خوگیری های بدی که باعث میگرن می شوند

خرید ادکلن

عادت های بدی که باعث میگرن می شوند

خوگیری های بدی که باعث میگرن می شوند میگرن درمان تشخیص میگرن داروهای میگرن علت میگرن چیست؟ درمان گیاهی میگرن انواع میگرن خطرات میگرن عوارض میگرن

خوگیری های بدی که باعث میگرن می شوند

اگر تا به حال میگرن را تجربه کرده اید از یک نکته آگاه هستید: بهتر است از آنها پرهیز شود. اما عادات روزانه شما می توانند در بروز علائم میگرن نقش داشته باشند.در شرایطی که برخی محرک های شناخته شده برای میگرن وجود دارند، آگاهی از این که کدام یک بر شما اثرگذار هستند، اهمیت دارد زیرا محرک ها از فردی به فرد دیگر می توانند متفاوت باشند. در ادامه با برخی عادات شایع که می توانند موجب میگرن شوند، بیشتر آشنا می شویم.

 

احساس استرس عامل بروز میگرن

استرس یک عامل کلیدی بزرگ و اغلب به عنوان محرکی شایع برای میگرن شناخته می شود. ساعات کار طولانی یا انجام فعالیتی که موجب استرس در شما می شود، ممکن است محرک یا تشدید کننده یک سردرد باشند.برای بسیاری از مبتلایان به میگرن، استرس به عنوان محرک شماره یک بروز این شرایط محسوب می شود.

داروهای ضد افسردگی و صحبت درمانی گاهی اوقات می توانند به کاهش استرس، و پیرو آن، تعداد سردردهایی که تجربه می کنید، کمک کنند، اما فراگیری چگونگی مدیریت استرس و واکنش بدن شما به آن گزینه ای کاربردی‌تر نسبت به تلاش برای خلاص شدن از آن محسوب می شود. شما می توانید فعالیت های تسکین دهنده استرس مانند مدیتیشن ذهن آگاه، یوگا، تصویرسازی ذهنی هدایت شده، و تکنیک های تن‌آرامی را امتحان کنید.

نادیده گرفتن رژیم غذایی باعث میگرن می شود

برخی مواد غذایی مانند مونوسدیم گلوتامات، طعم دهنده ای که بیشتر در سوپ ها و دیگر غذاهای پردازش شده یافت می شود، کافئین، شکلات، سویا، پنیرهای کهنه، گوشت های پردازش شده، و شیرین کننده های غیرمغذی مانند آسپارتام، می توانند محرک میگرن باشند.

شما باید مواد غذایی محرک مشکوک را از رژیم غذایی خود کنار گذاشته و شرایط را بررسی کنید که آیا تغییری در بروز میگرن ها حاصل می شود یا خیر. البته، کارشناسان نسبت به حذف بیش از حد مواد غذایی به طور همزمان هشدار داده اند. هدف شما باید شناسایی محرک های خاص باشد و به ناگاه نباید بسیاری از مواد غذایی را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.نوشیدنی های الکلی، به طور ویژه شراب قرمز، نیز برای افراد بسیاری یک محرک برای میگرن محسوب می شود. البته این شرایط به میزان حساسیت هر فرد به الکل بستگی دارد.

جا انداختن وعده های غذایی و عدم مصرف مایعات کافی

هیپوگلیسمی یا قند خون پایین می تواند زمانی که بسیار گرسنه هستید، رخ داده و موجب انبساط یا انقباض رگ های خونی شود که این شرایط می تواند محرک یک میگرن باشد. افزون بر این، گرسنگی به سطح استرس بدن اضافه می کند.کم آبی بدن نیز می تواند موجب فشار خون پایین شود که محرکی برای میگرن است، از این رو، نوشیدن آب به میزان کافی در طول روز اهمیت دارد. تامین آب مورد نیاز بدن می تواند به مبارزه با خستگی نیز کمک کند که حین یا پس از یک میگرن شایع است.

 

حضور در محیطی با نور زیاد، سر و صدای بلند، و روایح قوی

افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند، ممکن است حساسیت خاصی به بو، صدا، و نور از قبیل دود، روایح شیمیایی در عطرها و لوسیون ها، و سیستم روشنایی پر نور اداره خود داشته باشند.برخی افراد پس از ورود به یک فروشگاه بزرگ و در مواجهه با نور و غرفه های عطرفروشی نیاز به ترک محل را در خود احساس می کنند. اگر این قبیل شرایط محرک علائم میگرن هستند، بهترین گزینه پرهیز از آنها محسوب می شود.

