مهم ترین علل ورم پا

خرید ادکلن

مهم ترین علل ورم پا

مهم ترین علل ورم پا درمان ورم پا علت ورم پا در بیماران سرطانی ورم پا در سالمندان تیروئید و ورم پا درمان قطعی ورم پا علت ورم کف پا ورم ساق پای چپ ورم مچ پا از چیست

مهم ترین علل ورم پا

اگر یک یا هر دو پایتان ورم کرده باشد، راه رفتن برایتان سخت خواهد بود، به علاوه التهاب پاها ممکن است دردناک باشد. علت ورم پا همیشه مشخص نیست، اما برخی شرایط جسمی احتمال بروز التهاب را در پاها افزایش می دهند که در ادامه به مهم ترین انها اشاره می کنیم.

ورم پا بر اثر ادم یا آماس Edema
این مشکل زمانی بروز می کند که بدن شما آب زیادی را در خود نگه می دارد. معمولا زمانی این حالت را مشاهده می کنید که با هواپیما پرواز کنید یا مدت طولانی روی پاهای خود ایستاده اید؛ برخی خانم ها نیز هنگام پریود ماهانه دچار ورم پا می شوند. این عارضه معمولا به خودی خود برطرف می شود، اما گاهی ممکن است نشانه یک بیماری باشد، مانند کاهش سطح پروتئین، بیماری قلبی و یا بیماری کبد و نارسایی کلیه.مهم ترین علل ورم پا

آسیب دیدن پاها
اگر دچار پیچ خوردگی پا شوید، ورم پا می تواند نشانه شکستگی استخوان یا در رفتگی و یا آسیب دیدن تاندون ها باشد. در این شرایط پا یا مچ پا ملتهب شده و گردش خون نیز به این منطقه افزایش پیدا می کند تا به بهبود مشکل کمک کند. اگر دچار درد شده اید، به پزشک مراجعه کنید و وزن زیادی روی پای آسیب دیده قرار ندهید.مهم ترین علل ورم پا

ورم پا در دوران بارداری
به عنوان یک فرایند طبیعی در بارداری پاها ورم می کنند، زیرا بدن خانم ها در دوران بارداری آب بیشتری در خود نگه می دارد. ورم پا در دوران بارداری در انتهای روز و یا پس از ایستادن طولانی مدت بدتر خواهد شد. ورم پا در این دوران نگران کننده نیست، اما کمی باعث اذیت مادر می شود.مهم ترین علل ورم پا

پره اکلامپسی Preeclampsia
همانطور که در بالا هم اشاره شد، همه خانم ها در دوران بارداری دچار ورم پا می شوند، اما اگر ورم با سردرد، تهوع، مشکل تنفسی یا درد شکم همراه باشد، نشانه شرایطی با نام پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری خواهد بود. این شرایط حدودا هفته بیستم بارداری شروع می شود و مربوط به فشار خون بالاست. پره اکلامپسی باعث آسیب دیدن کبد و کلیه ها شده و اگر درمان نشود، می تواند خطرناک باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم در دوران بارداری بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

لنفدوم Lymphedema
این شرایط زمانی بروز می کند که یک یا چند گره لنفاوی – غدد کوچکی که بخشی از سیستم ایمنی هستند – آسیب دیده یا از بین می روند، این مشکل معمولا در زمان ابتلا به سرطان بروز می کند. در نتیجه بدن مایعات کمتری را خارج می کند و این امر منجر به التهاب دست ها یا پاها می شود. یک روش درمانی برای این شرایط فشرده سازی پنوماتیک pneumatic-compression نامیده می شود. در این روش اطراف محل آسیب دیده پوشانده می شود و هوا به طور مرتب وارد می شود تا به بخش مورد نظر فشار وارد کرده و مایع را خارج کند. ورزش و ماساژ نیز موثر خواهند بود.

پا,ورم پا
خون برای بازگشت از پاها به قلب مسیر رگ ها را با دریچه های یک طرفه طی می کند تا از بازگشت آن جلوگیری کند. این دریچه ها با افزایش سن و یا بر اثر ایستادن یا نشستن طولانی مدت آسیب می بینند. اگر خون از مسیری که باید به قلب بازنگردد، ممکن است در پاها جمع شده و منجر به ورم پا شود.

نارسایی قلبی
این مشکل زمانی رخ می دهد که قلب خون را آنطور که باید پمپاژ نمی کند. اگر خون به خوبی و در مسیر درست جریان پیدا نکند، ممکن است به پاها بازگشته و منجر به ورم شود. در زمان ابتلا به نارسایی قلبی، دراز کشیدن سخت خواهد بود، قلب سریعتر یا با ریتمی غیر معمول می تپد و نفس کشیدن برایتان سخت می شود. در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

مهم ترین علل ورم پا

بیماری کلیوی
کلیه های خون را تصفیه می کنند. اگر بنا به دلایلی، مانند دیابت یا فشار خون بالا، به درستی کار نکنند، نمک زیاد در خون تجمع پیدا می کند. این امر باعث می شود بدن بیشتر از آنچه باید آب در خود نگه دارد. جاذبه زمین آب را به سمت پایین می شود و در نتیجه پاها ورم می کنند.

بیماری کبد
اگر مبتلا به هپاتیت هستید یا الکل زیاد می نوشید، کار کبد افزایش پیدا می کند و در نتیجه بافت های ناسالم جایگزین بافت سالم شوند و کار کبد متوقف می شود. اگر این اتفاق رخ دهد، مایعات زیادی در شکم و پاها جمع می شود و باعث ورم پا می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.