رژیم غذایی فاقد گلوتن و اشتباهات مربوط به آن

خرید ادکلن

رژیم غذایی فاقد گلوتن از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ سه برابر شده است. اما در طول همان زمان تعداد افراد مبتلا به بیماری سلیاک ۱۷ درصد کاهش یافته است. حذف گلوتن می تواند فقط مانند انتخاب رژیم غذایی مد روز به نظر برسد. اما برای ۱ درصد از افراد مبتلا به بیماری سلیاک  این رژیم غذایی برای سلامتی و تندرستی آن ها بسیار حیاتی می باشد.

افراد مبتلا به سلیاک علامت هایی مانند نفخ، مدفوع غیر طبیعی، استفراغ، خستگی یا کاهش وزن را تجربه می کنند. رعایت رژیم غذایی به معنای ساده اجتناب از سبد نان است.
این ضروری است که شما دقیقاً بدانید چه غذاهایی می توانید بخورید و چه غذاهایی نمی توانید بخورید، این موضوع برای سلامتی شما ضروری است و سلامتی شما به آن بستگی دارد. اگر شما بیماری سلیاک دارید و یا توانایی تحمل گلوتن را ندارید، یک متخصص تغذیه می تواند یک برنامه ی غذایی پایدار برای شما تنظیم کند. رایج ترین اشتباهات مردم در رژیم فاقد گلوتن توسط متخصصان در زیر ارائه شده است.

گلوتن رژیم غذایی فاقد گلوتن اشتباهات در رژیم فاقد گلوتن

رژیم غذایی بی ارزش:

اکثر شما بیماری سلیاک و یا عدم تحمل گلوتن ندارید، لازم نیست از غذاهای فاقد گلوتن استفاده کنید. مردم به کم کردن وزن تمایل دارند و با این رژیم غذایی احساس بهتری دارند. به جای رژیم غذایی فاقد گلوتن سعی کنید غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید و از مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار استفاده کنید.

استفاده از غذاهای فراوری شده:

این روزها در بازار مواد غذایی فاقد گلوتن مانند: نان، کیک و شیرینی  به راحتی یافت می شوند، اما این مواد فاقد گلوتن خیلی هم سالم نیستند. در این محصولات به جای گلوتن اغلب از چربی و یا شکر برای عطر و طعم بیشتر آن ها استفاده می کنند. افرادی که تحمل گلوتن را ندارند باید در رژیم غذایی خود میوه ها، سبزیجات، پروتئین بدون چربی، چربی های سالم، حبوبات، آجیل، گوشت بدون چربی و فرآورده های لبنی بیشتر استفاده کنند.

چگونگی اطمینان از رمزگشایی مواد غذایی:

برای موفقیت در یک رژیم غذایی فاقد گلوتن شما باید مانند یک کارآگاه فوق العاده ی برچسب، عمل نمایید. باید برچسب روی مواد غذایی خوب توجه نمایید. برای مثال مخمر آب جو، می تواند در آب جو باشد بنابراین قبل از خوردن آن از درست خواندن برچسب آن اطمینان حاصل نمایید.

از دست دادن مواد مغذی کلیدی:

در یک رژیم غذایی فاقد گلوتن، لازم نیست شما تمام غلات (کوینولا، ارزن، برنج، گندم سیاه و…) را حذف کنید. با این حال در حذف کردن یک سری مواد ممکن است منابع فیبر، ویتامین های A و E مواد مغذی مانند: آهن، روی، مس و منیزیم موجود در آن را حذف کرده باشید. بنابراین برای دریافت کافی این مواد مغذی کلیدی مطمئن شوید که نیمی از رژیم غذایی خود را با میوه و سبزیجات پر می کنید.

مواد غذایی آلوده:

هنگامی که به یک رستوران می روید منو را بخوانید و درباره محدود کردن رژیم غذایی خود صحبت کنید. اگر شما در حال خوردن یک بشقاب گوشت و پنیر هستید، مراقب مقدار نانی که استفاده می کنید باشید. اگر محصولات سرخ شده سفارش می دهید، از تمیزی ظرفی که مواد غذایی در آن سرخ شده اند اطمینان حاصل نمایید.

فراموش کردن مجرمان غیر غذایی:

بیماران یک شکل از بیماری سلیاک توسعه یافته ممکن است خارش، بثورات جلدی و تاول را تجربه کنند که ممکن است این در نتیجه استفاده مستقیم از خوردن گلوتن باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.