کودکان در چه سنی چاق می شوند؟

خرید ادکلن

کودکان در چه سنی چاق می شوند؟

کودکان در چه سنی چاق می شوند؟ خانواده‌ها باید در خصوص سبد غذایی کودک دقت ویژه‌ای داشته باشند اما متأسفانه هنوز برخی خانواده‌ها، چاقی و فربه بودن کودک را نشانه سلامتی وی می‌دانند.محمد هاشمی دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران اظهار کرد: مطالعات نشان داده است که بین 6 تا 9 سالگی، سن حساسی برای ابتلا به چاقی است و فردی که در این سن به چاقی مبتلا شود، احتمال چاقی بیش از حد در بزرگ سالی در وی وجود دارد که این سن دقیقاً با سن ابتدای تحصیل کودک مطابقت دارد.

کودکان در چه سنی چاق می شوند؟

تغذیه کودکان و میزان فعالیت بدنی کودک در سن 6 تا 9 سالگی بسیار حائز اهمیت است و متولیان وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش باید نظارت بیشتری بر خوراکی‌هایی که در بوفه‌های مدارس به فروش می‌رسند، داشته باشند.خانواده‌ها نیز باید در خصوص سبد غذایی کودک دقت ویژه‌ای داشته باشند اما متأسفانه هنوز برخی از خانواده‌ها، چاقی و فربه بودن کودک را نشانه سلامتی وی می‌دانند و با مراجعه به مطب پزشک به دنبال داشتن فرزند چاق هستند.

تغذیه کودکان

آگاهی دادن به خانواده‌ها در این زمینه بسیار مهم است. هم اکنون تعداد زنگ‌های تفریح مدارس نسبت به سابق بیشتر شده و این باور غلط وجود دارد که کودک در هر زنگ تفریح باید خوراکی مصرف کند. کودکان نیازمند میان وعده هستند اما این تغذیه باید سالم باشد و در میان وعده‌ها از مصرف فست‌فودهای شیرین و همچنین خوراکی‌های شور مانند چیپس و پفک اکیداً خودداری شود.یک مطالعه جدید هشدار می دهد که بیش از نیمی از بچه های امروز در معرض خطر چاقی در بزرگسالی هستند حتی اگر در کودکی چاق نباشند. در این مقاله به شما می گوییم چگونه به کودکتان کمک کنید که در بزرگسالی چاق نشود.بعد از سال ها گوش دادن به هشدارها در مورد افزایش چاقی در دوران کودکی، به نظر می رسد بالاخره با یک خبر خوب روبرو هستیم: مطالعه اخیر که در مجله پزشکی نیوانگلند New England به چاپ رسیده نشان می دهد که نیمی از کودکان امروز در آمریکا بعد از 35 سالگی چاق می شوند که علت نیمی از آن ها در کودکیشان پنهان است.به گفته ناتالی موت Natalie Muth، متخصص اطفال و یکی از نویسندگان پژوهش Picky Eater Project و عضو اجرایی آکادمی کودکان بخش چاقی، این خبر بسیار نگران کننده است و این واقعیت را نشان می دهد که خطر چاقی از دوران کودکی افراد را تهدید می کند و حتی کودکانی که وزن سالمی دارند ممکن است در بزرگسالی در معرض چاقی قرار بگیرند.این خبر برای سلامت عمومی هم هشدار دهنده است. اگر نیمی از جمعیت 35 ساله چاق باشند، مشکلات مزمن سلامتی مرتبط با چاقی مانند دیابت و بیماری های قلبی شیوع بیشتری خواهند داشت.با توجه به تحقیقات چاقی کودکان در موسسه The Lancet که در آمریکا انجام شده، روند چاقی در کودکان در تمام جهان در حال افزایش است همچنین میزان چاقی شدید دوران کودکی هم همچنان در حال زیاد شدن است.

3 قدم برای پیشگیری از چاقی کودکان در بزرگسالی

چه کاری می توان انجام داد؟ موت پیشنهاد می کند که مهارت های کنترل و پوش سپردن به حس سیری و گرسنگی را باید به تمام کودکان آموخت نه تنها کودکانی که در حال حاضر اضافه وزن دارند. او پیشنهاد می کند که خانواده ها برای جلوگیری از چاقی کودکشان در آینده این سه قدم را بردارند:

1 . از مصرف نوشیدنی های شیرین از جمله آبمیوه اجتناب کنند. این نوشیدنی ها را در خانه نگه ندارید و به کودکتان معرفی نکنید. مصرف نوشیدنی شیرین یک پیشگویی قوی برای چاقی کودک در بزرگسالی است.

2 . وعده های غذایی متعادل بخورید. وعده های غذایی را با مدل سالم آن مصرف کنید. از بشقاب های کوچک استفاده کنید، تلویزیون را خاموش کنید و حداقل 20 دقیقه را دور هم برای غذا خوردن صرف کنید.

