سوخت و ساز بدن با 6 خطا صبحگاهی کند می شود!

خرید ادکلن

سوخت و ساز بدن با 6 خطا صبحگاهی کند می شود!

سوخت و ساز بدن سوخت و ساز بدن چیست سوخت و ساز بدن در جدول چگونه سوخت و ساز بدن را کاهش دهیم کاهش سوخت و ساز بدن ویتامین سوخت و ساز بدن چگونه سوخت و ساز بدن را کم کنیم افزایش سوخت و ساز بدن در طب سنتی چگونه سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم

سوخت و ساز بدن با 6 خطا صبحگاهی کند می شود!

سوخت و ساز و متابولیسم طبیعی بدن، قند خون را تنظیم می کند و مسئول کنترل وزن و حفظ سلامت قلب نیز هست. متابولیسم بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و با عواملی از قبیل سن، جنس، عادت های روزانه، و جنبه های مختلف سلامتی تحت تاثیر قرار می گیرد. با این حال بسیاری از فرایندهایی که متابولیسم بدن را کند می کنند، نادیده گرفته می شوند و همین، دلیل ابتلا به افزایش وزن و مشکلات خاص سلامتی است.

دیر صبحانه خوردن
برای جلوگیری از تولید بیش از اندازه هورمون های گرسنگی، سر ساعت مشخص یک صبحانه سالم بخورید. این کار متابولیسم را افزایش می دهد و توانایی بدن را برای سوختن کالری و تبدیل چربی ها و قندها به انرژی را تسریع می کند.

نوشیدن قهوه شیرین
قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در هنگام صبح است و به شما در رفع حالت خواب آلودگی کمک می کند. به رغم این مزایا، می تواند متابولیسم را تحت تاثیر منفی قرار دهد بخصوص زمانی که با شیر پرچرب، خامه و یا شکر مصرف شود. بهترین راه، نوشیدن قهوه ساده بدون هیچ گونه افزودنی است.

استرس هنگام رفتن به محل کار
تحمل استرس، باعث افزایش هورمون کورتیزول و کاهش متابولیسم می شود. استرس در واقع یکی از عوامل اصلی ابتلا به اضافه وزن است.

بیدار شدن در صبح خیلی زود
یکی از رایج ترین اشباهاتی که متابولیسم بدن را کند می کند، بیدار شدن خیلی زود در هنگام صبح است. کم خوابی خود عاملی برای افزایش وزن محسوب می شود و شما حداقل باید 7 ساعت خواب شبانه داشته باشید تا سوخت و ساز بدن تان تنظیم شود.

ننوشیدن آب کافی
نوشیدن آب به مقادیر کافی در هنگام صبح عملکرد متابولیسم را در طول روز تحریک می کند. بدن شما بعد از دریافت خواب کم آب است و عدم دریافت آب به اندازه کافی، عاملی برای کاهش متابولیسم و اضافه وزن است. نوشیدن آب گرم همراه با لیمو یک گزینه سالم برای آغاز روز است.

مصرف صبحانه ناسالم
مصرف مواد غذایی ناسالم در هنگام صبح و یا به کلی صرف نظر کردن از این وعده، عملکرد سالم متابولیسم را تحت تاثیر قرار می دهد. مصرف مواد غذایی سالم در عوض، منبع اصلی انرژی شما در کل روز محسوب می شود. دریافت کافی پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده، آنتی اکسیدان ها، فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب، و اجتناب از قندهای تصفیه شده و ساده در هنگام صبح ضروری است.

سوخت و ساز بدن با 6 خطا صبحگاهی کند می شود!

سؤال:
من به تازگی وزن كم می‌كنم ،‌به نظر می‌رسد سوخت و ساز بدن آهسته شده است. آیا عادت غذایی یا ورزشی هست كه سوخت و ساز بدن را بالا برد؟ به وسیله ی حساب گر‌های مختلف من باید حد اقل 1800 كالری یا بیشتر با فعالیت‌هایم بسوزانم، اما وزنم افزایش میابد. من از گرسنه بودن خسته شده ام! من به فست فود دست نمی‌زنم ، و گوشت و سالاد و به ندرت نان می‌خورم.

پاسخ مارتیکا هینر :
فكر می‌كنید چه چیزی سوخت و ساز بدن شما را با شكست مواجه كرده است؟
آیا می‌توانید آن را احیا كنید؟ ممكن است مطالبی را در مورد آن خوانده یا شنیده باشید، ‌اما افزایش سوخت و ساز پایه ی بدن شما به آسانی نیست. این معنی نمی‌دهد كه شما نمی‌توانید كالری بیشتری بسوزانید تا به كم كردن وزن خود كمك كنید یا آن را نگه دارید، معنی آن این است كه شما به وسیله ای برای محرك سوخت و ساز نیازی ندارید.

