9 راهکار طبیعی برای افزایش قد

خرید ادکلن

راهکار طبیعی برای افزایش قد چیزی است که با یک تغییر ساده  در روند زندگی اتفاق میافتد. قد یک عامل مهم برای شکل گیری شخصیت هر فردی است. اگر چه کوتاه بودن قد هیچ یک از قابلیت های فرد را از بین نمیبرد، اما این واقعیت است که افراد بلند قد اغلب در مرکز توجه قرار می گیرند. بعضی از افراد کقد کوتاه نه تنها از عدم اعتماد به نفس رنج می برند بلکه در بعضی از جنبه های زندگی خود نیز با مشکلات خاصی مواجه هستند.

پس سوال است که آیا افزایش قد به طور طبیعی واقعا امکان پذیر است؟ اگر بله، چطور؟ این چیزی است که ما در این پست در بی جامه می خواهیم مورد بررسی قرار دهیم ، باما همراه شوید.

راهکار طبیعی برای افزایش قد

1- خواب مناسب
2- ورزش منظم و ورزش های کششی
3- تمرین یوگا و مدیتیشن
4- حفظ موقعیت فیزیکی درست
5- رژیم غذایی مناسب
6- اجتناب از عوامل کاهنده قد
7- سیستم ایمنی قوی داشته باشید
8- از پزشک خود سوال کنید
9- اعتماد به نفس بالا داشته باشید
حدود 20 درصد یا بیشتر از قد بدن ما بستگی به محیط، فعالیت ها و رژیم ما دارد. بنابراین، ما می توانیم افزایش قد خود را به صورت طبیعی با پیروی از قوانین اساسی خاص در زندگی روزمره داشته باشیم.

1. خواب مناسب داشته باشید

افزایش قد با خواب مناسب

این یک واقعیت شناخته شده است که بدن ما در حالی که استراحت می کند، رشد می کند و بافت خود را بازسازی می کند. خواب و استراحت مناسب برای بدن رو به رشد ضروری است. هورمون رشد انسانی (HGH) به طور طبیعی در بدن ما در طول عمر با خواب عمیق و آرام تولید می شود. میزان خواب درست برای رشد کودکان و نوجوانان حداقل هشت تا 11 ساعت در شب است که باید برای رسیدن به حداکثر قد خود داشته باشند. بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که محیط خواب مناسبی دارید. محل خواب باید آرام بدون هیچگونه صدا اضافه و نور قوی باشد. چند نکته برای اینکه خواب راحتتری داشته باشید به شما میگوییم:

حمام آب گرم می تواند قبل از خواب به بالا بردن کیفیت خواب شما کمک کند. یک تغییر ناگهانی دما بدن می تواند به بهتر خوابیدن شما کمک کند.
قبل از رفتن به رختخواب، یک فنجان چای بابونه را می توانید بنوشید. این دمنوش واقعا برای کیفیت خواب شما مفید است.

2- ورزش منظم و ورزش های کششی

یکی از راههای افزایش قد با ورزش است که به صورت طبیعی داشتن جسمی پرتحرک که با ورزش و تناسب اندام می تواند کارساز باشد مخصوصا برای کودکان. ورزش منظم و ورزش کششی باعث افزایش قد می شود. هنگامی که شما از لحاظ جسمی فعالتر هستید، بدن شما نیاز به مواد مغذی سالم تر دارد و در نتیجه افزایش مصرف مواد مغذی افزایش قد خواهید داشت .
ورزش هایی مانند شنا، ایروبیک، تنیس، فوتبال، بسکتبال یا  فعالیت های کشش دیگر، یک راه خوب برای رشد بدن . قد ماست. بر اساس یک مطالعه، بین فعالیت بدنی و رشد استخوان رابطه مستقیم وجود دارد. عضلات ما در رشد قد ما نقش مهمی ایفا می کنند. از این رو، ورزش منظم یا ورزش کششی باید بخشی از فعالیت های روزانه ما باشد.

