7 درمان خانگی پیسی یا ویتیلیگو

خرید ادکلن

پیسی  یا ویتیلیگو (Vitiligo) یک اختلال تولید رنگدانه است که در آن ملانوسیت‌ها (سلولهایی که رنگدانه تولید می‌کنند) در قسمتهایی از پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب شده‌اند. در نتیجه لکه‌های سفید پوست درنواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند. مویی که در نواحی مبتلا به پیسی رشد می‌کند معمولاً سفید می‌شود.

علّت بیماری پیسی شناخته نشده‌است، اما پزشکان چندین نظریه متفاوت مطرح کرده‌اند. یک تئوری این است که افراد پادتنهایی (آنتی‌بادی‌هایی) تولید می‌کنند که ملانوسیت‌های بدن خودشان را تخریب می‌کند. تئوری دیگر این است که ملانوسیتها خود به خود تخریب می‌شوند. درنهایت بعضی افراد گزارش کرده‌اند که یک رخداد منفرد از قبیل آفتاب سوختگی یا فشار روحی باعث بروز پیسی شده‌است ولی مورد اخیر از نظر علمی ثابت نشده‌است.

بیماری یسی , درمان بیماری پیسی , طب سنتی بیماری پیسی

خوشبختانه بیماری پیسی یا ویتیلیگو یکی از آن اختلالات پوستی است که به آسانی توسط داروهای خانگی قابل درمان است. در این نوشتار موثرترین درمان‌های خانگی را برای این اختلال خواهید دید. استفاده‌ی مستمر از این درمان‌های خانگی ناپدید شدن کامل این لکه‌های سفید بیماری پیسی را در طول مدت کوتاهی تضمین می‌کند.

۱. زردچوبه

زردچوبه یک عامل جوان‌کننده‌ی بی‌نظیر برای پوست است و می‌تواند به طور موثری پیسی را درمان کند. زردچوبه همچنین حاوی خواص ضدباکتری است که کمک‌تان می‌کنند از شر باکتری ایجادکننده‌ی عفونت خلاص شوید. علاوه بر این خاصیت گندزدایی قدرتمند زردچوبه می‌تواند سبب بهبود سریع پوست آسیب‌دیده شود.

کمی پودر زردچوبه و چند قطره روغن خردل را با هم ترکیب کنید و یک خمیر تهیه کنید. این خمیر را روی لکه‌های سفید یک بار صبح و یک بار عصر به طور روزانه استعمال کنید. راه دیگر این است که چند برگ چریش را له کنید، آن‌ را با کمی پودر زردچوبه و آب ترکیب کنید و خمیر را روی لکه‌های سفید به صورت روزانه (روزی دو بار برای این‌که سریع به نتیجه برسید) استعمال کنید. این درمان خانگی خاص را به طور مداوم استفاده کنید تا زمانی که لکه‌های سفید ناپدید شوند.

۲. سرکه سیب

بیماری پیسی یا همان ویتیلیگو گاهی اوقات در اثر عفونت‌های باکتریایی یا قارچی ایجاد می‌شود که می‌توانند پوست را بخورند و مانع از این شوند که ملانین کافی تولید شود و جایگزین سلول‌های مرده‌ی پوستی شود. در این گونه موارد، استفاده از سرکه سیب رقیق شده (حاوی خواص اسیدی است که مانع رشد باکتری می‌شوند) روی لکه‌های سفید می‌تواند به ریشه‌کن کردن عفونت و کاهش لکه‌های پوستی کمک کند.

آب و سرکه سیب را به نسبت دو به یک ترکیب کنید و این ترکیب را طی فواصل زمانی منظم در طول روز روی لکه‌های سفیدتان بمالید. شما همچنین می‌توانید این محلول را برای شستشوی پوست آسیب‌دیده استفاده کنید. روش دیگر این است که می‌توانید چند قطره سرکه سیب را روی یک پارچه‌ی گرم بریزید و آن را هر روز به مدت ۱۵ دقیقه روی لکه‌های سفید بگذارید تا از شرشان خلاص شوید.

درمان خانگی پیسی , بهبود پیسی با عسل

۳. عسل

عسل حاوی خواص ضدباکتری و ضدقارچ قدرتمندی است که می‌تواند به شما کمک کند با انواعی از عفونت‌ها، از جمله لکه‌های سفید مقابله کنید. عسل به آسانی توسط پوست جذب می‌شود و می‌تواند به طور موثری باکتری ایجادکننده‌ی عفونت را ریشه‌کن کند. این ماده همچنین بهبودی سریع منطقه‌ی آسیب‌دیده را ترویج می‌کند. پوست آسیب‌دیده را خوب با آب بشورید و با یک حوله‌ی نرم خشک کنید. کمی عسل خام روی لکه‌های سفید بمالید و اجازه بدهید مدتی بماند.

