درمان سردرد تنشی

خرید ادکلن

 درمان سردرد تنشی

درمان سردرد تنشی درمان قطعی سردرد تنشی انواع سردرد سردرد خوشه ای معمولاً پیدا کردن منبع سردرد کاری ساده نیست. گاهی اوقات مسکن هم تأثیری ندارد و از سوی دیگر در مواردی حتی با یک لیوان آب نیز می‌توان سردرد را تسکین داد. هنگامی‌که فردی به‌نوعی از سردرد مبتلا می‌شود، می‌توان با روشی ویژه بدون دارو و یا به کمک وسایلی خاص آن را در ده ثانیه درمان کرد.

درمان سردرد تنشی

اگر درد را در بخش سر و گردن خود حس می‌کنید، ممکن است سردرد تنشی داشته باشید. در واقع این نوع درد می‌تواند در اثر فشاری که شما در هنگام استرس و اضطراب بر فکتان وارد می‌کنید، ایجادشده باشد. این فشار دادن و سفت کردن یک واکنش زنجیره‌ای را به دنبال خواهد داشت که در اثر آن عضلات اطراف فک در سر و گردن سفت‌وسخت می‌شود و درد و ناراحتی را ایجاد می‌کند. معمولاً افرادی که زیاد استرس و نگرانی دارند به این درد مبتلا می‌شوند.دیوید ریاوی David Reavy فیزیوتراپ تیم‌های فوتبال و بسکتبال لیگ ملی ایالات‌متحده امریکا است که اخیراً راه‌حلی را برای پیشگیری سردرد تنشی ارائه داده است. در این روش بهتر است که عضله و ماهیچه مخصوص جویدن که بافت ضخیمی است که استخوان فک را به استخوان گونه در هر دو طرف صورت اتصال می‌دهد را بشناسید و پیدا کنید.

زمانی که این ماهیچه را پیدا کردید محل آن را به‌آرامی فشار دهید. سپس دهان خود را تا جایی که می‌توانید و امکان دارد، بازکنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که احساس آرامش در آن ماهیچه پیدا کنید. لازم است بدانید که انجام این عمل در چند نوبت در طول روز می‌تواند به مقابله با هرگونه فشار تنشی درد ناشی از فشار دادن فک روی‌هم کمک می‌کند.اگر دچار سردرد شدید و با این عمل از فشار سردرد شما کم نشده و با ادامه دادن درمان نشد، بدانید که دلیل و منبع سردرد شما عضله فک شما نیست و باید دلیل سردرد خود را در جای دیگری جستجو کنید.

انواع سردرد و بدترین نوع سردردرا بشناسید
سردرد، براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی درد شایعی است که تقریبا هر فردی گاهی آن را تجربه می‌کند. سردردهای مکرر اما می‌تواند حاکی از نوعی اختلال سردرد باشد. در ادامه با چهار نوع از بدترین نوع سردردها و راه‌های درمان آنها آشنا می‌شوید.

سردرد خوشه‌ای
در این نوع سردرد که از هر هزار نفر یک نفر را مبتلا می‌کند یک سمت سر، اطراف یا پشت یک چشم دچار دردی شدید می‌شود. احتقان بینی، تورم، تعریق، قرمزی چشم و افتادگی پلک از شایع‌ترین نشانه‌های این نوع سردرد است. بوهای شدید مثل بوی بنزین و عطر می‌تواند محرک سردرد خوشه‌ای باشد. استنشاق اکسیژن خالص، مصرف مسکن و استفاده از اسپری بینی از راه‌های درمان این سردردهاست.

میگرن
سردرد میگرنی نیز یک سمت سر را درگیر می‌کند. این سردرد متوسط تا شدید درد ضربان‌داری است که معمولا دو تا 72 ساعت طول می‌کشد. شایع‌ترین علائم شامل تاری دید، حساسیت به نور، استفراغ، تهوع و سرگیجه و پیش علائم شامل دیدن جرقه‌های نور و سوزن سوزن شدن یک طرف صورت، بازوها و پاهاست. مسکن‌ها، کورتیکواستروئیدها و داروهای ضدتهوع برخی درمان‌های سردردهای میگرنی است.