فعالیت هایی مانند شنا (که شامل درگیر شدن کل بدن می شود) نیز می تواند به افزایش قد کمک کند. اگر در سن کودکی شروع به ورزش شنا کنید می تواند افزایش قد شما را تضمین کند.

شما همچنین می توانید سعی کنید انواع مختلفی از ورزش های کششی را شروع کنید. تمرینات کششی ساده را حداقل 15 دقیقه هر روز می توانید انجام دهید. قبل از شروع تمرین حرکات کششی می تواند به گرم شدن و بالا بردن کیفیت ورزش شما کمک کند.
تمرینات کششی و ورزش افزایش قد که به صورت آویزان کردن خودتون از میله بارفیکس باشه می تواند به شما در افزایش قد کمک کند .بسعی کنید از یک میله به مدت 15 ثانیه با یک دستآویزان شوید این فعالیت به بهبود ستون فقرات شما کمک میکند. شما می توانید در مجموع به مدت 5 دقیقه در روز این کار را انجام دهید برای هرکدام از دستان خود، بسیار مفید است.

3- تمرین یوگا و مدیتیشن

تمرین یوگا برای افزایش قد

یوگا یک راه حل مفید و عالی برای افزایش طبیعی قد شماست.  یوگا به طور کلی تناسب بدن شما را بهبود می بخشد، که برای تقویت رشد کلی بدن شما بسیار مفید است. افزایش قد با مدیتیشن و یوگا با تمرین های خاصی که دارد باعث آزاد شدن هورمون های رشد در بدن شما می شود. تمرینات کششی و تعادلی که در یوگا است باعث تقویت عضلات و بهبود وضعیت جسمانی بدن نیز می شود.

4- حفظ موقعیت فیزیکی درست

از کودکی حفظ موقعیت فیزیکی درست بدن باید رعایت شود. چند راهکار ساده برای بهبود وضعيت بدن شامل موارد : صاف نشستن بر روی صندلی، حفظ موقعیت شانه و بالا نگه داشتن آنها، ایستاده راه رفتن و خمیده نبودن.

ستون فقرات صاف می تواند به افزایش قد شما بسیار کمک کند. گردن و سر خود را بدون خم شدن و یا خمیدگی بچرخانید. داشتن یک بالش خوب و یک تشک برای بدن مناسب در حفظ ستون فقرات صاف بسیار مهم است. یک حالت فیزیکی درست باعث می شود شما بلندتر، هوشمندتر و با اعتماد به نفس بالاتری به چشم بیایید.

5- رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مناسب برای افزایش قد

رژیم غذایی مناسب برای افزایش رشد بدن مناسب است. اجتناب از چربی های اشباع شده، نوشیدنی های گازدار و مواد غذایی حاوی قند زیاد، زیرا این می تواند تاثیر منفی بر الگوی رشد کلی بدن شما داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن تامین می شود. غذاهای زیادی وجود دارد که می تواند به شما در حفظ رژیم غذایی مناسب کمک کند.

ویتامین D و پروتئین ها در ایجاد هورمون رشد کمک می کنند که برای رشد مناسب دندان ها و استخوان ها مفید است . از این رو، غذاهای غنی از این مواد مغذی مانند پنیر، حبوبات، گوشت بدون چربی و سفید تخم مرغ باید در رژیم غذایی شما قرار گیرد.
مصرف مناسب روی نیز بسیار مهم است، زیرا کمبود آن می تواند منجر به توقف رشد ناگهانی در کودکان شود . غذاهای مانند مارچوبه، شکلات، تخم مرغ و بادام زمینی غنی از روی هستند.
کلسیم موجود در محصولات لبنی و سبزیجات سبز برای رشد و تراکم استخوان ها ضروری است .
سایر مواد مغذی مانند منیزیم، فسفر، کربوهیدرات ها و ویتامین ها نباید نادیده گرفت، زیرا آنها به رشد مناسب بدن کمک می کنند. می توانید به طور محدود هم از مکمل های غذایی استفاده کنید به رشد بدن کمک زیادی میکنند.
مهم است که متابولیسم خوبی داشته باشیم. از این رو، شما می توانید شش وعده غذایی متعادل در طول شبانه روز داشته باشید. وعده های غذایی کوچکتر اما غنی برای افزایش میزان متابولیسم مفید هستند. آنها به ذخیره سازی چربی کمتری در بدن شما کمک میکنند و در نتیجه با افزایش رشد بدن خواهید داشت.

