علت اصلی گرسنگی پنهان و پرخوری چیست؟

خرید ادکلن

گرسنگی پنهان

علت اصلی گرسنگی پنهان و پرخوری چیست؟ علت احساس ضعف و گرسنگی بعد از خوردن غذا علت گرسنگی ناگهانی علت احساس ضعف بعد از خوردن غذا علت دل ضعفه شدید علت گرسنه نشدن احساس گرسنگی کاذب احساس ضعف در معده دل ضعفه نشانه چيست

علت اصلی گرسنگی پنهان و پرخوری چیست؟

رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی گفت: اصلی ترین دلیل گرسنگی پنهان در بین مردم فرهنگ، عادات غذایی نامناسب و طراحی سبدغذایی متفاوت با نیازهای بدن است.دکتر قدیر رجب زاده روز پنجشنبه به مناسبت هفته غذا و روز جهانی غذا افزود: جامعه به سمت مصرف آن دسته از مواد غذایی حرکت کرده که انرژی و پروتئین مورد نیاز بدن را حتی بیش از نیاز تامین می کند اما به لحاظ تامین ریزمغذیهای مورد نیاز بدن ارزش غذایی بسیار کمتری دارد.

از جمله این دسته از مواد غذایی می توان به فست فودها و مواد قندی اشاره کرد که سهم قابل ملاحظه ای در سبد غذایی امورز خانوارها پیدا کرده اند. به همین خاطر تقریبا 50 درصد ایرانیان اضافه وزن دارند بنابراین منشاء گرسنگی پنهان را می توان سبد غذایی نامناسب خانوار بیان کرد.

سلولهای بدن برای رشد، اعمال حیاتی و ترمیم بافتها نیاز به مواد مغذی دارند که شامل درشت مغذیها همچون کربوهیدرات، چربی‌، پروتئین و ریزمغذیهایی همچون انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی است.
نیاز به این مواد مغذی در افراد مختلف با توجه به سن، جنس و جثه بدن متفاوت است اما شرایط اقلیمی و برخی عادات غذایی ممکن است گروهی از جمعیت یک منطقه را مبتلا به کمبود مواد مغذی و عوارض ناشی از آن کند.

نتیجه این سوء‌تغذیه افزایش مرگ‌ و میر، ابتلا به بیماریها به دلیل ضعف دستگاه ایمنی بدن، ناتوانی جسمی، کاهش بهره هوشی و کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی، تغییرات رفتاری به ‌صورت بی‌حوصلگی، بی ‌تفاوتی و انزوا طلبی است که حتی روند توسعه کشورها را به مخاطره می‌ اندازد .

گرسنگی پنهان چیست و چرا باعث پرخوری می شود؟

سرانه مصرف شیر در ایران سالانه حدود 70 لیتر است در حالی که این میزان در کشورهای توسعه یافته بین 300 تا 350 لیتر می باشد. سرانه مصرف ماهی و آبزیان نیز در ایران سالانه کمتر از هشت کیلوگرم است در حالی که در کشورهای توسعه یافته و اروپایی این میزان بیش از 22 کیلوگرم در سال می باشد.
بطور کلی بررسی وضعیت مصرف ریزمغذیها در ایران نشان می دهد تقریبا تمام دهکهای درآمدی جامعه از کمبود کلسیم رنج می برند که دلیل عمده آن کم مصرفی شیر و لبنیات در مقایسه با استانداردها است.
از سوی دیگر تنها سه دهک بالای جامعه به اندازه کافی و استاندارد آهن جذب می کنند. در دهکهای اول تا پنجم جامعه غیر از کمبود آهن و کلسیم، کمبود ویتامینهای A و B2 نیز قابل ملاحظه است.

این در حالی است که بخش عمده ای از افراد انرژی و پروتئین لازم روزانه را جذب می کنند و حتی جذب این مواد در بخش قابل ملاحظه ای از جامعه بیشتر از نیاز بدن است.