3 . به کودکان آموزش دهید که به نشانه های گرسنگی بدنشان گوش دهند. به ان ها آموزش دهید قبل از این که میان وعده بخورند از خودشان بپرسند، آیا گرسنه هستم؟ اگر گرسنه نیستند به آن ها کمک کنید تشخیص دهند به چه چیزی نیازمندند، چه انجام یک فعالیت باشد مثل بازی کردن یا صحبت کردن در مورد مشکلشان.

اگر در مورد اضافه شدن وزن کودکتان نگران هستید با یک متخصص اطفال صحبت کنید که تاریخچه سلامت و رشد کودک شما را می داند. ولی روی اعداد و وزن کودکتان تمرکز نکنید چون باعث آسیب دیدن کودک و عقب گرد او و ایجاد ناراحتی در خانواده خواهد شد. به جای آن روی سلامت و سالم ماندنش تمرکز کنید. آیا تغییراتی در مواد مغذی و فعالیت های فیزیکی کل خانواده وجود دارد که بتوانید انجام دهید؟ تلاش یکپارچه نه تنها از کودکتان حمایت می کند بلکه کمک می کند تمام خانواده سالم تر شوند.با توجه به شیوع چاقی كودكان در سال‌های اخیر،اهمیت رژیم غذایی در این گروه سنی بیش از قبل شده است.مطالعات انجام گرفته در بزرگسالان نشان‌دهنده ارتباط مستقیم بین وزن بدن و دیر وقت غذا خوردن در طول روز بوده است؛ به طوری كه افرادی كه در ساعات انتهایی روز غذا می‌خورند،تمایل به دریافت كالری بیشتر و مواد غذایی پركالری‌تر در طول روز دارند…

کودکان در چه سنی چاق می شوند؟

با توجه به شیوع چاقی كودكان در سال‌های اخیر،اهمیت رژیم غذایی در این گروه سنی بیش از قبل شده است.مطالعات انجام گرفته در بزرگسالان نشان‌دهنده ارتباط مستقیم بین وزن بدن و دیر وقت غذا خوردن در طول روز بوده است؛به طوری كه افرادی كه در ساعات انتهایی روز غذا می‌خورند،تمایل به دریافت كالری بیشتر و مواد غذایی پركالری‌تر در طول روز دارند.در نقطه مقابل آنهایی كه وعده صبحانه بزرگ‌تری دارند،تمایل به دریافت كالری كمتری در طول روز دارند.شواهد حاكی از آن است كه كودكان نیز به تبع والدین خود و بویژه در ایام تعطیلات صبحانه دیرهنگام داشته و تمایل به خوردن سهم بیشتری از كالری مورد نیاز خود در ساعات انتهایی روز دارند.در مطالعه اخیر، نقش دریافت مواد غذایی در ساعات دیرهنگام بر افزایش وزن كودكان مورد بررسی قرار گرفت. در مطالعه‌ای كه اخیرا روی بیش از 11 هزار كودك و نوجوان آمریكایی انجام گرفت،پژوهشگران دریافتند در مقایسه با كودكانی كه وزن طبیعی داشتند،كودكان دارای اضافه وزن عموما در طول روز سهم بیشتری از كالری مورد نیازشان را از ساعت 4‌بعدازظهر به بعد دریافت می‌كردند.علاوه بر آن كه طی ساعات انتهایی روز،استفاده از تنقلات ناسالم بیشتر بوده و به دلیل خوردن در برابر تلویزیون با احساس سیری متناسب همراه نبوده است.در كودكان و نوجوانان اگرچه باز مساله اصلی در افزایش وزن عدم تعادل غذای دریافتی و انرژی سوخت‌وساز است؛ اما براساس این مطالعه منتقل كردن میزان اصلی مواد غذایی به ساعات دیرتر طی روز به بهانه عدم اشتهای صبحگاهی یا ایام تعطیلی مدارس باعث حجم بیشتر میزان غذای مصرفی و در نهایت افزایش وزن خواهد شد.

نكته عملی:
برای پیشگیری از چاقی كودكان،علاوه بر توجه به میزان كالری دریافتی توجه به رفتار غذایی و نیز فعالیت بدنی طی روز ضروری است. لذا توصیه اساسی آن است كه والدین به كودكان خود كمك كنند تا عادات سالم را بیاموزند و بیشتر از میوه‌ها،سبزی‌ها و غلات سبوس‌دار كه كالری كمتری داشته؛اما مواد مغذی بالایی دارند،استفاده كنند.علاوه بر این اثر مفید تنظیم زمان مصرف وعده‌ها و میان‌وعده‌ها به طور منظم طی روز در كنترل وزن را از یاد نبرند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.