راه‌های طبیعی برای درمان رفع عرق بدن و عرق زیر بغل

درمان رفع عرق بدن و عرق زیر بغل

خرید ادکلن

درمان رفع عرق بدن و عرق زیر بغل خیلی وقت‌ها شاید به نظر سخت بیاید. بدن در حالت عادی باید عرق کند و عرق کردن بدن شما مسئله‌ای طبیعی است و این کار باعث خنک شدن بدن شما و رفع سموم بدن می‌شود. ما در اینجا راه‌کارهایی ارائه می‌دهیم برای درمان رفع عرق بدن و عرق زیر بغل و مواردی که باعث بو بد عرق بدن می‌شود. اما توجه داشته باشید که در هوا گرم شما نمی‌توانید مانع عرق کردن بدن بشوید. اما گاهی اوغات بدن شما بیش از اندازه عرق میکند که به این اختلال تعریق بیش از حد ( hyperhidrosis ) گفته می‌شود. دئودورانت‌ها و مواد ضد عرق باعث می‌شوند این مشکل افزایش پیدا کند و مواد شیمیایی سنگین و قوی را وارد بدن شما می‌کنند که به بدن شما آسیب می‌رساند.

درمان خانگی و راه‌های درمان طبیعی برای خنک کدن بدن, رفع بو بد عرق و کنترل عرق کردن بسیار ساده هستند و به راحتی می‌توانید این راه‌کارهای ساده را در خانه تهیه کنید. اما بهتر است قبل از هرچیزی به علائم تعریق بیش از حد ( hyperhidrosis ) بپردازیم تا شاید بهتر متوجه شوید که این اختلال را دارید یا خیر!

علائم اختلال عرق کردن بیش از حد

قبل از اینکه شروع به درمان کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. شاید اینکه شما زیاد عرق می‌کنید نشانه‌ای از بیماری یا اختلال خاصی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. علائم شناخت اختلال عرق کردن بیش از حد :

 • به اندازی‌ای عرق می‌کنید که لباس شما بیش از حد خیس می‌شود.
 • کف پا و کف دست شما بسیار زیاد عرق می‌کند.
 • پوست بدنتان شروع به پوسته پوسته شدن و چروک شدن می‌کند
 • پای شما بسیار بو می‌دهد.
 • پوستتان ترک می‌خورد

درمان رفع عرق بدن و عرق زیر بغل

ما سعی کردیم درمان برای رفع عرق بدن و عرق زیر بغل برای شما آماده کنیم. این راه‌کارها بسیار کارا هستند و باعث می‌شوند خیلی زود شما از شر بوی بد عرق خود و زیاد عرق کردن خلاص شوید.

سرکه سیب برای رفع عرق بدن و عرق زیر بغل

سرکه سیب برای رفع عرق بدن و عرق زیر بغل

سرکه سیب یا سرکه معمولی برای سم‌زدایی و رفع سموم بدن بسیار کاراست و کمک می‌کند به رفع عرق کردن زیاد، شما می‌توانید 2 قاشق غذاخوری سرکه معمولی یا یک قاشق چای خوری سرکه سیب را سه بار در روز با معده خالی، نیم ساعت قبل از غذا خوردن میل کنید. همچنین می‌توانید از شب قبل قسمتی که بسیار عرق می‌کند را سرکه سیب بزنید و صبح آنرا بشوئید.

رفع عرق بدن و عرق زیر بغل با سیب زمینی

رفع عرق بدن و عرق زیر بغل با سیب زمینی

سیب‌زمینی روشی است قدیمی برای کاهش عرق کردن زیر بغل, گردن و پاها و بسیار هم موثر است. شما کافیست سیب زمینی خام را از وسط نصف کنید و قبل از زدن دئودورانت در قسمت‌های که بیشتر عرق می‌کنند بمالید و به همین راحتی زیاد عرق کردن شما رفع می‌شود.

رفع عرق بدن و عرق زیر بغل با آب جوانه گندم

رفع عرق بدن و عرق زیر بغل با آب جوانه گندم

آب جوانه گندم غنی شده از پروتئین‌ها و ویتامین C، ویتامین B12, ویتامین B6 و اسید فولیک است. این عناصر می‌توانند اسیدها و سموم موجود در خون را از بین ببرند و غلظت بالای ویتامین B می‌تواند تولید بیش از حد غدد عرق را کاهش دهد. نوشیدن یک لیوان آب جوانه گندم هرروز می‌تواند اعصاب را آرام کند و جلوگیری کند از عرق کردن بیش از حد بدن.

رفع عرق بدن با چای کیسه‌ای

رفع عرق بدن با چای کیسه‌ای

چای کسیه‌ای دارای اسید تانیک است که به طور عمده در چای موجود است و می‌تواند بدن شما را خنک کند. خواص ضد عرق آن جلوگیری می‌کند از عرق کردن بیش از حد بدن شما، کافیست چندین کیسه چای را در یک کاسه آب جوش قرار دهید و وقتی که خنک شد، دست‌ها و پاهای خود را در این محلول نیم ساعت خیس دهید. این کار را می‌توانید هرروز هم انجام دهید.

