مواظبت کردن از سلامت در دوران یائسگی

خرید ادکلن

دوران یائسگی

دوران یائسگی دوران یائسگی چیست؟ در دوران یائسگی چه باید کرد قرص های دوران یائسگی در دوران یائسگی چه بخوریم علائم حاملگی در دوران یائسگی دوران یائسگی چقدر است یائسگی مردان درمان یائسگیدر این مطلب برایتان می‌گوییم به عنوان یک خانم یائسه چگونه می‌توانید ریسک بیماری‌هایتان را کاهش داده و از سلامت خود بیشتر مراقبت کنید.

مواظبت کردن از سلامتی در دوران یائسگی

اگر سیگاری هستید ترک کنید
اگر تا به حال متقاعد نشده‌اید که سیگار را کنار بگذارید حالا دیگر وقتش است که این کار را بکنید. ترک سیگار برای استخوان‌ها، قلب و حفظ زیبایی صورتتان مفید است. اگر باز هم راضی نشدید به این آمار توجه کنید: تقریباً نیمی از زنانِ در سنین یائسگی در سال‌های باقیمانده‌ی زندگی خود دچار پوکی استخوانِ منجر به شکستن استخوان می‌شوند، بیماری قلبی عامل نیمی از مرگ‌ها در زنان بالای 50 سال است و حالا چه کسی دوست دارد خطوط چین و چروک را هم به مشکلاتش اضافه کند؟

هر سال ماموگرافی انجام دهید
طبق آمار انجمن سرطان آمریکا، دوسوم تمام سرطان‌های تهاجمی سینه در زنان یائسه‌ای که بالای 55 سال سن دارند مشاهده می‌شود. ماموگرافی کمک می‌کند تا این سرطان در مرحله‌ی اولیه شناسایی شود. به طور کلی توصیه می‌شود زنان در دهه‌ی چهل زندگی خود هر سال ماموگرافی انجام دهند.

از جهت سرطان کولون بررسی شوید
در سن 50 سالگی که معمولاً سن یائسگی است باید از جهت سرطان روده بزرگ بررسی و معاینه شوید، مگر اینکه سال‌ها پیش از این به دلیل در معرض این بیماری بودن، آزمایشات را شروع کرده باشید. روش‌های مختلفی برای بررسی سرطان کولون وجود دارد که شامل کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی می‌شود. آزمایش و آنالیز مدفوع هم می‌تواند شواهد سرطان را بررسی کند.
دوسوم تمام سرطان‌های تهاجمی سینه در زنان یائسه‌ای که بالای 55 سال سن دارند مشاهده می‌شود. ماموگرافی کمک می‌کند تا این سرطان در مرحله‌ی اولیه شناسایی شود. به طور کلی توصیه می‌شود زنان در دهه‌ی چهل زندگی خود هر سال ماموگرافی انجام دهند

از جهت سرطان پوست بررسی شوید
فرقی نمی‌کند به پزشک خانواده‌تان مراجعه کنید یا به یک متخصص پوست؛ به هر حال پزشک باید ضایعات پوستی تمام بدنتان را بررسی کند و اگر نیاز به نمونه‌برداری برای سرطان پوست وجود داشت این کار را انجام دهد.
بیشتر سرطان‌های پوست بعد از 50 سالگی بروز می‌کنند. ضمناً زنان یائسه باید از پوست خود در برابر آفتاب، مراقبت‌های ویژه‌ای به عمل بیاورند.

وزنتان را کنترل کنید
یکی از ناخوشایندترین اتفاق‌هایی که در دروان یائسگی روی می‌دهد، افزایش وزن است. تقریباً هر زن یائسه‌ای دچار افزایش وزن می‌شود. اگر مراقب تغذیه‌تان باشید و به طور منظم ورزش کنید، می‌توانید از این افزایش وزن ناخواسته جلوگیری کنید. این کار بسیار ساده‌تر از این است که بخواهید وزن اضافه شده را کاهش بدهید.

