عادت هایی که به مغز آسیب می زنند

خرید ادکلن

عادت هایی که به مغز آسیب می زنند

عادت هایی که به مغز آسیب می زنند مغز عضوی است که در بدن تمام جانوران نقش مرکز سیستم عصبی را دارد. فرمان تمام حرکات ارادی بدن از مغز صادر می‌شود و تمام احساس‌ها در مغز پردازش می‌شود. مغز انسان شبکه گسترده و پیچیده‌ای از مدارهای عصبی است که به شکلی بسیار دقیق طراحی شده اند. مغز درون جمجمه قرار دارد و در واقع یکی از دو قسمت دستگاه عصبی مرکزی می باشد.

عادت هایی که به مغز آسیب می زنند

عدم مصرف صبحانه
افرادی که صبحانه نمی خورند سطح قندخون پائین تری خواهند داشت ، این مسئله منجر به نرسیدن مقدار کافی مواد غذائی به مغز و در نتیجه دژنراسیون ( تحلیل بافت ) مغز خواهد شد .

پرخوری
پرخوری باعث سفتی شریانهای مغزی و در نتیجه منجر به کاهش قدرت مغز می شود .

دخانیات
مصرف دخانیات باعث چروکیدگی متعدد مغز و در نتیجه بیماری آلزایمر می شود .

مصرف زیاد قند
مصرف زیاد قند می تواند باعث تداخل در جذب پروتئین ها و سایر مواد غذائی و در نتیجه سوء تغذیه شده و باعث اختلال در تکامل مغز شود .مغز بزرگترین عضو مصرف کننده اکسیژن در بدن ما است . هوای استنشاقی آلوده باعث کاهش اکسیژن رسانی به مغز و در نتیجه کاهش کارائی مغز خواهد شد .

کم خوابی
خواب به مغز ما اجازه استراحت می دهد . محرومیت از خواب به مدت طولانی باعث تسریع مرگ سلولهای مغزی می شود .

پوشاندن سر هنگام خواب
خوابیدن با سر پوشیده باعث افزایش غلظت دی اکسیدکرین و کاهش غلظت اکسیژن شده که می تواند منجر به اثرات مخرب مغزی شود .

کارکردن سخت فکری در طی بیماریها
کار فکری زیاد یا مطالعه در هنگام بیماری منجر به کاهش کارائی مغز و افزایش صدمه به مغز می شود .

فقدان تحریک فکری
تفکر بهترین راه تمرین مغز است . فقدان فعالیت فکری می تواند باعث چروکیدگی مغز شود.

بندرت صحبت کردن
مکالمه هوشمندانه باعث تسریع کارائی مغز می شود .بخشی از مغز که با یادگیری، حافظه و سلامت ذهنی در ارتباط است، در افرادی که همبرگر، سیب زمینی سرخ شده، چیپس و نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه زیاد می خورند، کوچکتر است. توت ها، غلات سبوس دار، آجیل و سبزیجات دارای برگ های سبز، عملکرد مغز را حفظ کرده و روند کاهش عملکرد ذهن را آهسته تر می کنند. بنابراین دفعه بعد که تصمیم به خرید یک بسته چیپس دارید، به جای آن مقداری آجیل با خود داشته باشید.با گوش دادن به موسیقی با بلندترین صدا، می توانید تنها در 30 دقیقه آسیب دائمی به گوش های خود بزنید. اما فقط گوش ها نیستند که آسیب می بینند: از دست دادن شنوایی در افراد مسن با بروز مشکلات مغزی، مانند آلزایمر و از دست دادن بافت مغزی در ارتباط است. این مشکل شاید به این دلیل بروز می کند که مغز به سختی تلاش می کند تا آنچه در اطراف گفته می شود را درک کند و نمی تواند آنچه را شنیده اید در حافظه ذخیره کند. بنابراین صدای موسقی را کم کنید – صدا را بالاتر از 60 درصد از حداکثر صدای دستگاه خود نبرید – و سعی کنید در هر زمان بیشتر از دو ساعت به موسیقی گوش ندهید.

تماشای بیش از حد تلویزیون
نتایج یک پژوهش نشان داد که تماشای بیش از حد تلویزیون در دهه دوم زندگی انسان می تواند در ادامه زندگی به مغز آسیب برساند. در این مطالعه که طی یک بازه زمانی 23 ساله انجام شد، پژوهشگران به بررسی این مساله پرداختند که چگونه تلویزیون و فعالیت جسمانی بر سلامت مغز 3,200 شرکت کننده مرد و زن تاثیرگذار هستند. این افراد از میانگین سن 25 سال در زمان آغاز مطالعه برخوردار بودند.پس از پایان مدت زمان مطالعه، پژوهشگران دریافتند افرادی که بیش از حد تلویزیون تماشا می کردند (بیش از سه ساعت در روز) در مقایسه با آنهایی که کمتر این کار را انجام می دادند، احتمال بیشتری داشت در آزمون های عملکرد ذهنی نتایج ضعیف‌تری کسب کنند.با این وجود، ما نباید عوامل مرتبط دیگر را نادیده بگیریم. افرادی که طی روز ساعات طولانی را به تماشای تلویزیون اختصاص می دهند، احتمال بیشتری دارد فعالیت بدن کم و انتخاب های غذایی ناسالم‌ داشته باشند.

عادت هایی که به مغز آسیب می زنند

چند وظیفگی
توانایی شما در چندوظیفگی ممکن است یک ابرنیرو نبوده و در واقع به حافظه و توجه شما آسیب وارد کند. مطالعه ای که در دانشگاه استنفورد انجام شد، این شرایط را ثابت کرده است.در این مطالعه، دانشجویان پرسشنامه هایی درباره استفاده از رسانه ها را تکمیل کردند. سپس پژوهشگران عملکرد آنها در سه آزمون شناختی را مقایسه کردند.نتایج نشان دادند افرادی که استفاده زیادی از رسانه داشتند، تمرکز ضعیف و دشواری در تغییر وظایف را نشان داده اند.افرادی که از ماری جوانا استفاده می کنند بر این باورند که این ماده هیچ اثر منفی بر بدن ندارد، اما علم نظری مخالف این افراد دارد.در مطالعه ای که در نشریه Journal of Neuroscience منتشر شد، پژوهشگران دریافتند جوانانی که از ماری جوانا استفاده می کردند، تغییراتی در ساختار مغز خود را به واسطه تغییر در آمیگدال تجربه کرده اند. آمیگدال وظیفه کنترل احساسات و ﻧﻮﻛﻠﺌﻮس اﻛﻮﻣﺒﻨﺲ، پاداش و اعتیاد را کنترل می کند، را بر عهده دارد.این اثرات افرادی که از ماری جوانا استفاده می کردند را هرچه بیشتر مستعد اعتیاد به مواد مخدر می کرد. همچنین، آنها احتمال بیشتری داشت به روش های ناشناخته تغییر در احساسات و فرایندهای تفکر خود را تجربه کنند.سیگار نیز حتی گزینه ای بدتر محسوب می شود زیرا مشخص شده است که سیگار کشیدن موجب کوچک شدن مغز می شود.

پرخوری
مطالعات بسیاری نشان داده اند که دریافت کالری کم برای یک زندگی طولانی و سالم عاملی کلیدی محسوب می شود. در حقیقت، نتایج یک پژوهش نشان داد، افرادی که پرخوری می کنند احتمال بیشتری دارد تسریع در آهنگ تحلیل ذهنی خود را تجربه کنند.البته نیازی به گرسنگی کشیدن نیست و می توانید مواد غذایی مغذی کم کالری را جایگزین مواد غذایی پر کالری کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.