6- جلوگیری از عوامل کاهنده قد

شما می توانید با چند نکته ساده از کوتاهی قد خود جلوگیری کنید و کمک به افزایش رشد بدن خود کنید :

مصرف مواد مخدر و الکل در سن جوانی می تواند بسیار مضر باشد. مصرف اینها می تواند منجر به عدم رشد و سوتغذیه شود، در نتیجه مانع از رسیدن شما به حداکثر قد فیزیکی بدن شما می شود. مصرف کافئین باید بویژه در میان کودکان محدود شود زیرا ممکن است خواب آنها را مختل کند . همانطور که بچه ها و نوجوانان نیاز به 8 تا 11 ساعت خواب راحت دارند، کافئین می تواند آن را تا حد زیادی مختل کند، بنابراین به طور غیر مستقیم به کوتاه قد ماندن آنها کمک می کند.

علاوه بر این، استروئید ها نیز برای جلوگیری از رشد استخوان در کودکان می کند و بر رشد آنها تأثیر منفی دارند. تحقیقات نشان داده است که کودکان و نوجوانانی که مبتلا به آسم هستند، تا حدود نیم اینچ کوتاهتر از دیگران رشد می کنند. این به این دلیل است که آزمایشات مقادیر نسبتا کوچک استروئید را به نام بوتسونید در بدن آنها شناسایی کردند .

7- سیستم ایمنی قوی داشته باشید

بعضی از بیماری ها در کودکان از رشد مفید کودکان جلوگیری میکند. از طریق ایمن سازی بدن و مصرف زیاد ویتامین C (که در میوه های مرکبات مانند نارنج، گریپ فروت و لیمو یافت می شود) می توان از این بیماری ها اجتناب کرد. رژیم غذایی سالم می تواند کمک به یک سیستم ایمنی قوی در بدن کند. رژیمی حاوی مقدار زیادی میوه، سبزیجات، حبوبات، دانه های و غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها و اسیدهای چرب امگا 3 که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید تا سیستم ایمنی قوی داشته باشید.

8- از پزشک خود سوال کنید

اگر در خانواده ای زندگی می کنید که همه قد بلند هستند و شما فقط قد کوتاهی دارید ، قبل از هرچیزی به پزشک مراجعه کنید و دلیل آنرا جویا شوید ، حتما با کمی دقت در این موضوع می توانید از کوتاه ماندن قد خود جلوگیری کنید .

9- اعتماد به نفس بالا داشته باشید

اعتماد به نفس بالا برای زندگی بهتر

حتی قد بلندی داشته باشید اما اعتماد به نفس کافی نداشته باشید هیچ ارزشی ندارد ، سعی کنید از همان کودکی اعتماد به نفس خود را بسازید ، سعی کنید فعالیت های اجتماعی خوبی داشته باشید با دوستان خود وقت بگذرانید ، فعالیت های اجتماعی زیادی انجام دهید و اندیشه های مثبت داشته باشید . حتی اگر قد کوتاهی داشته باشید باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید .

فاکتورهای مهم در افزایش قد

عوامل ژنتیکی و غیر ژنتیکی در تعیین قد ما نقش مهمی دارند. قدما توسط  هورمون رشد انسانی (HGH)  تنظیم می شود. HGH در غده هیپوفیز در بدن ما ترشح می شود که برای رشد مناسب استخوان ها و غضروف ها مورد نیاز است.