دست کم ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا پوست‌تان عسل را جذب کند. بعد از گذشت این مدت صورت‌تان را با آب ولرم بشورید. شما همچنین می‌توانید با استفاده از عسل (دو قاشق غذاخوری)، پودر چوب صندل (۱ قاشق چایخوری)، پودر زردچوبه (۱ قاشق چایخوری) و پودر برنج (۱ قاشق چایخوری) یک خمیر تهیه کنید. این خمیر را روی لکه‌های سفید بمالید و اجازه بدهید که خوب خشک شود. سپس آن را با آب سرد بشورید. این فرآیند را دست کم دو بار در روز تکرار کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه‌تان برسید.

۴. زنجبیل

مصرف منظم زنجبیل گردش خون را در بدن از جمله نواحی آسیب‌دیده در اثر بیماری پیسی ، بهبود خواهد داد. جریان خون افزایش یافته در ناحیه روند بهبود را تسریع می‌کند و باکتری ایجادکننده‌ی عفونت را از بین می‌برد. یک تکه زنجبیل ببرید و آب آن را روی لکه‌های سفید بمالید. شما همچنین می‌توانید آب زنجبیل را با کمی خاک رس قرمز ترکیب کنید و خمیر حاصل را روی لکه‌های سفید بمالید و اجازه بدهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. سپس آن را با آب شستشو دهید. روش دیگر به این ترتیب است که آب زنجبیل را با آب و آب لیمو ترکیب کنید و محلول حاصل را دست کم دو بار در روز برای خلاص شدن سریع و موثر از شر لکه‌های سفید بنوشید.

۵. آب کلم‌برگ

استفاده از آب کلم‌برگ روی لکه‌های سفید می‌تواند پدیدار شدن آنها را کاهش دهد و از وقوع مجددشان پیش‌گیری کند. چند برگ کلم‌برگ را جدا کنید و آب آنها را بگیرید و سپس آن را در فواصل زمانی منظم در طول روز و هر بار به مدت ده دقیقه، روی لکه‌های سفیدتان بگذارید. روش دیگر این است که چند برگ کلم را در آب بجوشانید (حدودا به مدت ۱۵ دقیقه) و این آب را برای شستشوی پوست آسیب دیده استفاده کنید. روش بهتر این است که میتوانید چند سوراخ روی برگ‌ها ایجاد کنید و برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه آنها را مستقیما به مدت ۱۵ دقیقه و دست کم دو بار در روز روی لکه‌های سفید بگذارید.

۶. بذر ترب

بذر ترب یکی از موثرترین درمان‌ خانگی برای عفونت پوستی بیماری پیسی است. استعمال منظم بذر ترب در نواحی آسیب‌دیده به از بین بردن عفونت کمک خواهد کرد و رشد سلول‌های پوستی را به جای سلول‌های مرده‌ی پوست سرعت خواهد داد. به این ترتیب پدیدار شدن لکه‌های سفید در طول زمان کاهش خواهد یافت. بذر ترب را آسیاب کنید و آن را با سرکه سیب رقیق شده (۲ قاشق چایخوری کافی است) ترکیب کنید. خمیر حاصل را روی نواحی آسیب‌دیده بگذارید و پس از ۳۰ دقیقه آن را آبکشی کنید. برای این‌که زود به نتیجه برسید، این کار را دست کم دو بار در روز تکرار کنید. شما همچنین می‌توانید به جای بذر ترب از برگ ترب که به همان اندازه برای از بین بردن لکه‌های سفید موثر هستند، استفاده کنید.

۷. روغن ویتامین E

روغن ویتامین E دارای خواص جوان‌کنندگی است که به بهبود سریع عفونت‌های پوستی مانند بیماری پیسی کمک می‌کنند. ویتامین E همچنین ناحیه‌ی آسیب‌دیده را مرطوب نگه می‌دارد و به این ترتیب از خارش و تحریک که گاهی اوقات همراه لکه‌های سفید است، جلوگیری می‌کند. در طول روز و طی فواصل زمانی منظم کمی روغن ویتامین E (اطمینان حاصل کنید که روغنی که تهیه کرده‌اید خالص است) روی لکه‌های سفید بمالید. اجازه بدهید که پوست روغن را به طورکامل جذب کند (این امر حدود ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید) و آن را پس از طی این مدت با آب ولرم آبکشی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.