هر آنچه که باید درباره بلوغ زودرس بدانید

خرید ادکلن

بلوغ زودرس

بلوغ زودرس پسران بلوغ زودرس دختر بچه جلوگیری از بلوغ زودرس در پسران درمان بلوغ زودرس دختر درمان بلوغ زودرس در طب سنتی عوارض بلوغ زودرس علائم بلوغ زودرس در دختر بچه ها پزشک متخصص بلوغ زودرس مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و دارو در جدیدترین اظهاراتش از کاهش سن مصرف لوازم آرایشی به ویژه در بین کودکان خبر داده و گفته: «رواج مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی در کودکان با سنین پایین، زنگ خطری است که در مهدهای کودک و در جشن های تولد کودکان به صدا در آمده است. مصرف بی محابای این محصولات، باعث ورود مقدار قابل توجهی ماده سمی به بدن این کودکان خردسال می‌شود که در طولانی مدت می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به سلامت آنان وارد کند.» در این بین، باید دانست که آسیب های روانی این ماجرا به هیچ وجه کمتر از آسیب های جسمانی آن نخواهد بود که در ادامه نکاتی در همین باره مطرح خواهد شد.

هر آنچه که باید درباره بلوغ زودرس بدانید

آسیب های تشویق دختران خردسال به آرایش کردن
هم اکنون یکی از محبوب ترین کارها در میان خانم ها و دختر بچه ها، آرایش کردن است. دختران خردسال با الگو گرفتن و همانند سازی با مادر یا خواهر خود، در بازی های کودکانه با برداشتن لوازم آرایشی بزرگ ترها و آرایش کردن خود یا عروسک شان، شور و اشتیاق آرایش کردن را نشان می دهند و متاسفانه در برخی موارد، مادرانی با اعتماد به نفس پایین و تحت تاثیر برخی چالش های سِت مادر-دختری در فضاهای مجازی، دختران خود را به صورت مستقیم و غیر مستقیم تشویق به آرایش کردن و پوشش هماهنگ با خود می کنند. در این رقابت، معصومیت دختر بچه های کوچک دستمایه امیال فخر فروشانه بزرگ سالان می شود و این خود القای نوعی بلوغ زودرس در دختران خردسال است که به آن ها این مجوز را می دهد که تو می توانی مانند مامان پوشش و آرایش داشته باشی!

تضعیف اعتماد به نفس دختر بچه ها با آرایش کردن
از دیگر عوارض آرایش دختر بچه ها، تضعیف اعتماد به نفس آن هاست زیرا وقتی آن ها به سنین بالاتر برسند، دیگر نمی توانند در اجتماع بدون آرایش حضور یابند. در بررسی روان کاوانه مشخص شده این گرایش ممکن است تبدیل به اختلال شخصیت شود و زندگی روزمره فرد را مختل کند. همچنین میل به نشان دادن خود به صورت هرچه زیباتر باعث افسردگی ناشی از زیبا نبودن و بروز صدمات پوست به خصوص در سنین کم می شود و این دستاورد روش های تربیتی غلط والدین در کودکی فرزندانشان است.

5 توصیه به والدین دختر بچه های علاقه مند به آرایش کردن
با توجه به آسیب های مطرح شده، بهتر است این رفتارها را در مواجهه با کودکانی که تمایل زیادی به آرایش پیدا کرده اند، انجام دهید.

  1. از بیان هر کلام تند و کوبنده پرهیز کنید. اگر می خواهید دخترتان به جای استفاده از لوازم آرایش به دنبال زیبایی های دیگری باشد، باید کمی در شیوه تربیتی تان تجدید نظر کنید و سعی در تقویت اعتماد به نفس فرزندتان داشته باشید.
  2. زیبایی های ظاهری و باطنی او را تشویق کنید. با تمجید از زیبایی دخترتان نه تنها نیاز به توجه او را اغنا می کنید بلکه وجود او را سرشار از امید و انرژی و اعتماد او را به خود جلب می کنید. این عبارات مثبت را به دخترتان هدیه کنید: «از این که امروز در جمع خوب و مودبانه صحبت کردی، به تو افتخار می کنم»، «این مدل مو خیلی بهت میاد»، «همیشه فوق العاده زیبا هستی» و … .
  3. وسایل ارتباط جمعی مثل تلویزیون، کتاب ها و رمان ها، مجلات، فیلم ها، سایت ها و حتی بازی های کامپیوتری، گاهی کودک را تحریک می کنند. بنابراین لازم است والدین قبل از تهیه آن برای فرزندانشان از محتوا و اثراتش آگاه باشند.
  4. در حضور کودکان خودآرایی کمتری داشته و برای او توضیح دهید که این کار مخصوص بزرگ ترهاست و برای سلامت شما مضر است و همواره دختران را به آراستگی متناسب با سن شان تشویق کنید.
  5. لوازم آرایشی کودکانه ای برای آن ها بخرید که بیشتر جنبه سرگرمی دارند. در صورت علاقه کودک شما به استفاده از وسایل آرایشی، به کودک تان بیاموزید به جای استفاده از کرم پودر از مرطوب کننده ها، ضد آفتاب های با درجه 30 تا50 و به جای لاک برای براق شدن ناخن از وازلین استفاده کند.ابتدا این كودكان بلندتر از همسن‌های خود هستند، ولی به دلیل بلوغ زودرس استخوان‌ها، در نهایت قد كوتاه‌تری خواهند داشت. بلوغ در دختران با بزرگ شدن سینه‌ها و عادت ماهانه ظاهر می‌شود و در پسران با افزایش شهوت كه به شكل اختلالات رفتاری تظاهر می‌كند.
  6. بلوغ زودرس از 2 جنبه اهمیت زیادی دارد:
   جنبه اول علت ایجاد‌كننده آن است كه پزشك متخصص با انجام آزمایش‌های لازم و پیگیری‌های منظم و دقیق نوجوانان مبتلا، در طی مدت طولانی به دنبال علت ایجاد آن می‌گردد.