 

وقت گذرانی بیش از حد در برابر نمایشگرها

نوری که از نمایشگر دستگاه های الکترونیکی منتشر می شود می تواند افراد مبتلا به میگرن را آزار دهد. برای کار با این دستگاه ها، نور نمایشگر را کاهش دهید یا از فیلترهای نور آبی استفاده کنید.اما این تنها نور نیست که مشکل آفرین محسوب می شود. گاهی اوقات وضع اندامی نامناسب افراد هنگام استفاده از این دستگاه ها نیز می تواند به بروز مشکل منجر شود. تا حد امکان نمایشگر را هم سطح با چشمان خود نگه داشته و از نگاه کردن به سمت پایین پرهیز کنید.گاهی اوقات مشکلات گردن و شانه محرک اصلی سردرد افراد محسوب می شوند.

 

خواب نامنظم باعث میگرن می شود

خواب بیش از حد کم یا زیاد می تواند محرک میگرن باشد. افرادی که یک برنامه خواب منظم حتی در روزهای آخر هفته را دنبال می کنند، می توانند احتمال بروز میگرن ناشی از شرایط نامناسب خواب را کاهش دهند.کیفیت خواب نیز اهمیت دارد. متاسفانه، اگر میگرن بر کیفیت خواب شما تاثیر می گذارد، این شرایط می تواند خطر میگرن های بیشتر را افزایش دهد.یک گزینه برای بهبود کیفیت خواب عدم استفاده از نمایشگرها مانند تلویزیون یا گوشی هوشمند پیش از خواب است زیرا نور می تواند شما را بیدار نگه دارد.

دندان قروچه

اختلالات مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای (TMJ) و دندان قروچه می توانند موجب فک درد و محرک تنش یا سردردهای میگرنی باشد. گاهی اوقات، افراد اختلالات مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای را در نتیجه استرس تجربه می کنند.اگر به دندان قروچه چه هنگام خواب یا طی روز به عنوان محرکی برای میگرن مشکوک هستید با پزشک خود مشورت کنید.

 

چه زمانی برای میگرن کمک اضطراری دریافت کنیم؟

در شرایطی که میگرن ها دردناک هستند و می توانند زندگی روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهند، اگر با سردردی شدید که همانند موارد دیگر نیست یا در زندگی شما اختلال ایجاد می کند، مواجه هستید، ممکن است به توجه پزشکی فوری نیاز داشته باشید. این قبیل سردردها گاهی اوقات می توانند به شرایطی جدی‌تر مانند سکته مغزی یا مننژیت اشاره داشته باشند.اگر تاکنون به سردردهای میگرنی دچار شده‌اید مطمئنا بیش از هرچیر شدت این سردردها برای شما آزاردهنده بوده است اما تحقیقات اخیر، حقایق نگران‌کننده جدیدی را درباره تاثیر سردردهای میگرنی بر تغییر ساختار مغز آشکار ساخته است.

«مسعود آشنا»، استاد دانشگاه کپنهاک در دانمارک و سرپرست تیم تحقیقاتی فوق می‌گوید: تا پیش از این باور عمومی بر این بوده که میگرن یک اختلال بی‌خطر است که هیچ‌گونه عوارض بلندمدتی برای مغز ندارد. اما اکنون مشخص شده است که این اختلال می‌تواند در طولانی‌مدت و از طرق مختلف ساختار مغز را تغییر دهد.آشنا تاکید کرد: در این مطالعه معلوم شده است افرادی که به سردردهای میگرنی مبتلا می‌شوند در مقایسه با افراد سالم، بیشتر در معرض خطر ابتلا به ضایعات مغزی، آسیب ماده سفید مغزی و تغییر اندازه مغز هستند.

به علاوه افرادی که از میگرن با نشانه‌های اولیه «آورا» رنج می‌برند در معرض خطرات بیشتری نسبت به افرادی هستند که علائم هشداردهنده پیش از حملات میگرنی در آنها بروز نمی‌کند. این افراد 68 درصد بیش از اشخاص سالم و 34 درصد بیش از افراد میگرنی فاقد علائم آورا با خطر آسیب‌ ماده سفید مغزی روبرو هستند.

این تیم تحقیقاتی اطلاعات حاصل از سی‌تی‌اسکن‌های دریافتی از شش جامعه آماری در 13 تحقیق بالینی را مورد بررسی قرار داده و میزان خطر را در آنها تخمین زدند، اما آنچه که در حال حاضر نامشخص است پیامد تغییر ساختار مغز بر روی فعالیت‌های مغزی است.آشنا در‌این‌باره اظهار داشت: امیدواریم با انجام مطالعات بیشتر بتوانیم ارتباط بین تغییر ساختار مغز را با تناوب، دفعات و طول بیماری میگرن روشن کنیم. ما همچنین قصد داریم بفهمیم که چگونه این ضایعات مغزی بر روی عملکرد مغز اثر می‌گذارند.

