرمحمد صمیمی فرد می گوید

  سلام من یه بازاریاب شبکه ای در رشت هستم. ممنونم از مطالب خوبتون. مردم باید اینا رو بدونن و بفهمن که بازاریابی شبکه ای درست به چی میگن و درست انتخاب کنن. بازم ممنونم از مطالب خوبتون ولی بعضی جاها یه سری ایراد هایی در مورد محصولات و شیوه ی کار کردن گرفتین و در مورد اونا باید بگم که من جایی کار میکنم که هیچکدوم از این ایراد ها رو نداره. منظورم اینه که توی کشورمون شبکه هایی هم هستن که درست و بر مبنای صداقت دارن کار میکنن؛ فقط کافیه دنبالش بگردین و پیداش کنین.

  1. نوری می گوید

   بانظر شما کاملا موافق هستم. شرکت هایی که برمبنای صداقت گام برمیدارن قطعا آینده ای پایدار تر خواهند داشت.

 11. jimi می گوید

  با سلام خدمت دوستانی که دارند نظرات مختلف میدن.ما ایرانیها اقیانوسی از اطلاعات هستیم به عمق یک بند انگشت.شمایی که دارید بازاریابی شبکه ای رو نفی میکنید بدونید که شما هم درست فکر میکنید.فقط خواهشا منتظر باشید تا شاید برای شما هم فرجی بشه.ما که رفتیم شما بمونید و افکارتون

 12. م سرلك می گوید

  با سلام
  خدا قوت به تمام انسانهايي كه براي تغيير در زندگي شروع به فعاليت سالم ميكنند من به عنوان كوچكترين فرد اين جامعه بزرگ كه در كشور عزيزم ايران زندگي ميكنم و به عنوان يك نتوركر مشغول به كار هستم و از اين بابت كه بازاريابي شبكه اي به صورت وسيع در حال رشد هستش خوشحالم و اينكه جامعه ايران با اين وضعيت اقتصادي مريض كه در حال رشد بيشتر هستش و راهي براي درمان بيكاري نداره و بازاريابي شبكه اي راهي مطمعاً براي اشتغال زايي و كسب درآمد حلال هست رو چرا خيلي ها باور ندارن و حتي به خودشون اجازه تحقيق و تفحس نميدن ، بازاريابي شبكه اي به عنوان فرصت شغلي تنها راه براي رسيدن به آرزوهاي آينده شخصي هست چرا كه يك راه پول دراوردن تنها نيست بلكه يك راه مطمعاً پول درآوردن هست البته براي افرادي كه هنوز در رابطه با اين شغل به صورت سنتي نگاه ميكنن نميتونن به اين صنعت بزرگ به صورت يه شغل با درآمد بالا باورن كنن كه بازاريابي شبكه اي يه شغل جدي هستش ، در پايان از اون دوستاني كه اطلاعات درست در اين رابطه ندارن درخواست ميكنم بيشتر برن تحقيق كنن
  يا علي

 13. علیرضا می گوید

  سلام من هم جدیدا توسط یکی از دوستان دعوت شدم و اتفاقا قصد ورود هم داشتم ولی وقتی خواستم جنس بخرم، دیدم خرید هیچکدومش برام توجیه نداره مگه اینکه بخوام صرفا به خاطر وارد شدن تو شبکه بخرم که کار غلطی هست و خودشون هم اول قبل از ورود می گفتن این کار رو نکن. حالا جنسی که خودم حاضر نیستم با این شرایط فروشش بخرم، چجوری به دیگران هم توصیه کنم و اونها رو وارد شبکه کنم؟
  از منظر کلان اقتصادی هم که بررسی کردم، وقتی درصد پورسانت ادعایی شرکت رو بر تعداد بازاریاب ها تقسیم کردم، خیلی خورد تو حالم.
  حالا دارم به این فکر می کنم که خودم یه شبکه راه بندازم برای فروش یک محصول واقعا با کیفیت و قیمت مناسب که از طریق مشتری های واقعی و نه کسانی که به امید های الکی خرید می زنند، نتورک فروشم رو گسترش بدم.

  1. بی جامه می گوید

   دروود
   نیاز به مجوز داره دوست من

  2. محمد می گوید

   تو حتی چیزی از شبکه و قانون و مجوز هم نمیدونی دوسته من حتی زیر ساخت هاش رو هم بلد نیستین چرا ایراد میگیرین؟؟؟
   کاش یبارم که شده تو زندگیامون با خودمون رو راست باشیم ….اصلا نتورک هیچ وقدر خوبه انسان به فکر اینده و موفقیت رو برای خودش هم ببیینه و براش تلاش کنه…شما هایی که فقط حرف میزنیدو تا حالا یه اقدام جدی برای موفقیت تو زندگی نداشتید لطفا از نتورک ایراد نگیرید….التماس تفکر

 14. زهرا می گوید

  سلام من تازه وارد این کارشدم الان هم دودل هستم که ادامه بدم یانه. حس میکنم اگه بخوام ادامه بدم باید همه کارهام وتعطیل کنم وفقط به جلساتی که مرتب میگذارن برسم بعدش هم همش باید سرم توگوشی باشه.
  لطفا راهنماییم کنین

  1. محمد می گوید

   بالاخره موفقیت تو زندگی راحت نیس خانوم
   هیشکی به راحتی انسان خود ساخته و موفقی نشده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.