بر اساس گزارش منتشره وزارت بهداشت، استان خراسان رضوی نیز به لحاظ فقر ریزمغذیها در جامعه شرایط مشابهی با کل کشور دارد. 72.7 درصد از مردم این استان با کمبود و یا کمبود حاشیه ای ویتامین D مواجهند و 19.1 درصد از کودکان 15 تا 23 ماهه و 11.4 درصد از نوجوانان خراسانی از کمبود روی رنج می برند.

بدون شک عدم مقابله با پدیده گرسنگی پنهان در جامعه که بخش قابل ملاحظه آن به عادات غذایی نادرست در جامعه باز می گردد عواقب غیرقابل جبرانی می تواند داشته باشد. از جمله این پیامدها می توان به ضعف دستگاه ایمنی بدن، ناتوانی جسمی، کاهش بهره هوشی و کاهش قدرت یادگیری تغییرات رفتاری و بی حوصلگی اشاره کرد.

بدون شک با افزایش مصرف لبنیات، میوه و سبزیجات که منابع غنی بسیاری از ریز مغذیها هستند بخش قابل توجهی از کمبود ریز مغذیها در جامعه جبران خواهد شد.
22 تا 28 مهر ماه هفته غذا نامگذاری شده و 16 اکتبر مصادف با 24 مهر روز جهانی غذا است.

گرسنگی احساسی است که معمولا به طور ناگهانی و به همراه ولع خوردن بروز می‌کند و البته انواع و اقسام مختلفی دارد.علاوه بر گرسنگی فیزیکی واقعی که به دلیل نیاز بدن به مواد غذایی ضروری بروز می‌کند انواع گرسنگی‌های دیگر نیز وجود دارد که بیشتر ذهنی هستند تا نیاز واقعی بدن. به این ترتیب که استرس، بی‌حوصلگی و مسائل روحی، احساس گرسنگی کاذب ایجاد می‌کند و ما را به سمت مصرف مواد غذایی و به تدریج چاقی و مشکلات دیگر می‌کشاند. با ما باشید تا 8 نوع گرسنگی را با هم مرور کنیم.

نیاز واقعی بدن به مواد غذایی
گرسنگی واقعی پاسخی است که بدن ما به کمبود مواد غذایی می‌دهد و با علائمی‌مانند افت قند خون، دل‌ضعفه، تحریک پذیری، سردرد، صدای قار و قور شکم و حتی لرزش بدن (در صورت گرسنگی شدید) بروز می‌کند. مهمترین مسئله این است که به طور مرتب در طول روز مواد غذایی مناسب مصرف کنید تا قند خونتان دچار افت نشود و در بین روز به ریزه خواری کشیده نشوید. برای برطرف کردن گرسنگی عادی بدن و پیشگیری از علائم آن به خصوص ضعف بهتر است یک عدد میوه مانند سیب و میان‌وعده‌های سالم مانند آجیل دم دستتان باشد تا دچار مشکل نشوید.

ناشی از خستگی و کسالت
نیاز به خوردن در مواقع بیکاری را گرسنگی ناشی از کسالت می‌گویند. همه ما زمانی که دچار یکنواختی و روزمرگی می‌شویم نیاز به پر کردن وقت خود داریم. اکثر این افراد زمان خود را با مصرف مواد غذایی پر می‌کنند. اما توصیه می‌کنیم در این مواقع به جای رفتن سر یخچال به کارهای دیگری مانند پیاده روی، مطالعه، صحبت کردن با اعضای خانواده و دوستان و غیره بپردازید.

برای سرگرمی
اگر روی میز کارتان پر از خوراکی باشد بدون شک دچار این نوع گرسنگی خواهید شد. در واقع خودتان را بدون اینکه متوجه باشید در حین کار کردن با مواد غذایی و هله هوله مشغول خواهید کرد. این حالت در زمان تماشای تلویزیون یا کار با رایانه نیز رخ می‌دهد. بر اساس مقاله ای که در American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسیده است در این صورت میزان کالری دریافتی روزانه بیش از نیاز بدن خواهد بود و در پایان کار یا تماشای فیلم، احساس سنگینی بیش از اندازه ای خواهید داشت.