میگرن و مراحل آن

میگرن با علائم پیچیده ای همراه است که در ساعت ها و یا حتی روزها به شکل متفواتی بروز می کند. این علائم دارای مراحل زیادی هستند:

مرحله پیش درآمد میگرن
مرحله هاله بینایی
مرحله حمله میگرنی
فاز نهایی یا postdromal

فاز نهایی یا postdromal: علائم اولیه
ساعت ها قبل از شروع میگرن – و گاهی حتی روزها قبل از آن – بسیاری از مبتلایان موارد زیر را تجربه می کنند:

احساس انرژی و هیجان خیلی زیاد یا افسردگی
تحریک پذیری
تشنگی
هوس غذاهای خاص کردن
احساس خواب آلودگی با خمیازه های زیاد
بیشتر از حد معمول دستشویی رفتن

در برخی موارد این علائم قبل از سردرد به پزشک کمک می کنند تا مشکل میگرن را تشخیص دهند.

مرحله هاله بینایی: شروع احساسات عجیب
از هر 5 فرد مبتلا به میگرن، یک نفر دچار مشکل هاله بینایی می شود که قبل از سردرد یا همراه با آن آغاز می شود. به هرحال این مشکل با تمام سردردها بروز نمی کند.

خوگیری های بدی که باعث میگرن می شوند

مرحله هاله بینایی نیز شامل موارد زیر است:

تغییر در بینایی
تغییر در بینایی شامل موارد زیر است:

– قوس های دندانه دار و سوسو کننده نور. این نور ممکن است دارای شکل پیچیده ای باشد و معمولا در قسمت چپ یا راست چشم ظاهر می شود. طی چند دقیقه نیز بزرگتر خواهد شد.

– یک نقطه کور در میدان دید. این مشکل – همراه با نورهای سوسو کننده – ممکن است رانندگی یا تمرکز بر روی اجسام کوچک را سخت کند.

– ممکن است تصاویر چند دقیقه قبل را ببینید یا دچار توهم شوید.

این علائم طی چند دقیقه بدتر می شوند.

حساسیت های پوستی
در زمان بروز هاله بینایی ممکن است سوزن هایی را در بدن خود احساس کنید. این مشکل ممکن است باعث بی حسی نیز شود. این احساسات اغلب بر روی صورت و دست ها تاثیر می گذارند، اما به بخش های دیگر بدن نیز سرایت می کنند. طی چند دقیقه نیز بدتر خواهند شد.

مشکلات کلامی
ممکن است مدتی برقراری ارتباط با دیگران برایتان سخت شود و علائم آن عبارتند از:

مشکل در بیان افکار در هنگام صحبت کردن یا نوشتن
مشکل در فهم لغات در حالت نوشتار یا کلامی
گیجی و آشفتگی
مشکل در تمرکز

مرحله حمله: سردرد شروع می شود
میگرن چند مرحله دارد؟

مرحله حمله میگرنی ممکن است چند ساعت تا چند روز طول بکشد. در این مرحله فرد بیمار فقط تمایل به استراحت کردن دارد و انجام فعالیت های روزانه برایش سخت خواهد بود.

درد میگرن
– درد میگرن معمولا در بالای چشم ها شروع می شود.

– به طور طبیعی یک طرف سر را تحت تاثیر قرار می دهد، اما ممکن است تمام سر را در بر بگیرد یا از یک طرف به طرف دیگر سر حرکت کند. این درد گاهی نیز قسمت پایین صورت و گردن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

– با احساس تپش همراه است.

– ممکن است در زمان انجام فعالیت های فیزیکی یا خم شدن به جلو بدتر شود.

– در صورت چرخیدن نیز بدتر می شود.

دیگر علائمی که در این مرحله رخ می دهند، عبارتند از:

حساسیت غیرطبیعی به نور، صدا و بو
سبکی سر و ضعف
تهوع و استفراغ

فاز نهایی میگرن یا postdromal: پس از توقف سردرد

پس از شدیدترین مرحله میگرن ممکن است تا یک روز حس خوبی نداشته باشید. علائم مربوط به این مرحله، یعنی پس از توقف درد، عبارتند از:

خستگی شدید
کندی در عملکرد
گیجی
سردردی که تا تکیه دادن به جایی ادامه دارد، یا براثر حرکت سریع یا هجوم خون به سر بروز می کند.
میگرن شما ممکن است به مرور زمان تغییر کند، به عنوان مثال دفعات سردرد و شدت آن متفاوت خواهد بود. حملات میگرنی لزوما همیشه شامل این مراحل نیستند. به علاوه ممکن است بدون بروز سردرد دچار هاله میگرنی شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.