درمان لکه های قهوه ای قارچی روی پوست

خرید ادکلن

درمان لکه های قهوه ای قارچی روی پوست

خیلی از افراد توجه چندانی به پوست خود ندارند و تا زمانی که دچار بیماری جدی نشوند، به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه نمی کنند. درواقع خیلی از افراد بررسی پوست را یک کار تجملاتی می دانند، در حالی که پوست، سد دفاعی بدن محسوب می شود و باید به آن توجه ویژه ای داشت.

پیشگیری از بیماری های پوستی خیلی ساده تر از درمان آن هاست. زمانی که یک بیماری پوستی باعث ابتلای فرد می شود، زمان و هزینه نسبتا زیادی را باید صرف درمان آن کرد. قارچ پوستی یکی از بیماری های پوستی ای محسوب می شود که برخی از افراد در طول زندگی خود دچار آن می شوند و این مسئله نگرانی زیادی را برای این دسته از افراد به وجود می آورد. «دکتر داریوش دائر» متخصص پوشت و مو و زیبایی شما را با این بیماری آشنا می کند.

 

درمان لکه های قهوه ای قارچی روی پوست

 

قارچ ها را بشناسید

عفونت های قارچی در همه جای دنیا مشاهده می شوند. طی سال های اخیر، با افزایش جمعیت و وجود افراد ناتوان و افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، میزان ابتلا به این نوع عفونت ها روندی رو به رشد داشته اند. قارچ ها به طور کلی به دو دسته کپک ها و مخمرها تقسیم می شوند. بیشتر انواع عفونت قارچی ناشی از کپک ها هستند.

وقتی روی پوست قارچ می روید!

قارچ های سطح بدن به سه دسته عمده، تقسیم بندی می شوند که می توان به قارچ هایی که در خاک رشد می کنند، قارچ هایی که منشا حیوانی دارند و قارچ هایی که عمدتا در بدن انسان ها رشد می کنند، اشاره کرد. البته هم پوشانی هایی بین این سه نوع نیز وجود دارد. بدین معنی که برخی از انواع قارچ ها با منشا حیوانی یا خاک دوست، ممکن است باعث ابتلای انسان شوند.

مستعدها را بشناسید

قارچ های سطح پوست می توانند نواحی مختلف بدن را درگیر کنند. معمولا افرادی که به قارچ مبتلا می شوند از لحاظ بیماری های دیگر سالم هستند یعنی دلیل ابتلا به قارچ آن ها ارتباطی به بیماری های دیگر ندارد، ولی به طور کلی افراد مبتلا به اختلالات ایمنی، بیمارانی که تحت شیمی درمان قرار گرفته اند یا مبتلایان به ایدز، بیش از بقیه مستعد ابتلا به قارچ پوستی هستند.آن دسته از افرادی که تحت درمان طولانی مدت با کورتون قرار گرفته اند نیز می توانند بیش از سایرین به قارچ های پوستی مبتلا شوند. برخی مشاهدات نشان می دهد که قارچ های پوستی در برخی نژادها بیشتر شیوع دارند ولی ارتباط نژاد و قارچ، مسئله ای کاملا ثابت شده و حتمی محسوب نمی شود.خانم ها و آقایان هر دو می توانند به یک نسبت به قارچ پوستی مبتلا شوند و ابتلا به این بیماری وابسته به جنس نیست. دیابت می تواند شانس ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش بدهد. این بیماری همچنین می تواند روند ابتلا به عفونت های قارچی را طولانی تر کند، این دسته از افراد مستعد ابتلا به قارچ های ناخن و پا هستند.

 

درمان لکه های قهوه ای قارچی روی پوست

 

تفاوت کچلی با طاسی

به طور کلی عفونت قارچی را تحت عنوان «کچلی» می شناسند و کچلی سر، بدن یا تنه را باید معادل عفونت قارچی دانست. خیلی از افراد کچلی و طاسی را یکی می دانند در حالی که از نظر علمی بین کچلی و طاسی تفاوت وجود دارد. عفونت قارچی یا کچلی می تواند در قسمت های مختلف بدن ایجاد شود. برای مثل، سر، زیربغل، ریش، پا، صورت، دست، ناخن و بسیاری از قسمت های مختلف بدن می توانند به کچلی مبتلا شوند.

قارچ ها بیشتر روی سطوح باز بدن مشاهده می شوند و گسترش آن ها از سر و گردن شروع شده و با رسیدن به بالاتنه و کشاله ران ها به تدریج به سوی باسن و پایین تنه گسترش پیدا می کنند. معمولا ضایعات پوستی ناشی از قارچ بدن، گرد و مدور هستند و لبه برجسته ای دارند. این ضایعات پوستی ممکن است به حالت منفرد یا متعدد باشند و گاهی هم به یکدیگر وصل شده و مساحت زیادی از سطح بدن را درگیر کنند.

در برخی موارد ممکن است در اثر ابتلا به قارچ، حالت پوسته پوسته شدن نیز مشاهده شود. بهبود ضایعات معمولا از مرکز آن شروع می شود و حاشیه ضایعات به شکل واضح باقی می ماند.

 

درمان لکه های قهوه ای قارچی روی پوست

 

وقتی قارچ در مو لانه می گذارد!

علاوه بر قارچ بدن، قارچ سر نیز وجود دارد این نوع قارچ یکی از عفونت های شایع در دنیاست و سابقه مو در اثر ابتلا به این بیماری درگیر می شود. انواع قارچ انسانی و حیوانی، زمینه ابتلا به این نوع قارچ را در سر فراهم می کند. ابتلا به قارچ سر با علائمی همراه است که می توان به موهای شکسته، خاکستری رنگ و پوست دارای پوسته ریزی خفیف اشاره کرد. علاوه بر این توده ای ملتهب، چرکی و دردناک در سطح سر به وجود می آید.یکی دیگر از علائم ابتلا به قارچ، از دست رفتن موها (ریزش مو) است، گستردگی ریزش مو می تواند بسیار متفاوت باشد.علاوه بر موارد یادشده، نوعی حالت التهابی بسیار شدید قارچ سر، به نام «کریون» (craven) نیز وجود دارد. این قارچ خود را به صورت ضایعه ای گرد، گود و چرکی بروز می دهد، ضمن آنکه حالت دلمه های بزرگ و چسبنده روی آن به وجود می آید. نوع دیگری قارچ سر هم وجود دارد که خود را به شکل ضایعات فنجانی شکل به دور هر تار مو، خود را بروز می دهد و به مرور صورت یک توده دلمه ای شکل و به هم چسبنده در می آید.

 

درمان لکه های قهوه ای قارچی روی پوست

 

باز هم هست

قارچ همچنین می تواند در ریش نیز به وجود بیاید، این نوع قارچ بیشتر از گونه های قارچی حیوانی ایجاد می شود و کارگران مزارع و دامداران به آن مبتلا می شوند. موی ریش و سبیل دچار ضایع

Save

1 نظر
  1. تورج امین فر می گوید

    جالب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.