مواد غذایی برای درمان آرتریت روماتوئید

خرید ادکلن

مواد غذایی برای درمان آرتریت روماتوئید

مواد غذایی برای درمان آرتریت روماتوئید درمان خانگی ارتریت روماتوئید تغذیه برای آرتریت روماتوئید چه غذایی برای روماتیسم مفصلی خوبه آرتریت روماتوئید و قهوه درمان آرتریت روماتوئید در طب سنتی درمان گیاهی آرتریت روماتوئید درمان قطعی التهاب مفاصل آرتریت روماتوئید و الکل

مواد غذایی برای درمان آرتریت روماتوئید

انواع مختلفی از آرتریت وجود دارند. استئوآرتریت (آرتروز) یکی از انواع رایج آرتریت است که به واسطه کار کشیدن بیش از حد از مفاصل رخ می دهد. یکی دیگر از انواع شایع این بیماری به نام آرتریت روماتوئید شناخته می شود که یک بیماری خودایمنی است و در آن سیستم ایمنی به بافت های سالم در مفاصل حمله می کند.خوشبختانه، مواد غذایی مختلفی وجود دارند که می توان برای کاهش التهاب و تسکین درد مرتبط با آرتریت در رژیم غذایی گنجاند. برخی مطالعات تاثیر رژیم غذایی بر شدت علائم آرتریت را نشان داده اند.

درمان آرتریت زردچوبه
زردچوبه، یکی از بهترین گزینه های غذایی برای مبارزه با التهاب است. زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که این ماده می تواند برای مدیریت التهاب در بدن مفید باشد. از این رو، زردچوبه را می توان برای تسکین علائم مرتبط با آرتریت استفاده کرد. زردچوبه دیر زمانی است که برای مبارزه با بیماری های التهابی در نقاط مختلف جهان به کار گرفته می شود.

رفع التهاب مفاصل با زنجبیل
زنجبیل
جدا از توانایی زنجبیل در بهبود عطر و طعم غذا و نوشیدنی های مختلف، این ماده غذایی مغذی می تواند به تسکین علائم آرتریت نیز کمک کند.طی یک مطالعه که با حضور 261 بیمار مبتلا به آرتروز زانو انجام شد مشخص شد، 63 درصد شرکت کنندگان بهبود درد زانوی خود پس از شش هفته مصرف عصاره زنجبیل را تجربه کردند.زنجبیل می تواند تولید مواد التهاب آفرین در بدن را مهار کند. مصرف زنجبیل در اشکال مختلف تازه، پودر یا خشک شده ممکن است در کاهش التهاب بدن نقش داشته و به تسکین علائم آرتریت کمک کند.

درمان التهاب مفاصل با گیلاس
گیلاس حاوی آنتی اکسیدان های مختلفی است که می توانند به کنترل التهاب در بدن کمک کنند. آنتوسیانینی که عامل رنگ قرمز گیلاس محسوب می شود، ماده ای است که می تواند به تسکین علائم آرتریت نیز کمک کند. مطالعه ای در سال 2013 کاهش درد و سفتی ناشی از استئوآرتریت در شرکت کنندگانی که آب گیلاس ترش نوشیده بودند را نشان داد.

رفع آرتریت با آناناس
این میوه محبوب استوایی حاوی ویتامین C است که سیستم ایمنی را تقویت می کند. همچنین، آنزیمی به نام بروملین در آناناس وجود دارد که از خواص ضد التهابی سود می برد و می تواند به کاهش تورم مرتبط با آرتریت روماتوئید کمک کند.افزودن آناناس به رژیم غذایی بسیار آسان است و به اشکال مختلف می توانید از آن بهره ببرید. به خاطر داشته باشید که آناناس تازه یا آبمیوه تازه را انتخاب کنید زیرا محصولات کنسروی فرآیندهایی را پشت سر می گذارند که محتوای بروملین را کاهش می دهد.

مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا-3
اسیدهای چرب امگا-3 توانایی خود در کاهش التهاب را نشان داده اند، از این رو، مصرف غذاهایی مانند ماهی های چرب، روغن ماهی، بذر کتان و دانه های چیا می تواند به کاهش درد ناشی از آرتریت کمک کند.همچنین، ماهی های چرب منبع خوبی برای ویتامین D هستند که می تواند به پپشگیری از کمبود این ماده مغذی کمک کند. چندین مطالعه نشان داده اند که آرتریت روماتوئید ممکن است با سطوح پایین ویتامین D در ارتباط باشد.

سرکه سیب برای درمان آرتریت
درمان آرتریت
برخی افراد متوجه شده اند که نوشیدن مقدار کمی سرکه سیب رقیق شده می تواند به تسکین علائم آرتریت کمک کند. التهاب در مفاصل دلیل اصلی درد، تورم و گاهی اوقات آسیب دائمی مفصل در آرتریت روماتوئید است. انواع دیگر آرتریت شامل سطوح کمتری از التهاب می شوند. ویژگی های ضد التهاب سرکه سیب می تواند به تسکین علائم آرتریت، از جمله درد و تورم کمک کند.همچنین، سرکه سیب حاوی پکتین است و برخی افراد معتقدند که این ماده می تواند برخی سموم که انباشت آنها می تواند به بروز علائم آرتریت منجر شود را جذب کند.
..

تاثیر آرتریت روماتوئید روی افراد متفاوت است. در برخی علائم مفصلی به تدریج در طول چند سال خودش را نشان می دهد. در دیگران ممکن است به سرعت علائم نمایان شود. برخی افراد ممکن است مدت زمان کوتاهی به روماتیسم مفصلی مبتلا شده و پس از آن بهبود پیدا کنند و دیگر نشانه ای در بدنشان مشاهده نشود.

چه کسانی به آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی مبتلا می شوند؟
هر کسی ممکن است به RA مبتلا شود. این بیماری 1 درصد آمریکایی ها را مبتلا نموده است. این بیماری در زنان 2 تا 3 برابر نسبت به مردان شایع تر است. ولی مردان علائم شدید تری نشان می دهند. این بیماری معمولا در میانسالی شروع می شود، ولی کودکان و سالخوردگان هم می توانند به این بیماری مبتلا شوند.

علت ابتلا به روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چیست؟
پزشکان علت دقیق آن را نمی شناسند. به نظر می رسد، علت ابتلا به این بیماری این است که سیستم ایمنی بدن به مفاصل و گاهی سایر اندام ها حمله می کند. برخی از متخصصان فکر می کنند که ویروس یا باکتری ممکن است باعث تغییر سیستم ایمنی و در نتیجه حمله به مفاصل شده باشد. نظریه های دیگر نشان میدهد که در برخی افراد، سیگار کشیدن ممکن است منجر به آرتریت روماتوئید شود. الگوهای ژنتیکی خاص ممکن است باعث شود که برخی افراد احتمال ابتلای بیشتری به روماتیسم مفصلی داشته باشند.

تشخیص آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی توسط پزشکان چگونه انجام می شود؟
هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که نشان دهد آیا به RA مبتلا شده اید یا خیر. پزشک تان برای تشخیص شما را چک آپ کرده، در مورد علایمی که دارید سوال پرسیده و احتمالا آزمایش خون و تصویر برداری با اشعه ایکس برای شما می نویسد. آرتریت روماتوئید با ترکیبی از موارد زیر تشخیص داده می شود:

– محل و تقارن مفاصل دردناک، به خصوص مفاصل دست ها.

– سفتی مفاصل در صبح.

– برجستگی ها و گره هایی زیر پوست (گره های روماتوئید).

– نتایج اشعه ایکس و آزمایش خون.