از استخوان‌هایتان مراقبت کنید
کارشناسان توصیه می‌کنند زنان بعد از سنین یائسگی آزمایشات مربوط به پوکی استخوان را انجام دهند چون در این سنین ریسک پوکی استخوان بسیار بالاست. فاکتورهایی که می‌تواند شما را مستعد پوکی استخوان کند شامل سابقه‌ی خانوادگی، سابقه‌ی شکستگی استخوان، سبک زندگی غیرفعال و سیگار کشیدن می‌شود. ضمناً مطمئن شوید که کلسیم و ویتامین D کافی دریافت می‌کنید و ورزش می‌کنید تا از ریسک پوکی استخوانتان کم کنید.حواستان به علائم افسردگی باشد
این‌طور نیست که یائسگی احتمال افسردگی را بالا ببرد، بلکه اگر زنی مستعد افسردگی باشد و دچار سندرم شدید پیش از یائسگی شود، بیشتر احتمال دارد که طی دوران یائسگی افسرده شود. در مورد علائمی چون احساس ناامیدی، مشکل در تمرکز و توجه و یا از دست دادن علاقه نسبت به کارهایی که قبلاً برایتان جالب و جذاب بوده با پزشکتان صحبت کنید.

مصرف قرص‌های ضد بارداری را فراموش نکنید
حتی اگر به دلیل ورود به یائسگی، پریودتان نامنظم و یا متوقف شده باشد باز هم باید نسبت به پیشگیری از بارداری حساس باشید. خیلی از خانم‌هایی که در این سنین این موضوع را جدی نگرفته‌اند، دچار بارداری‌های ناخواسته شده‌اند.

به هم زدن نظم ورزشی
ورزش کردن یا نکردن در طولانی مدت می تواند بر سیستم غدد درون ریز تأثیر بگذارد. غدد درون ریز اعمالی مانند سوخت و ساز بدن، خلق و خو و دمای بدن را کنترل می نمایند.نوسانات زیاد در تمرینات ورزشی می تواند باعث کاهش یا نابودی هورمون غدد فوق کلیه شود که استرس را کنترل می کند. زمانی که یک هورمون کاهش می یابد و یا از بین می رود، می تواند بر کل سیستم غدد درون ریز بدن تأثیر بگذارد و شانس از کار افتادن هورمون ها در دوران یائسگی را بالا ببرد.لذا یک روند مشخص و ثابت برای فعالیت های ورزشی خود تعیین کنید و هر گز آنها را بیش از حد کم یا زیاد نکنید تا به غدد درون ریز آسیبی وارد نشود.

تغییرات برنامه غذایی
خانم های جوانی که از قبل عادات غذایی نادرستی داشته اند، می توانند با تغییر در برنامه ی غذایی خود از عدم تعادل هورمونی که بر زمان شروع یائسگی تأثیر می گذارد، جلوگیری کنند. هر چقدر زودتر برنامه غذایی تان را تصحیح و سالم کنید، روند جلوگیری از آسیب سلامتی و درمان را سریع تر آغاز کرده اید.

یک بررسی نشان داد علائم یائسگی در زنان میانسال کم تحرک به طور قابل توجهی بیشتر از زنان فعال از نظر بدنی است
در طی یائسگی کاهش هورمون استروژن ، منجر به کاهش میزان باکتری های سالم در واژن، افزایش PH و کاهش جریان خون و در نتیجه بروز عفونت ادراری می شود. همچنین آلودگی های مدفوعی نیز در این زمان شایع می گردد. بنابراین مصرف حداقل 25 گرم فیبر در روز را باید در برنامه غذایی روزانه ی خود بگنجانید.همچنین کربوهیدرات های کم ارزش مانند شیرینی ها باید از برنامه غذایی حذف گردند و به جای آن از کربوهیدراتی که در نان و برنج یافت می شود استفاده کرد.

عدم کنترل استرس
یائسگی، الگوی خواب زنان را تغییر می دهد و می تواند بر مواد شیمیایی مغز (یعنی سطح سروتونین) تاثیر بگذارد، بنابراین توانایی ما برای خروج از استرس کاهش خواهد یافت. یادگیری چند مهارت برای کنترل استرس مانند یادداشت روزانه، ورزش و … می تواند به کاهش شدت واکنش بدن در اثر استرس کمک نماید و مانع بروز مشکلا جدی در زمان یائسگی شود.

قدرت عضلانی ضعیف
توده عضلانی بدون چربی تعیین کننده ی وزن سالم بدن است و تمرینات قدرتی می تواند به حفظ عضلات کمک کنند. بنابراین آن چه که می تواند در این رابطه به فرد کمک کند، انجام تمرینات قدرتی سه یا چهار بار در هفته است و این مسئله مهم است که هدف تان از انجام این تمرینات، قوی کردن بدن باشد تا در شروع یائسگی با مشکلات جدی روبرو نشوید.

