رژیم غذایی برای بهبود تخمدان پلی کیستیک

خرید ادکلن

بهبود تخمدان پلی کیستیک

بهبود تخمدان پلی کیستیک درمان قطعی تخمدان پلی کیستیک درمان تخمدان پلی کیستیک برای بارداری درمان گیاهی تخمدان پلی کیستیک درمان تخمدان پلی کیستیک با متفورمین درمان تخمدان پلی کیستیک با رازیانه تخمدان پلی کیستیک و ریزش مو تخمدان پلی کیستیک  درمان تخمدان پلی کیستیک چیست

رژیم غذایی برای بهبود تخمدان پلی کیستیک

آنچه می خوریم تاثیر مستقیم بر سلامتی ما دارد. رژیم غذایی ما زمانی که دچار مشکل سلامتی می شویم اهمیت بیشتری پیدا می کند. رژیم غذایی ناسالم احتمال بیشتر شدن مشکلا را افزایش می دهد.سندرم تخمدان پلی کیستیک Polycystic ovary syndrome یا به اختصار PCOS به دلیل خوراکی هایی که مصرف میکنیم بوجود نمی اید ولی تغییر رژیم غذایی می تواند به طور قابل توجهی زندگی شما را بهبود می بخشد. در این مقاله بهترین خوراکی هایی که در بهبود تخمدان پلی کیستیک به شما کمک می کند و غذاهایی که باید از مصرفشان اجتناب کنید را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید به صورت موثرتری علایم این بیماری را کنترل کنید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک می توانند باروری زنان را تحت تاثیر قرار دهد و حتی روی خواب شبانه و انرژی روزانه شان موثر باشد.زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک معمولا نسبت به انسولین مقاوم هستد و بدنشان به درستی نسبت به انسولین واکنش نشان نمی دهد و احتمال بالا رفتن قند خونشان وجد دارد. بنابراین بهتر است رژیم غذاییشان کربوهیدرات تصفیه شده کمتری داشته باشد. مصرف خوراکی های سالم به کاهش وزن و جلوگیری از بدتر شدن علایم بیماری به شما کمک می کند.

 

تاثیرکاهش وزن بر درمان تخمدان پلی کیستیک

اکثر پزشکان به زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک توصیه می کنند وزنشان را کاهش دهند چون اضافه وزن و چاقی علایم این بیماری را تشدید می کنند. البته از دست دادن وزن برای این بیماران کار مشکلی است این بیماران اغلب اختلالات خلقی مثل افسردگی و اضطراب را تجربه می کنند و مشکل خواب دارند که می تواند منجر به خستگی شود بنابراین دنبال کردن یک رژیم غذایی ساده و انجام ورزش روزانه می تواند برایشان سخت باشد.

اگر مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هستید از این خوراکی ها اجتناب کنید

بهتر است مصرف غذاهای فراروی شده را محدود کرده یا کنار بگذارید. این خوراکی ها به جز کالری بالا فایده ای برای بدنتان ندارند و فقط باعث افزایش وزن شما خواهند شد.

غذاهای فراوری شده مثل سوسیس و کالباس، برخی پنیر ها و دسرها

غذاهایی که حاوی کربوهیدرات تصفیه شده هستند مثل شیرینی، نان سفید و غلات صبحانه

نوشیدنی های دارای قند اضافه

قند و کربوهیدرات تصفیه شده اضافه باعث افزایش التهاب و مقاومت به انسولین می شود که علایم تخمدان پلی کیستیک را بیشتر می کند.

رژیم غذایی مناسب برای تخمدان پلی کیستیک

رژیم غذایی سالم که حاوی مقدار زیادی پروتئین بدون چربی و فیبر بالا باشد بهترین گزینه برای کاهش التهاب بدن، پیشگیری از مقاورمت به انسولین، کاهش وزن و کاهش علایم بیماری است.

ماهی، گوشت بدون چربی

بروکلی

اسفناج، قارچ و کل بروکلی

بری ها

لوبیا و نخود

سیب زمینی شیری

فیبر و پروتئین کمک می کند سریعتر احساس سیری داشت باشید و مدت زمان بیشتری سیر بمانید که به کاهش وزن راحت تر شما کمک خواهد کرد.

