توصیه هایی برای مشورت با کودک قبل از سن بلوغ

خرید ادکلن

توصیه هایی برای مشورت با کودک قبل از سن بلوغ

مشورت با کودک قبل از سن بلوغ سن کودک، شرایط و تجربیات گذشته کودک خود را بشناسید و بعد از او نظرخواهی کنید.هرگز در موضوعی که امکان انعطاف در صلاحدید خودتان نیست، از کودک نظر خواهی نکنید. به سخن ساده تر، تنها زمانی از کودک نظر بخواهید که حتما بتوانید نظرش را اجرایی کنید.اگر فکر می کنید در یک نظرخواهی ممکن است بین چند گزینه با ویژگی ها و خصوصیات بسیار متنوع و پراکنده، کودک تان گیج شود و در نهایت انتخاب درستی انجام ندهد، خودتان پیش از نظرخواهی گزینه های اضافی را حذف کنید و دو یا سه گزینه را که به طور قطع همگی برای کودک مناسب هستند، در برابر کودک قرار دهید. سپس از او بخواهید از بین این گزینه ها هر کدام را که دوست دارد، انتخاب کند.

توصیه هایی برای مشورت با کودک قبل از سن بلوغ

 

روش های استدلال کردن برای نتیجه گیری درست را به کودک یاد بدهید. به طور مثال برای انتخاب کفش مناسب به کودک بگویید: «این دو کفش، هر دو کفش های خوبی هستند و از نظر جنس، قیمت و کیفیت وضعیت یکسانی دارند اما اگر قصد خرید کفش برای استفاده در پارک یا تفریح را داری، این کفش که رنگ تیره تری دارد و دیرتر کثیف می شود، کفش بهتری است و کفش دارای رنگ روشن تر برای استفاده در مهمانی ها مناسب تر است. حالا خودت تصمیم بگیر کدام کفش برای تو بهتر است.»

اگر کودک انتخاب خود را انجام داد و در نهایت مشکلی پیش آمد، پشت او را خالی نکنید و او را به دلیل انتخابش، سرزنش نکنید. ماندن پای انتخاب هایش و پذیرفتن عواقب تلخ و شیرین آن ها را به او یاد بدهید تا در آینده بتواند با دید عمیق تر و دقیق تری انتخاب کند. از طرفی، نگران شکست در این نظرخواهی نخواهد بود و می داند که شما باز هم به او فرصت انتخاب و نظرخواهی می دهید.هنگامی که کودک خود را محدود می‌کند، سعی دارد مستقل‌تر عمل کند. بنا براین همیشه استقلال یابی به معنای یکسری نزاع‌های مداوم نمی‌باشد. در هر صورت هنگامی که به آن‌ها می‌گویید یک اسباب بازی را انتخاب کند و تظاهر می‌کند که نشنیده است، با انجام عملی تحریک کننده او را تشویق کنید تا بهتر گوش دهد. در ادامه راهکارهایی برای مقابله با ناسازگاری کودکان معرفی می کنیم.

روزانه به میزان متعادلی به آنان توجه کنید
عدم پذیرش می‌تواند یک راه حل عالی برای جلب توجه زیاد به خود باشد. حتی اگر این توجه منفی باشد که در هر صورت کودکان تمایل فراوانی برای دریافت توجه از خود نشان می‌دهند. روزانه به میزان متعادلی به آن‌ها توجه مثبتی نشان دهید.
انجام یک بازی، صحبت کردن و پیاده روی می‌تواند عالی باشد. فقط چند دقیقه توجه مثبت سبب کاهش اختلاف نظر‌ها به میزان چشم گیری می‌شود.

ستایش رفتار‌های سازگار
در حالی که نشان دادن رفتاری خوشایند در مقابل ناسازگاری‌ها می‌تواند امری دشوار باشد، اما ستایش رفتار‌های خوب همواره مهم و تاثیر گذار هستند. حتی ممکن است برخی از در خواست‌های ساده به منظور تمجید از پذیرش و موافقت آن‌ها باشد.
در سر میز غذا می‌توانید بگویید، “لطفا، فلفل را می‌دهید.” بلافاصله از آن‌ها تشکر کنید. او متوجه است که این پیام قدر دانی نتیجه انطباق و پذیرش است.

ارائه دستور العمل‌های موثر
اطمینان حاصل کنید، رفتار‌های نا خوشایندی که شاهدش هستید بی احترامی محسوب نمی‌شوند. اگر نسبت به در خواست شما واکنشی نشان ندهند، ممکن است زیادی سر گرم بازی‌های ویدئویی بوده اند و صدایتان را نشنیده باشند که در این وصرت نیازمند راهنمایی و توصیه‌هایی هستند.
در هنگام صحبت کردن، ارتباط چشمی با آن‌ها بر قرار کنید تا توجهشان را جلب کنید.در هنگام صبحت، صدا‌های مزاحم که موجب عدم توجه آن‌ها به صحبت‌های شما می‌شوند را حذف کنید.

پیشنهاد گزینه
یکی از بهترین شیوه‌های مبارزه با رفتار‌های نا خوشایند، ارائه چند گزینه است. در این صورت فرزندتان احساس می‌کند که کنترل بیشتری بر وضعیت دارد.
از سوالاتی مانند، “آیا می‌خواهی لباست را بپوشی” اجتناب کنید. در عوض از آن‌ها بپرسید “پیراهن قرمزت را می‌خواهی بپوشی یا پیراهن زرد؟” تنها مطمئن شوید که چند گزینه انتخابی بیان کرده اید.

پیروی از قوانین مادر بزرگ‌ها
نظم و انضباط حاکم در خانه مادر بزرگ‌ها می‌تواند بهترین شیوه برای تشویق تطابق فرزندان باشد. در صورتی که این عمل مداوم انجام شود، کودک متوجه خواهد شد که امتیازاتی را جهت کنترل مواردی، کسب خواهد کرد.
بنابراین به جای اینکه بگویید، “تا زمانی که اتاقت را تمیز نکنی نمی‌توانی بازی ویدئویی انجام دهی”، سعی کنید بگویید، “هنگامی که اتاقت را تمیز کردی می‌توانی بازی کنی.” این تغییر جزئی در کلام می‌تواند موجب تحریک او شود.

توصیه هایی برای مشورت با کودک قبل از سن بلوغ

شیوه جایزه یا پاداش
سیستم جایزه یا پاداش را برای تشویق به سازگاری ایجاد کنید. تشویق مکرر را برای هدایت فرزندتان در یک مسیر در نظر بگیرید.
برای مثال، هر بار که بدون مشاجره مطابق دستور العمل هایتان رفتار می‌کند، جایزه یا پاداشی بدهید. سپس در مراحل بعدی پاداش‌های بزرگ‌تر مانند، پیشنهاد رفتن به پارک را به او بدهید.

موافقت
دستور العمل‌های رفتاری را برای کسب امتیازات مداوم یادآوری کنید، و یا در زمان‌هایی که نشان می‌دهند می‌توانند مسئولانه رفتار کنند یک قرار داد رفتاری را بین خود و آن‌ها تنظیم کنید که این مسئله می‌تواند به شما کمک کند تا آنان را برای دریافت امتیازات بیشتر آماده کنید.

اجتناب از مشاجره
از دعوا‌های قدرتی با کودکان ناسازگار اجتناب کنید. این مشاجره‌ها تنها به بدتر شدن شرایط کمک می‌کنند. در عوض می‌توانید از یک جمله هشداری ماندد اگر …، استفاده کنید تا تغییر رفتار را در او مشاهده کنید. این هشدار می‌تواند از عواقب ناگواری جلوگیری کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.