نشستن بیش از حد
یک مطالعه نشان داد علائم یائسگی در زنان میانسال کم تحرک به طور قابل توجهی بیشتر از زنان فعال از نظر بدنی است. زنان کم تحرک بیشتر احتمال دارد به افسردگی، اضطراب و بی خوابی دچار شوند. فعالیت بیشتر، انجام حرکات کششی و قدم زدن بیشتر موجب بهبود عملکرد بدن به ویژه در دوران یائسگی خواهد شد.

عدم مصرف آب کافی
کم آبی بدن می تواند گرگرفتگی و نوسانات خلقی در دوران یائسگی را افزایش دهد. به علاوه این که موجب خستگی در هنگام روز، عدم تحمل ورزش و گرفتگی عضلات پا در شب که موجب اختلال در خواب می گردد، نیز می شود.
مهم نیست که تا چه حد در روز فعالیت دارید. به هر حال باید تلاش کنید که حداقل سه تا چهار لیوان آب در روز بنوشید. همچنین بعد از هر وعده مصرف کافئین (مثل قهوه)، باید یک لیوان آب نیز مصرف کنید.

پوست تان خشک تر و سر و کله آکنه پیدا می شود
به مرور که میزان هورمون پروژسترون کاهش پیدا می کند، کلاژن پوست نیز ضعیف تر شده و در نتیجه آن پوست خشک تر و نازک تر می شود.هر چه پوست تان روشن تر باشد، بیشتر در معرض این مشکلات قرار خواهید گرفت. برخی خانم ها در دوره پیش یائسگی دچار آکنه، آلرژی های جدید و اگزما می شوند.

دچار بیخوابی می شوید
بیخوابی یکی از عوارض جانبی اصلی عدم تخمک گذاری است. پروژسترون به آرامش بدن کمک می کند و کاهش آن می تواند شما را در معرض اضطراب قرار دهد. اگر دچار چنین مشکلاتی شده اید، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

مواظبت کردن از سلامت در دوران یائسگی

رویای انجام کارهای جدید به سرتان می زند
تغییرات هورمونی، خانم ها را تشویق می کند تا بیشتر روی خودشان تمرکز داشته باشند. این مسئله باعث می شود که از مسائل روزمره دوری کنند و به دنبال تجربه های جدید باشند. برخی از خانم ها دچار مسائل فلسفی شده و عمیق تر به مفهوم زندگی می اندیشند.

به عقیده متخصصان معمولا خانم هایی که دل مشغولی های خوشایندی دارند، عاشق کارشان هستند و با عشق زندگی می کنند از علائم ناخوشایند دوره پیش یائسگی به دور می مانند
در سنینی که خانم ها بچه هایشان را از آب و گل درآورده و به ثباتی رسیده اند، زمان آن رسیده تا زندگی خود را در دست خود گرفته و بعد از یک دوره طولانی مراقبت شبانه روزی از اعضای خانواده، کمی بیشتر به خود برسند. به عقیده متخصصان این بهترین زمان است که خانم ها بفهمند واقعا از زندگی چه می خواهند و فصل جدید زندگی شان را به خوبی شروع کنند.

برخی هیچ علامتی را احساس نمی کنند
بر خلاف برخی از خانم ها، عده دیگری هیچ تغییری در خودشان احساس نمی کنند. این خانم ها همیشه داستان های نگران کننده ای از شروع دوره یائسگی، گر گرفتگی، تغییرات خلق و خوی و غیره می شنوند، اما با بالا رفتن سن شان بجز چین و چروک پوست علامت دیگری احساس نمی کنند.

این مسئله صرفا خوش شانسی یا به دلیل داشتن ژن خوب نیست. به عقیده متخصصان معمولا خانم هایی که دل مشغولی های خوشایندی دارند، عاشق کارشان هستند و با عشق و خوشبختی زندگی می کنند از علائم ناخوشایند دوره پیش یائسگی به دور می مانند.با وجود اینکه این خانم ها در خوشبختی کامل و ناز نعمت نیستند، اما احتمالا افرادی هستند که بیشتر به ندای درون شان گوش می دهند، با بدن شان در صلح و صفا هستند و بیشتر از خود مراقبت می کنند.باید بدانید که اعتقادات و برداشت ما از دوره پیری و سالمندی بیش از خود فرآیند پیری روی بدن ما تاثیر دارد. بنابراین می توانید از دوره پیش قاعدگی نیز نهایت استفاده را ببرید و تلاش کنید با بدن تان از در دوستی وارد شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.