خانم دکتر! آیا بین تنبلی تخمدان و تخمدان پلی‌کیستیک تفاوتی وجود دارد؟

ما در پزشکی و در تخصص زنان و زایمان، اصطلاحی به نام تنبلی تخمدان نداریم. تنبلی تخمدان یک اصطلاح عامیانه است و در مورد افرادی به کار برده می‌شود که دچار عدم تخمک‌گذاری هستند یا تخمک‌گذاری‌های خوبی ندارند.

یک گروه عمده از این افراد هم مبتلایان به تخمدان پلی‌کیستیک یا PCO هستند. در واقع می‌توان گفت، تخمدان پلی‌کیستیک اصطلاح ما و تنبلی تخمدان اصطلاح عامیانه مردم است. تخمدان این افراد نمی‌تواند به دلیل وجود برخی عوامل، تحت تاثیر هورمون‌های FSH و LH طبیعی بدن قرار بگیرد و در نتیجه تخمک‌گذاری انجام نمی‌شود. یعنی هورمون‌های مترشحه این افراد از هیپوتالاموس، هیپوفیز و تخمدان، دچار اختلال است و در نتیجه عملکرد مناسبی هم ندارد.

رژیم غذایی برای بهبود تخمدان پلی کیستیک

افرادی که به تخمدان پلی‌کیستیک مبتلا می‌شوند چه علائمی دارند؟

تخمدان‌ پلی‌کیستیک بیماری‌ای نیست که علائم خاصی داشته باشد. از نظر ما این مشکل یک نشانگان است یعنی مجموعه‌ای از علائم و نشانه‌ها. مهم‌ترین علامت در این افراد، افزایش سطح هورمون‌های مردانه است. یعنی هورمون‌هایی که علائم مردانه ایجاد می‌کنند. به همین دلیل افراد مبتلا به تخمدان‌ پلی‌کیستیک معمولا از پرمویی رنج می‌برند. دومین علامت، اختلالات قاعدگی است که معمولا خود را به صورت قاعدگی‌هایی با فواصل طولانی و دیر به دیر نشان می‌دهد. در کنار این علائم، علائمی هم وجود دارد که به مسایل سیستمیک بدن مربوط می‌شود.

این علائم اهمیت زیادی دارند بنابراین باید افراد مبتلا به تخمدان‌ پلی‌کیستیک را از لحاظ علائم زمینه‌ای نیز بررسی کنیم. مانند بیماری دیابت. این افراد مستعد دیابت و افزایش فشارخون هستند و از طرفی دچار چاقی‌های غیرمتقارن و به اصطلاح مردانه می‌شوند و… اما آنچه موجب مراجعه این افراد نزد متخصص زنان می‌شود، اختلالات قاعدگی و پس از ازدواج عدم بارداری به دلیل نقص در سیستم تنظیم‌کننده قاعدگی‌ است.

چه اتفاقی در تخمدان‌ می‌افتد که این کیست‌ها تشکیل می‌شوند؟

این مشکل به دلیل تغییراتی در ساخت‌وساز هورمون‌های داخل تخمدان و مسایل آنزیمی که سبب می‌شود میزان این هورمون‌ها بالا برود، رخ می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید هر ماه 4، 5 عدد از فولیکول‌های داخل تخمدان شروع به رشد کرده و به مرحله‌ای از رشد می‌رسند که یکی از ‌آنها براساس گیرنده‌هایی که در سطح فولیکول وجود دارد انتخاب شده و به رشد خود ادامه می‌دهد. بنابراین رشد بقیه فولیکول‌ها متوقف می‌شود. در این مرحله هورمون استرادیول و استروژن که در بدن خانم‌ها ترشح می‌شوند باید به میزان خاصی برسند تا بتوانند سبب تخمک‌گذاری شوند.

ولی بنا به دلایلی به این حد نرسیده و مقدارشان از یک مقدار ثابت و مشخص افزایش نیافته و در یک خط مستقیم و طولانی‌مدت ادامه پیدا می‌کنند. در نتیجه تخمک‌گذاری انجام نمی‌شود و فولیکول رشد کرده همراه با مایعات داخل تخمدان به کیست تبدیل می‌شود.

