علائم بیماری مخملک در کودکان

خرید ادکلن

علائم بیماری مخملک در کودکان

علائم بیماری مخملک در کودکان علت مرگ بسیاری از بیماران در قرن بیستم، مخملک یا تب اسکارلت شناسایی شد. همانطور که از نامش پیداست این بیماری از باکتری Streptococcus Pyogenes به وجود می آید که فرد را دچار التهاب گلو می کند. اسکارلت به معنای بثورات قرمز روشن است که در کل بدن فرد مبتلا ظاهر می شود .

 

علائم بیماری مخملک در کودکان

علائم بیماری مخملک در کودکان

 

این بیماری از طریق همین بثورات قرمز رنگ تشخیص داده می شود. تب اسکارلت بیشتر در سنین 5 تا 15 سال دیده می شود. در دوران ویکتوریا، این بیماری یک بیماری بسیار خطرناک شناخته می شد که هر نوزادی با ابتلا به آن جان خود را از دست می داد. با این وجود، پزشکان شاهد افزایش تعداد نوزادان مبتلا به این بیماری در قرن حاضر هستند. فقط در ایالت بریتانیا، در سه سال گذشته بیشتر از 17 هزار مورد تب اسکارلت یا مخملک گزارش شده است.

پس نباید این بیماری را نادیده بگیریم و بگوییم که فقط در گذشته اتفاق می افتاده است. والدین باید با علائم این بیماری آشنا شوند و به محض مشاهده اولین علائم اقدام کنند. خوشبختانه، درمان های آنتی بیوتیکی به درمان این بیماری کشنده کمک کنند. اما اگر کودکی در مرحله پیشرفته بیماری تشخیص داده شود، کلیه ها، قلب و اندام های اصلی او به خاطر این بیماری دچار مشکل می شوند.

 

علائم بیماری مخملک در کودکان

علائم بیماری مخملک در کودکان

 

انتقال بیمارِی مخملک بین کودکان دارای تماس نزدیک رخ می‌دهد

در زیر به شش نشانه از بیماری تب اسکارلت یا مخملک اشاره می کنیم:

 

1. بثورات قرمز:
بثورات قرمز رنگ قبل از اینکه در تمام نقاط بدن پخش شوند، ابتدا روی صورت ظاهر می شوند.

2. خطوط قرمز رنگ:
پوست در ناحیه مفاصل مانند کشاله ران، گردن، زیر بغل، بازوها و زانوها در مقایسه با دیگر قسمت های بدن قرمز تر هستند.

3. حلقه سفید دور دهان:
صورت کودک ممکن است قرمز روشن دیده شود . ممکن است متوجه حلقه سفید رنگی در دور دهانش شوید که بسیار کم رنگ است.

4.زبان توت فرنگی:
این نشانه در طول روزهای اولیه بیماری خود را نشان می دهد. اگر به زبان کودک خود نگاه کنید، متوجه می شوید که درست مانند توت فرنگی شده است.

5. تب بالا:
تب بیشتر از 38.30 درجه نیز یکی از نشانه های این بیماری محسوب می شود.

 

 

علائم بیماری مخملک در کودکان

علائم بیماری مخملک در کودکان

6. گلو گرفتگی:
تب اسکارلت باعث گلوگرفتگی می شود. ممکن است پشت گردن سفید یا زرد رنگ شده باشد. کودک شما ممکن است در هنگام بلیعدن غذا یا شیر دچار مشکل شود.

اگر کودک شما چند مورد از نشانه های بالا را دارد، باید فورا او را به نزد پزشک متخصص ببرید. برای کمک به پیشگیری از گشترش این عفونت برای دیگر اعضای خانواده، بهتر است او را از تماس با دیگر افراد دور نگه دارید. ناخن های کودک را حتما بگیرید تا در صورت خارش بثورات پوستی به آنها آسیب نرساند.

باید به کودک خود یاد بدهید تا قبل از خوردن غذا دست هایش را تمیز بشوید تا احتمال بیماری کاهش یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.