آنچه لازم است در مورد قلب انسان بدانید

خرید ادکلن

آنچه لازم است در مورد قلب انسان بدانید

قلب انسان چگونه کار میکند آناتومی قلب انسان pdf شکل قلب انسان ساختمان قلب فیزیولوژی قلب ساختار قلب تعریف قلب دهلیز قلب در این مطلب سوالاتی در مورد قلب مطرح می شود که پاسخ های جالبی دارد؛ قبل از اینکه به پاسخ های داده شده نگاه کنید سعی کنید خودتان گزینه صحیح را حدس بزنید.

آنچه لازم است در مورد قلب انسان بدانید

فکر می کنید قلبتان در تمام طول عمرتان چند بار می تپد؟
2.5 میلیون بار
2.5 میلیارد بار
2.5 تریلیون بار

پاسخ صحیح گزینه 2 می باشد. قلب شما هر روز حدود 100 هزار مرتبه می تپد، منبسط و منقبض می شود تا خون را به تمام اندام برساند که این تعداد در تمام طول عمر شما به چیزی حدود 2.5 میلیارد بار می رسد.

قلب شما بیرون بدن تان هم می تواند زندگی کند!
قلب
درست است
درست نیست

بله درست است، حتی اگر تمام عصب ها از قلب جدا شوند، باز هم قلب به تپیدن ادامه می دهد و علت آن این است که قلب دارای سیستم الکتریکی مخصوص به خود است و برای تپیدن نیاز به اکسیژن دارد.

هر چه اندازه قلب بزرگتر باشد، بهتر است!
درست است
درست نیست

قلبی که از اندازه معمول بزرگتر باشد، قلب بزرگ شده enlarged heart نامیده می شود. این قلب ضعیف شده و خون را با قدرت کمتری پمپاژ می کند. به علاوه قلب بزرگتر ضربان نامنظمی دارد و مایع آن می تواند ریه ها را محدود کند. گاهی با مراقبت از قلب خود می تواند از بروز چنین اتفاقی پیشگیری کنید، به این ترتیب که تغذیه سالم داشته باشید، ورزش کنید و مراقب وزن خود باشید. در غیر این صورت مصرف دارو و استفاده از دستگاه های خاص به بهبود شرایط کمک خواهد کرد.

قلب شکسته :
واقعا درد می کند
به کمک اشعه ایکس قابل مشاهده است
برای همیشه بیمار می ماند و بهبود پیدا نمی کند

پاسخ صحیح گزینه یک است. قلب شکسته واقعا وجود دارد و با درد همراه است. یک رویداد استرس زا، مانند یک شکست عاطفی یا برنده شدن در یک قرعه کشی، منجر به درد ناگهانی قفسه سینه می شود که شبیه به حمله قلبی است. این دردها به دلیل ترشح ناگهانی و زیاد هورمون های استرس بروز می کنند. این شرایط سندوم قلب شکسته نامیده می شود و خبر خوب اینکه سندروم قلب شکسته قابل درمان بوده و طی چند هفته بهبود پیدا می کند.

قلب در کجای قفسه سینه قرار دارد؟
راست
چپ
مرکز

شما احتمالا برای نشان دادن قلبتان درست خود را روی سمت چپ قفسه سینه می گذارید، اما واقعیت این است که قلب در مرکز قفسه سینه، بین دو ریه، قرار دارد. قسمت پایین قلب به سمت چپ متمایل است و به همین دلیل است که ضربان قلب را از سمت چپ می شنوید.

قلب هر روز چند گالن خون پمپاژ می کند؟
800
1000
2000

پاسخ صحیح گزینه 3 است. قلب یک عضله قوی است که خون را به تمام اندام های داخلی بدن پمپاژ می کند و این میزان هر روز به 2000 گالن می رسد. شاید باورتان نشود اما قلب در تمام طول عمرتان یک میلیون بشگه خون را پمپاژ کرده است.

اولین عمل پیوند قلب موفق در انسان چه سالی بود؟
قلب
1946
1967
1978

پاسخ صحیح گزینه 2 است. در سوم دسامبر سال 1967 یک جراح قلب افریقایی با نام کریستین برنارد Christiaan Barnard قلب یک مرد 25 ساله را که در تصادف از دنیا رفت به یک مرد 53 ساله پیوند زد. این مرد 18 روز بعد بر اثر ذات الریه از دنیا رفت، اما عمل پیوند قلب برنارد موفقیت آمیز بود.چند روز بعد از آن در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا عمل قلب تکرار شد. امروزه هزاران عمل پیوند قلب سالانه انجام می شود که 75 درصد آنها موفقیت آمیز بوده و افراد بیشتر از 5 سال زندگی می کنند.

قلب چند دریچه دارد؟
2 دریچه
3 دریچه
4 دریچه

قلب دارای دو دریچه در قسمت بالا و دو دریچه در قسمت پایین است. این دریچه ها به وسیله دیواره ای از عضله با نام سپتوم septum از هم جدا می شوند. بطن چپ بزرگترین و قوی ترین دریچه است. این دریچه خون را از طریق رگ آئورت وارد بدن می کند.