بیشتر افراد اما نه همه افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، دارای پادتن فاکتور روماتوئید ( RF ) در خونشان هستند. فاکتور روماتوئید ممکن است گاهی اوقات در افرادی هم که مبتلا به آرتریت روماتوئید نیستند، مشاهده شود. بنابراین تشخیص آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی، مبتنی بر ترکیبی از مشکلات مفصلی و نتایج آزمایش خون است. یک آزمایش خون اختصاصی تر برای آرتریت روماتوئید، آزمایش چرخه پادتن سیترولین (citrulline antibody) است، که به نام anti-CCP هم شناخته می شود. حضور پادتن های anti-CCP نشان دهنده گرایش به فرم تهاجمی تر آرتریت روماتوئید است.افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی ممکن است کم خونی خفیف داشته باشند. همچنین آزمایش خون ممکن است بالا رفتن سطح رسوب دهی اریتروسیت (ESR) یا افزایش سطح پروتئین واکنش دهنده ( CRP) را نشان دهد که به منزله وجود التهاب است. برخی افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی ممکن است تست پادتن های ضد هسته ای (ANA) مثبت داشته باشند، که نشان دهنده بیمای خود ایمنی است ولی آزمایش، نوع بیماری خود ایمنی را مشخص نمی کند.

درمان روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید
درمان شامل مصرف دارو، استراحت و ورزش و در برخی موارد جراحی برای اصلاح آسیب مفصلی است. درمان شما به چند مورد بستگی دارد:

– سن.

– وضعیت کلی.

– سابقه پزشکی.

– شدت بیماری ای که دارید.

مواد غذایی برای درمان آرتریت روماتوئید

داروها برای درمان روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید
بسیاری از دارو های بیماری های روماتیسم مفصلی می تواند درد مفصل، تورم و التهاب را کاهش دهد. برخی از این داروها بیماری را مهار کرده یا سرعت روند پیشرفت آن را کاهش می دهد. داروهایی که درد و سفتی مفصل را کاهش می دهند، عبارتند از:

– مسکن های ضد التهاب از قبیل آسپرین، ایبوبروفن یا ناپروکسن.

– ژل های تسکین دهنده که روی پوست می کشید.

– کورتیکواستروئید ها مانند پردنیزون.

– تسکین دهنده های مخدری.

همچنین داروهای بسیار قوی به نام داروهای ضد روماتیسم (DMARDs ) که با تداخل یا سرکوب حمله سیستم ایمنی به مفاصل عمل می کنند. از جمله:

– هیدروکسی کلروکین (hydroxychloroquine یا Plaquenil) که در اصل برای درمان مالاریا استفاده می شود.

– داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مثل متوترکسات (methotrexate).

– درمان های بیولوژیکی مانند آباتاسپ (abatacept یا Orencia )، آدالیموماب (adalimumab یا Humira )، آدالیموباب_ آتو (adalimumab-atto یا Amjevita)، داروی بیوژنریک ( به داروهایی گفته می‌شود که کاملاً مشابه با داروهای بیولوژیک تولید شده توسط سازنده اولیه که برای اولین بار روش تولید آنرا ابداع کرده است، می‌باشد) هومیرا ( biosimilar to Humira)، آناکینرا ( anakinra یا Kineret)،ستولیزوماپ ( certolizumab یا Cimzia)، اتانرسپ ( etanercept یا Enbrel)، اتانرسپ اس زد ( etanercept-szzs یا Ereizi)، داروی بیوژنریک انبرل ( biosimilar to Enbrel)، گولیموماب ( golimumab یا Simponi and Simponi Aria)، اینفیلیکسیماب ( infliximab یا Remicade)، اینفیلیکسیماب ( infliximab-dyyb یا Inflectra)، داروی بیوژنریک رمیکاد ( biosimilar to Remicad)، ریتوکسیماب ( rituximab یا Rituxan)، ساری لوماب ( sarilumab یا Kevzara)، توسیلی زوماب ( tocilizumab یا Actemra).

– سایر داروها از قبیل لفلونومید ( leflunomide یا Arava)، سولفاسالازین ( sulfasalazine یا Azulfidine) و توفاسیتینیب ( tofacitinib یا Xeljanz).

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.