این چرخه نامنظم فقط به کیست‌های تخمدان منجر می‌شود یا عارضه دیگری هم بر قسمت‌های دیگر بدن دارد؟
از نظر طب تخصصی زنان، عارضه بالینی این اتفاق در خانم‌ها سبب رشد بی‌رویه مخاط رحمی می‌شود که می‌تواند در طولانی‌مدت باعث بروز سرطان رحم شود. بنابراین افراد مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک حتما باید زیرنظر متخصص زنان هم باشند.

شما در این زمینه چه اقدامی انجام می‌دهید؟

چنانچه این افراد نخواهند باردار شوند ما با هورمون درمانی سیکل‌های منقطع ایجاد می‌کنیم و اجازه تحریک مداوم مخاط رحم را به وسیله استروژن نمی‌دهیم. زیرا افزایش هورمون استروژن در تخمدان‌ پلی‌کیستیک، مهم‌ترین عامل خطر برای سرطان رحم است. نکته جالب این است که با بالا رفتن سن، به‌عنوان نمونه بعد از سن 35 سالگی، قاعدگی رو به منظم شدن پیش می‌رود و سیکل تخمک‌گذاری بهتر انجام می‌شود. زیرا ذخیره تخمدانی و حتی تعداد فولیکول‌ها با بالا رفتن سن کم و مشکل این افراد به مرور کمتر می‌شود.

آیا ارث هم در این زمینه نقشی دارد؟

بله، این نشانگان دارای زمینه‌ای ژنتیکی است و ژن آن شناخته شده بنابراین نمی‌توانیم این زمینه ارثی را از بین ببریم و می‌توانیم علائم را برحسب مشکل، درمان علامتی و به صورت مقطعی حل کنیم.س چون زمینه ارثی و ژنتیکی در میان است می‌تواند، مردان خانواده را هم درگیر ‌کند؟بله، مردان خانواده هم در معرض ابتلا به مشکلات قلبی‌ – عروقی، طاسی‌های شدید زودرس، افزایش میزان ابتلا به دیابت، چاقی‌های مرکزی و شکم‌های بزرگ هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم که مشکل در کل خانواده بررسی شود.

کیست‌های بزرگی که در تخمدان به وجود می‌آیند هم ناشی از همین مشکل تخمدان پلی‌کیستیک است یا علت دیگری دارد؟
مقوله کیست تخمدان با کیست‌های متعدد تخمدان تفاوت دارد. کیست‌های تخمدان به دو دسته خوش‌خیم و بدخیم یا تومور سرطانی تقسیم‌بندی می‌شوند. در واقع فولیکول‌‌های در حال رشد، در خود مایعاتی جمع می‌کنند که باعث می‌شود اندازه آنها بزرگ‌تر از حد طبیعی شود. زمانی که اندازه این کیست‌ها به بیشتر از 5/2 تا 3 سانتی‌متر برسد، به آن کیست تخمدان می‌گوییم ولی اگر اندازه کیست از این میزان کمتر باشد، طبیعی است.

حالا اگر از این میزان بزرگ‌تر شد جراحی‌اش می‌کنید؟!

نه! ما حتی افرادی را داشته‌ایم که با کیست‌هایی به اندازه 18 سانتی‌متر و بیشتر مراجعه کرده‌اند اما بیش از 90 درصد آنها جراحی نشدند و با درمان‌های دارویی به کیست فرصت داده‌‌ایم تا جذب شود و از بین برود. اما کیست‌هایی را که باقی بمانند، مورد بررسی بیشتری قرار می‌دهیم. ما این ارزیابی را بر حسب سن انجام می‌دهیم. اگر خانمی در سن یائسگی کیست 3 تا 5 سانتی‌متری‌ داشت نباید به این راحتی از آن گذشت و باید اقدامات جدی‌تری برایش انجام داد. در هر حال، شرح حال بیمار، سن و علائمی که با آن مراجعه کرده برای ما مهم است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.