قلب کدام حیوان بیشترین شباهت را به قلب انسان دارد؟
سگ
خوک
میمون

پاسخ صحیح گزینه 3 است، بوزینه و میمون قلبی بسیار شبیه به قلب انسان دارند. قلب این حیوانات در چگونگی عملکرد و شکل ظاهر بسیار شبیه به قلب انسان است. اما دانشمندانی که در مورد پیوند قلب حیوان به انسان تحقیقات انجام می دهند، معتقدند قلب خوک مناسب ترین نوع برای انسان است. به هرحال تحقیقات زیادی در حال انجام است.

گاهی قلب می تواند خود را ترمیم کند.
درست است
درست نیست

بله، واقعیت دارد. زمانی دانشمندان معتقد بودند زمانی که یک اندام رشد می کند، دیگر سلول بیشتری تولید نمی کند. اما تحقیقات بیشتر نشان داده اند که قلب و سایر اندام های بدن به ساخت سلول جدید ادامه می دهند، گرچه به میزان محدود. به این ترتیب قلب می تواند سلول هایی را که به عنوان مثال بر اثر حمله قلبی آسیب دیده اند، جایگزین کند.اگر از دستگاه پیس میکر یا ضربان ساز pacemaker استفاده می کنید، مراقب دستگاه های امنیتی فرودگاه باشید!

درست است
درست نیست

احتمالا دستگاه های فلزیاب برای کسانی که پیس میکر یا ضربان ساز استفاده می کنند، باعث بروز مشکل نمی شوند. اما اداره امنیت حمل و نقل از استفاده کنندگان از پیس میکر، الکترو شوک قلبی یا سار دستگاه های داخلی می خواهد از داخل این دستگاه های امنیتی عبور نکنند. در عوض دستگاه های دیگری وجود دارد که برای این افراد از آنها استفاده می شود.انجمن قلب امریکا توصیه می کند افرادی که دارای دستگاه های داخلی هستند از ماشین آلات با میدان مغناطیسی قوی، مانند MRI، اجتناب کنند. به علاوه برخی هدفون ها نیز نباید نزدیک به دستگاه ضربان ساز قرار بگیرد.

یک متخصص قلب و عروق با اشاره به استرس‌های کوتاه مدت در ابتلا به بیماری‌های قلبی، مشاغل پراسترس را زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی عنوان کرد.مسعود قاسمی اظهارداشت: تحقیقات نشان داده که استرس‌های کوتاه مدت به تنگی عروق منجر می‌شود. وی افزود: همچنین استرس سنگین در زمینه بیماری‌ غیر آشکار یا بدون علامت موجب حادثه می‌شود.

این فوق‌تخصص آنژیوپلاستی تصریح کرد: گاهی علائم بیماری قلبی ممکن است تقلیدی باشد یعنی بیمار به دنبال استرس دچار درد قفسه سینه شود و حتی او را بستری کنند و بعد از اقدامات اولیه معلوم شود که مسئله بیماری قلبی نبوده است (مانند دردهای معده).قاسمی گفت: استرس‌های طولانی مدت ممکن است موجب بروز بیماری‌های قلبی شوند. وی افزود: بررسی‌ها نشان داده برخی مشاغل مانند راننده‌هایی که به مدت طولانی رانندگی می‌کنند، افرادی که در برج مراقبت فرودگاه کار می‌کنند و حتی خبرنگاران در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.

آنچه لازم است در مورد قلب انسان بدانید

 

قاسمی تصریح کرد: افرادی که تیپ شخصیتی A دارند در صورتی که زمینه ژنتیکی برای ابتلا به بیماری‌های قلبی داشته باشند بعد از تحمل استرس‌های کوتاه مدت به مشکلات قلب دچار می‌شوند. وی گفت: در صورتی که فرد دارای تیپ شخصیتی A زمینه‌ ارثی برای ابتلا به امراض قلبی داشته و مشاغلی مانند آنچه ذکر شد را دارا باشد به مشکلات قلبی و عروقی مبتلا می‌شود.قاسمی ادامه داد: به دلیل ارجحیت عضو، هر زمان احتمال شروع سکته قلبی داده شود باید بنا را بر وجود آن بگذاریم مگر خلافش ثابت شود. وی افزود: در تشخیص افتراقی، پزشک بنای درد سر دل بیمار را بر تنگی عروقی می‌گذارد.

این فوق تخصص آنژیوپلاستی اظهارداشت: طبیعت انسان به گونه‌ای است که وقتی درد وجود دارد تمایل دارد که آسان‌ترین احتمال را بدهد، در حالی که گاهی یک علامت کوچک می‌تواند عامل بیماری قلبی باشد. وی خاطرنشان ساخت: مصرف سیگار و رژیم غذایی نامناسب از عوامل گرفتگی عروق بدن است که عواقب خطرناکی برای فرد مبتلا دارد. به گفته وی افرادی که دارای تیپ شخصیتی A هستند، علاقه‌مند به پذیرفتن همزمان چند مسئولیت هستند و فشار سنگینی را نیز تحمل می‌کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.