احساسی
خیلی از افراد زمانیکه دچار احساسات شدید مانند خشم، عصبانیت، ناراحتی، افسردگی و غم می‌شوند شروع به خوردن می‌کنند که می‌تواند برای سلامتی خطرناک باشد. نتایج پژوهشی که در دانشگاه ایالت اوهایو آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد گرسنگی احساسی افراد را به سمت مصرف مواد غذایی نامناسب مانند میان‌وعده‌های چرب و شیرین می‌کشاند. در اینصورت باز کردن یک بسته چیپس، کلوچه و انواع هله هوله‌ها بهترین راه برای فرو نشاندن خشم و احساسات دیگر تلقی می‌شود.

مربوط به جشن و سرور
اگر نمی‌خواهید دچار این گرسنگی شوید موقعی که به عنوان مثال جشن تولد یا جشن بازنشستگی در محل کارتان شروع می‌شود حواستان را بیشتر جمع کنید. این روزها چنین مراسمی‌در محل کار یا دانشگاه و آموزشگاه‌ها و غیره باب شده است و انواع شیرینی جات و پیتزا و غیره نیز در آن سرو می‌شود. در این صورت است که شما بدون اینکه گرسنه تان باشد تمام خوراکی‌هایی که تعارفتان می‌شود را میل می‌کنید و شاید تا آخرین برش پیتزا را هم نوش جان کنید و گرفتار گرسنگی مربوط به جشن و سرور شوید.

علت اصلی گرسنگی پنهان و پرخوری چیست؟

قبل از عادت ماهانه
قبل از شروع عادت ماهانه زمانی است که خانم‌ها میل بی حدی به خوردن به خصوص مصرف شیرینی پیدا می‌کنند. این اشتها ناشی از تغییرات هورمونی است که میل به مصرف میان وعده‌های شیرین، چرب، شور و غیره را افزایش می‌دهد. نمی‌توان این اشتها و میل شدید به خوردن را نادیده گرفت. بهتر است بدانید که مصرف شیرینی و مواد چرب زیاد در این دوره باعث تشدید علائم پیش از قاعدگی می‌شود. بنابراین بهتر است به خوردن یک پیاله ماست با میوه یا کشمش و کمی‌شکلات سیاه و میوه‌های تازه بسنده کنید.

ناشی از استرس
واکنش افراد مختلف نسبت به استرس متفاوت است. برخی از افراد زمانی‌که دچار استرس می‌شوند نمی‌توانند غذا بخورند. اما برخی دیگر دچار پرخوری می‌شوند. زمانیکه تحت استرس هستید و زیاد می‌خورید حواستان باشد به سمت چه نوع مواد غذایی کشیده می‌شوید! اکثر افراد به سمت شکلات و شیرینی و سیب زمینی سرخ کرده و غیره می‌روند. معمولا زمانی که مغز تحت استرس قرار می‌گیرد به سمت مواد غذایی اشتها آور تمایل بیشتری نشان می‌دهد. نتایج پژوهشی که در Journal of Consumer Psychology به چاپ رسیده است نشان می‌دهد اکثر افراد زمانی که دچار استرس می‌شوند بدون اینکه بدن شان نیازی به غذا داشته باشد شروع به خوردن می‌کنند چون این کار برایشان مانند انجام یک فعالیت آرامبخش است.

بصری
شنیده اید که شکم سیر می‌شود اما چشم گرسنه می‌ماند؟ بدون شک دیدن یک غذای خوشمزه و با تزیین عالی و همچنین دسرهای خوش آب و رنگ باعث ایجاد این نوع گرسنگی می‌شود. واقعیت این است که مقابله با این نوع گرسنگی نیز بسیار دشوار است. گاهی چشم‌ها حتی از چند عدد بیسکوییت باقی‌مانده در ته ظرف نیز نمی‌گذرند و تا شما را به تمام کردن آن تشویق نکنند دست بردار نیستند. اگر نمی‌خواهید تناسب اندامتان به خاطر این نوع گرسنگی به هم بخورد بهتر است اول از خودتان بپرسید آیا واقعا گرسنه هستید یا خیر! اگر واقعا گرسنه نیستید چشم‌ها را به اصطلاح درویش کنید. اگر گرسنه تان است یک تا دو عدد بیسکوییت برداشته و تا رسیدن زمان غذای اصلی محل را ترک کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.