   در بیشتر دخترها، علت خاصی برای بلوغ زودرس دیده نمی‌شود و بیشتر جنبه خانوادگی دارد و در سایر افراد خانواده (مادر یا خواهران)‌ نیز چنین حالتی دیده می‌شود، ولی در مواردی، بیماری‌های مهم دستگاه عصبی مركزی مثل تومورهای مختلف، عفونت و التهاب مغز یا ضربه به جمجمه می‌تواند این حالت را ایجاد كند. گاهی كیست‌های تخمدانی با تولید هورمون‌های جنسی زنانه، باعث بلوغ زودرس می‌شوند. در پسرها حالت سرشتی كمتر دیده می‌شود و بیماری‌های زمینه‌ای مثل تومورهای سیستم عصبی مركزی بیشتر شایع است. در این كودكان (پسر یا دختر)‌ بررسی مغز باMRI حتما انجام می‌شود. سونوگرافی از تخمدان‌های و شكم و بررسی آزمایشگاهی هورمون‌های مختلف و نیز تعیین سن استخوانی انجام می‌شود. در صورت طبیعی بودن معاینات و آزمایش‌ها، حتما باید هر 6 ماه یك بار توسط پزشك بررسی انجام شود.

   عوارض بلوغ زودرس
   كودكان در مقابل استرس‌های جوانی قرار می‌گیرند و نمی‌دانند چه كار باید بكنند. این كودكان از نظر جسمی تظاهرات بلوغ را دارند، ولی تجربه كافی را ندارند. دختران با ظاهر شدن علائم عادت ماهانه ممكن است دچار مشكلات روحی شوند. در هر دو جنس به دلیل افزایش تمایل به شهوت، رفتارهای ناهنجار مثل خودارضایی شیوع دارد.

   علائم و نشانه‌ها
   در دختران علائم ابتدا با بزرگ شدن سینه‌ها ظاهر می‌شود و بعد از آن موهای نواحیای از بدن كه غدد جنسی در آنها وجود دارد، دیده می‌شوند، مانند دستگاه تناسلی و زیربغل یا حتی گاهی اطراف سینه‌ها. عادت ماهانه نیز در مرحله نهایی است. اطراف نوك سینه‌ها تیره و ضخیم می‌شود و نوك سینه‌ها جلو می‌آید. جوش نیز در صورت این كودكان افزایش می‌یابد.در پسران اولین علامت بزرگ شدن بیضه و سپس بلوغ دیگر اجزای اندام تناسلی است.قد این كودكان ابتدا بلندتر از همسن‌های خودشان است. صدای این كودكان ضخیم می‌شود و موهای صورت به شكل زودرس ظاهر می‌شوند. بررسی‌های آزمایشگاهی و عكسبرداری اندازه‌گیری میزان هورمون‌های بلوغ می‌تواند كمك‌كننده باشد. تصویربرداری سر به صورت رادیوگرافی یاMRI از نواحی مختلف مغز نیز در تشخیص كمك كننده است.

 

 هر آنچه که باید درباره بلوغ زودرس بدانید

آیا درمان بلوغ زودرس لازم است؟
هنگامی‌كه بلوغ در سنین پایین شروع شود، رشد قدی كودكان بیشتر می‌شود و به نسبت كودكان همسن خود، قد بلندتری خواهند داشت، ولی پس از 2 یا 3 سال رشد قدی متوقف می‌شود و آنها در نهایت بزرگسالان كوتاه قدی خواهند شد. از نظر شكل فیزیكی و ظاهری بدن نیز ممكن است مشكلاتی دیده ‌شود. به علاوه، از نظر روانی نیز این كودكان دچار مشكلات زیادی خواهند شد.رشد سینه‌ها یا ایجاد قاعدگی در دختران كم‌سن یا رویش‌ موهای صورت و كلفتی صدا در پسران كم‌سن در مقایسه با سایر همسالان خود، باعث بروز اضطراب شدید در این كودكان و والدین آنها می‌شود. بخصوص در دختران مبتلا، احتمال سوءاستفاده‌های جنسی نیز وجود دارد.بنابراین درمان باید بسیار زود شروع شود (قبل از سن استخوانی 12 سال برای دختران و 13 سال برای پسران)‌. در صورت موفقیت، پزشك درمان را تا رسیدن كودك به سن طبیعی بلوغ ادامه می‌دهد و سپس قطع می‌كند تا بلوغ به طور طبیعی و در سن طبیعی پیش رود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.