بر خلاف عقیده ی مردم سوخت و ساز سوئیچی ندارد كه بتوانید آن را روی روشن و خاموش بچرخانید.

سوخت و ساز به غلط به جای مصرف نهایی انرژی استفاده می‌شود. سرعت سوخت و ساز BMR – یا در اصل همان كندی سوخت و ساز RMR – در اصل شمار كالری‌هایی است كه بدنتان از غذا استفاده می‌كند و میزان مصرف كالری بافت سلول شما بستگی به RMR یا BMR دارد، كه به هضم غذا و فعالیت‌های فیزیكی روزانه شما دارد. مصرف انرژی نهایتان TEE منعكس كننده شمار كالری‌های سوزانده شده هر روز در بدنتان است ( یا BMR به علاوه هضم، ورزش و فعالیت در طول روز)

TEE قابل تغییر است ( هرچه بیشتر ورزش كنید TEE شما افزایش می‌یابد و هر روز كالری بیشتری می‌سوزانید.) ،‌ بنابراین BMR تان كمتر می‌شود. بر خلاف نظر مردم سوخت و ساز سوئیچی ندارد كه آن را روی روشن و خاموش بچرخانید، یا دستگیره ندارد كه شما بتوانید آن را تند بچرخانید و بدنتان مجبور شود انرژی بیشتری بسوزاند. BMR مبنی بر حجم بدنتان است.

آیا می‌دانید BMR شخص چاق بیشتر از یك فرد لاغر است؟ یك فرد چاق زمانی كه 45 دقیقه راه می‌رود نسبت به یك فرد لاغر سرعت سوخت و ساز بیشتری دارد. در سیستم بدن یك فرد چاق سرعت سوخت و ساز بالا تر است. ماهیچه‌های یك فرد چاق كالری بیشتری نسبت به چربی می‌سوزاند. ماهیچه‌ها تاثیر زیادی در سوخت و ساز بدن ندارد. در واقع اعضایی مثل مغز و كبد در سوخت و ساز پایه بدن كالری بیشتری می‌سوزاند.

این موضوع شگفت انگیز است چون باور مردم و مجله‌ها بار‌ها در مورد این موضوع غلط است. مربی‌ها و نویسنده‌ها بار‌ها ادعا‌های بعیدی درباره ی سوخت و ساز بدن می‌كنند. این كه ماهیچه‌ها به وسیله ی بلند كردن وزنه‌های سنگین صدها كالری بیشتر می‌سوزاند یك ادعای نا درست است.

حتی اگر این موضوع شدنی هم باشد مصرف انرژی به اندازه ی صد‌ها كالری در روز افزایش نمیابد. اگر حجم ماهیچه‌ها هم افزایش یابد این موضوع درست نیست كه بدن شما را برای وزن كم كردن تحریك كند. تحقیقات علمی نشان داده كه با افزایش ماهیچه‌ها نمی‌شود وزن كم كرد. باید با رژیم غذایی وزن خود را كم كنید.

سوخت و ساز بازتاب كننده ی حجم بدنتان است، زمانی كه شما وزن كم می‌كنید سوخت و ساز بدنتان آهسته پایین میاید. رژیم غذای جدی و پی در پی با آهسته كردن سوخت و ساز بدنتان حجم بدنتان را بی تناسب می‌كند.

بنابراین با بالا رفتن سوخت و ساز نمی‌توانید كالری بیشتر بسوزانید.

بیشتر ورزش كنید! مخصوصا ورزش‌هایی انجام دهید كه قلبتان را قوی كند مثل: سریع راه رفتن، دویدن، پریدن و بالا رفتن.
شما اطلاعات زیادی درباره ی وزن و رژیم غذایی خود ندادید، بنابراین نمی‌شود گفت كه خوردن 1800 كالری در روز می‌تواند فایده داشته باشد یا نه. شما دوست دارید وزن خود را كم كنید اما هنوز به خوردن فكر می‌كنید. چون به خاطر وزن كم كردن سرعت سوخت و ساز بدنتان كم شده است شاید شما نیاز دارید كه كمتر غذا بخورید.
اگر شما در دوره ی وزن كم كردن هستید شاید نیاز دارید كمتر آنچه حسابگر سوخت و ساز پیشبینی كرده غذا بخورید. راه‌هایی پیدا كنید كه با كمتر خوردن غذاهای سالم، بیشتر سیر بمانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.