دئودورانت طبیعی با آرد ذرت و بکینگ سودا

آرد ذرت و بکینگ سودا را در ظرفی بریزید و به آن آب اضافه کنید و یک دئودورانت طبیعی تهیه کنید، خمیر بدست آمده را به طور مستقیم روی پوست خود بزنید و بعد از نیم ساعت با آب بشوئید. توجه داشته باشید قبل از استفاده پوست خود را به خوبی تمیز کنید. همچنین می‌توانید به آن عصاره‌های خوش‌بو و گلاب اضافه کنید. این ماده هم بوی بد عرق را از بین می‌برد و هم عرق کردن زیاد را به طور کل از بین می‌برد.

رفع عرق بدن با هاماملیس انجیلی ( Witch Hazel )

رفع عرق بدن با هاماملیس انجیلی ( Witch Hazel )

هاماملیس انجیلی ( Witch Hazel ) رطوبت دهنده طبیعی است و زمانی که روی پوست استفاده شود به عنوان یک ضد عرق عمل می‌کند. گیاه خشک آن را به آرامی روی مناطقی که عرق می‌کنند قرار دهید تا جلوگیری کند از رشد بیش از حد باکتری‌های پوستی و همچنین کمک می‌کند به سیستم تنفسی فرد و مانع عفونت بدن می‌شود. این روش بیشتر مخصوص عرق کردن صورت است، همچنین شما می‌توانید از هاماملیس انجیلی ( Witch Hazel ) برای درمان عفونت عمومی بدن استفاده کنید.

رفع عرق بدن با انگور

رفع عرق بدن با انگور

انگور غنی شده با آنتی اکسیدان است که سموم را در بدن از بین  می‌برد و باعث تنظیم دمای داخلی بدن می‌شود که بدن شما را از عرق کردن بیش از حد نجات می‌دهد. یک لیوان آب انگور بنوشید یا روزانه 10 تا 15 حبه انگور میل کنید تا از عرق کردن زیاد نجات پیدا کنید.

درمان عرق کردن بدن با روغن درخت چای

درمان عرق کردن بدن با روغن درخت چای

روغن درخت چای می‌توانید چند قطره از آنرا روی بدن خود بزنید و از شر عرق کردن بیش از حد بدن خود خلاص شوید. مخصوصاً برای پاهای شما بسیار موثر است. اگر پاهای شما رشد قارچ دارد خواص ضد باکتری و ضد قارچی روغن درخت چای می‌تواند به شما کمک کند تا هم از شر عرق کردن اضافه خلاص شوید و هم پوست خود را ضد عفونی کنید و جلوگیری کنید از رشد باکتری‌ها و انواع عفونت‌های قارچی

درمان عرق کردن زیر بغل با چای مریم گلی ( Sage tea )

چای چای مریم گلی ( Sage tea ) را 3-4 بار در روز بنوشید، با توجه به مقادیر زیاد منیزیم و ویتامین B در این گیاه باعث کنترل فعالیت غدد عرق کنند بدن می‌شود. این گیاه جلوگیری می‌کند از عرق کردن بیش از حد زیربغل، مریم گلی را در آب گرم قرار دهید و دم کنید و اجازه دهید خنک شود بعد آنرا بنوشید. در صورتی که از صرع یا فشار خون بالا رنج می‌برید از مریم گلی استفاده نکنید.

درمان بوی بد عرق و زیاد عرق کردن با روغن نارگیل

روغن نارگیل می‌تواند باکتری‌هایی که باعث بو بد عرق می‌شود از بین ببرد، زیرا حاوی اسید لوریک است. البته دقت کنید که مقدار زیاد این روغن لباس شما را روغنی می‌کند به همین خاطر سعی کنید مقدار کمی از آن را به قسمت‌هایی که زیاد عرق می‌کند بزید و اجازه دهید جذب پوست شود. رایحه این روغن اجازه نمی‌دهد که عرق شما بو بد بدهد. شما می‌توانید روغن نارگیل را با بکینگ سودا ترکیب کنید تا دئودورانت طبیعی داشته باشید. ترکیب 3 قاشق چای‌خوری روغن نارگیل با 3 قاشق چای‌خوری بکینگ سودا و 2 قاشق چای‌خوری شی باتر ( shea butter ) را با هم مخلوط کنید. این ماده را روزانه به پوست خود بزنید.

رفع عرق بدن و عرق زیر بغل با آب گوجه فرنگی

رفع عرق بدن و عرق زیر بغل با آب گوجه فرنگی

یکی دیگر از راه حل‌ها برای رفع بوی عرق و کاهش عرق کردن نوشیدن روزانه یک لیوان آب گوجه فرنگی تازه است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در گوجه فرنگی بسیار از سموم را دفع می‌کند که این سموم معمولاً از طریق عرق کردن از بدن خارج می‌شود. همچنین گوجه فرنگی گردش خون را بهبود می‌بخشد. همچنین می‌توانید گوجه فرنگی را به صورت مستقیم روی پوست خود قرار دهید چرا که هم ضدعفونی کننده است و هم منافذ پوستی را به حالت اول باز می‌گرداند.