عوامل ژنتیکی در کوتاهی قد

قد ما توسط چندین ژن تعریف شده است. اگر هر دو والدین شما کوتاه هستند، به این معنا نیست که شما قد بلند نخواهید بود. با این حال، اگر بیشتر اعضای خانواده شما از هر دو طرف دارای قد کوتاه باشند، نسل های آینده احتمالا قد کوتاه هستند. عوامل ژنتیکی کاملا فراتر از کنترل ماست. یافته ها نشان می دهند که حدود 60 تا 80 درصد تفاوت قد به طور مستقیم با عوامل ژنتیکی مرتبط است .

فرمول پیش بینی قد احتمالی شما

با این قرمول ساده می توانید مقدار قد خود را به طور حدودی تخمین بزنید ( البته این فرمول قطعی نیست )

مجموع قد والدین خود را یادداشت کنید ،اگر شما مرد هستید، 5 اینچ به آن اضافه کنیداضافه کنید، یعنی 13 سانتیمتر به مقدار نتیجه . اگر شما زن هستید، 5 اینچ را از این مقدار کسر کنید.
پاسخ را تقسیم بر 2 کنید.
پاسخ می تواند میزان حدود نهایت قد شما باشد ، البته این فرمول معمولا 5 سانتی متر احتمال خطا دارد.

عوامل غیر ژنتیکی در کوتاه قد

چند عامل غیر ژنتیکی وجود دارد که تا حدی در قد شما تاثیر می گذارد. کوتاه شدن قد می تواند به تغذیه نامناسب، کم بودن فعالیت بدنی، وضعیت فیزیکی نادرست و غیره مربوط باشد.

عوامل غیر ژنتیکی را می توان با توجه به شیوه زندگی سالم از دوران کودکی کنترل کرد. برخی از عوامل غیر ژنتیکی دیگر که ممکن است بر قد شما تأثیر بگذارند عبارتند از:

مراقبتهای قبل از زایمان یا پس از زایمان ناکافی
سلامت در دوران کودکی و نوجوانی
شرایط روحی در دوران کودکی و نوجوانی

خب این مقاله هم همین جا به پایان میرسد توجه کنید که موارد که در بالا گفته شد شاید فکر کنید تاثیری ندارد یا افزایش قد بعد از بلوغ چاره ای ندارد اما گاهی رفع مشکلات بزرگ زندگی راهکارهای ساده ای دارد ، حتما نظرات خود را با بی جامه درمیان بگذارید منتظر نظرات شما دوستان عزیز هستیم .

گردآوری : گروه سلامت بی جامه

منبع : stylecraze

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. ژینا می گوید

  سلام ببخشید مزاحم می شم من دخترم 13 ساله قدم 174 قد مادرم 170 و قد پدرم 185 حدود یک ساله بلوغ شدم تغذیم کاملا خوبه سبزیجات و میوه و می خورم روزی سه یا چهار لیوان شیر می نوشم و…. خواب کافی هم دارم شب ها ساعت یازده می خوابم حرکات کششی انجام می دم یوگا و طناب هم کار می کنم سه چهار ماهه دیگه می رم کلاس والیبال و شنا می خواستم بدونم به 179 می رسم
  ایمیل ندارم چجوری ارتباط بر قرار کنم

  1. بی جامه می گوید

   دروود بر شما
   ببینید دوست عزیز خیلی خوبه که زندگی سالمی دارید و این خیلی تاثیر زیادی روی این مسئله داره . اما دراخر هم همانطور که گفتیم این مسئله به ارث ربط داره و اینکه شما همین الان قدتون از مادرتون بیشتر شده یعنی گرایش به سمت پدر بیشتر هستش و مطمن هستم قدتون بلندتر از این میشه اما اینکه قطعی قد شما به 179 میرسه یا خیر هیچ کسی نمیتونه تضمین بده اما شما الان تو سن خوبی هستید و حتما افزایش قد خواهید داشت .

 2. پ می گوید

  سلام.من12 سال دارم و قدم 148 است.دوست داشتم بلند تر باشم.به نظر شما بلند میشوم؟

  1. پارسا صالح می گوید

   دروود
   الان سنی هستید که میشه کاری کرد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا دقیق شما را معاینه کند و اگه راهکاری باشد به شما ارائه دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.