مواردی که باعث زیاد عرق کردن شما می‌شوند

تا اینجا مواردی را گفتیم برای جلوگیری از زیاد عرق کردن بد نیست این نکات را مطالعه کنیم که چطور بدن ما کمتر عرق کند.

بدن خود را هیدراته نگهدارید

در طول روز سعی کنید آب و سایر مایعات را زیاد بنوشید. هنگامی که بدن شما هیدراته می‌شود، بدن شما در دمای مناسب باقی می‌ماند و کمتر عرق می‌کنید. آب دمای بدن شما را تنظیم می‌کند و سموم بدن شما را از طریق ادرار خارج می‌کند.

خود را از استرس، نگرانی، اضظراب و تنش دور نگه‌دارید

همه اینها باعث عرق کردن بیش از حد بدن شما می‌شود. برخی احساسات به طور خودکار غدد عرق کردن را فعال می‌کنند. تمرین تکنیک‌های بیوفیدبک و آرام سازی می‌تواند به شما کند تا بعضی از عملکردهای اتوماتیک بدن خود مانند فشار خون و ضربان قلب را کنترل کنید و به شما کمک می‌کند تا آرامش و کاهش عرق عصبی یا احساسی داشته باشید.

رژیم غذایی

برخی از غذاها غده‌های عرق را تحریک می‌کند، مانند ادویه‌جات، دسرهای شیرین، فلفل و چیلی، روغن‌ها، سیر و پیاز می‌تواند بوی بدن شما را افزایش دهند. غذاهای فرآوری شده می‌توانند غده عرق را تحریک کنند زیرا اغلب حاوی سموم شیمیایی هستند که بدن از طریق عرق کردن آنها را از بین می‌برند.

لباس مناسب بپوشید

لباس‌های سبک باعث می‌شود بدن شما کمتر عرق کند یا به حداقل می‌رساند. مواد مصنوعی به خاطر الیافشان باعث افزایش عرق کردن بدن می‌شوند در حالی که الیاف طبیعی مانند پنبه، پارچه کتان، کنف، ابریشم یا پشم تنفس بیشتری به بدن شما می‌دهند و اجازه می‌دهند جریان هوا بهتر در بدن شما بچرخد.

کمتر کافئین مصرف کنید

کافئین باعث می‌شود سیستم عصبی تحریک پذیری بیشتری داشته باشد و باعث آزاد سازی آدرنالین در بدن می‌شود که این باعث افزایش دمای داخلی بدن شما می‌شود.

وزن خود را متناسب کنید

چربی اضافی مثل عایق در بدن عمل می‌کند و افزایش دمای داخلی بدن را همراه دارد که در نتیجه باعث افزایش عرق کردن می‌شود.

موهای زائد زیر بغل را بزنید

موهای که زیر بغل رشد می‌کند باعث افزایش رشد باکتری می‌شود و باعث ایجاد عرق بو دار می‌کند. وقتی موهای زائد زیر بغل را می‌زنید رطوبت کمتری ایجاد می‌شود و باعث می‌شود هوا بیشتری به پوست برسد و باعث خنگ نگه‌داشتن زیر بغل شما می‌شود.

در انتها توصیه می‌کنم حتماً مطلب خطر ابتلا به سرطان با استفاده از ضد عرق ها را مطالعه کنید.

موارد گفته شده در بالا بسیار موثر هستند و سعی کردیم مقاله بسیار کامل باشد تا تمام موضوعات گفته شود، اگر موارد دیگری به ذهن شما می‌رسد که بالا گفته نشده حتماً برای ما در بخش نظرات بنوسید.

این مقاله به طور اختصاصی توسط تیم سلامت پوست سایت بی‌جامه ترجمه و آماده شده. استفاده بدون لینک دادن به بی‌جامه غیرمجاز است.

منبع ba-bamail
ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. farahnazabcd می گوید

  مطالب کامل بود باتشکر.

 2. مژگان پروری می گوید

  واقعا ممنونم، عالی بود

 3. محمد اسدی می گوید

  واقعا این مسئله عرق کردن منو خیلی اذیت می کرد، ممنونم که راهکارهای خوبی در اختیارمون گذاشتید.

 4. مهتاب قادری می گوید

  من وقتی زیاد تو گرما میمونم خیلی بدنم شروع به عرق کردن می کنه مخصوصا اگه زیر افتاب راه برم انقدر عرق می کنم که نمی دونم چه کار کنم. می خوام از راه کارهایی که گفتید انجام بدم ببینم مفید هستند یا نه

 5. آلیه اسدی می گوید

  خیلی خوب بود مقالتون. ممنون از زحماتتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.