سردردهای آلرژیک یا سینوسی
این نوع سردرد زمانی اتفاق می‌افتد که سینوس‌ها دچار التهاب شوند. یک واکنش آلرژیک ممکن است عامل سردرد سینوسی باشد که درد در ناحیه جلویی سر و سینوس‌ها را شامل می‌شود. شایع‌ترین علائم شامل تب، تورم صورت، ترشحات بینی سبز یا زردرنگ و آبریزش بینی است. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌هیستامین‌ها، ضد احتقان‌ها و اسپری‌های استروئیدی بینی از راه‌های درمان این نوع سردردهاست.

سردردهای ناشی از فشار خون
پرفشاری مزمن خون می‌تواند عامل بروز سردرد باشد. این نوع سردرد معمولا متوسط تا شدید است و دوطرف سر را درگیر می‌کند. با توجه به این‌که این نوع سردردها براثر بالا رفتن فشار خون بروز می‌کند، نوعی شرایط اورژانسی به شمار می‌آید. مصرف بتابلاکرها، داروهای فشار خون و داروهای مسکن بدون نسخه به درمان موقت این سردردها کمک می‌کند.

سردرد بستنی چیست و چه نشانه هایی دارد؟
دکتر منصوره تقاء متخصص مغز و اعصاب، رئیس انجمن سردرد ایران و عضو هیئت مدیره انجمن مغز و اعصاب ایران ، در مورد سردرد بیان کرد: کسانی که سردرد میگرنی دارند علل محرک متعددی برای شروع سردرد خود می شناسند که به کم خوابی یا پرخوابی، گرسنگی یا پرخوری، خستگی و یا نور شدید آفتاب می توان اشاره کرد. در میان محرکها تماس صورت به خصوص پیشانی با سرما و یا تنفس در هوای سرد از موارد شایع است.

افراد مبتلا به سینوزیت نیز در سرما تشدید سردرد پیدا می کنند. سینوزیت معمولا به صورت حاد و اغلب به دنبال سرماخوردگی ایجاد می شود و با درمان آنتی بیوتیکی مناسب و داروهای آنتی هیستامین بهبود می یابد.یک نوع سردرد وجود دارد که به طور خاص و فقط با تماس با سرما بروز می کند. این نوع سردرد در افراد نوجوان شایع تر و در خانم ها قدری شایع تر از اقایان است. در بسیاری از موارد این نوع سردرد زمینه ارثی هم دارد.این سردرد در افراد دارای سردرد میگرن نسبت به افرادی که سابقه سردرد ندارند شایع تر است. این سردرد به دو نوع تقسیم می شود، نوع اول شامل سردرد هایی هستند که به علت تماس خارجی با سرما ایجاد می شوند و نوع دوم سردردهایی که در اثر مصرف مواد غذایی سرد ایجاد می شوند.در دسته اول تماس با هوای سرد و یا شیرجه زدن در آب سرد مهم ترین علت ایجاد کننده است . سردرد بلافاصله بعد از تماس ایجاد شده و حداکثر در عرض 30 دقیقه بعد از قطع تماس برطرف می شود . این سردرد ها معمولا دو طرفه بوده ولی ممکن است یک طرفه هم باشند و معمولا در نواحی پیشانی یا پشت چشم حس می شوند.

درمان سردرد تنشی

سردرد بستنی یا سردرد بر اثر سرما چیست و چه تفاتی با میگرن دارد؟

نوع دوم به سردرد بستنی معروف است . گهگاه برای این سردرد نام یخ زدگی سر را هم ذکر می کنند. این سردرد بلافاصله بعد از تماس قسمت خلفی حلق با مواد خوراکی سرد یا حتی گاز سرد ایجاد می شود و معمولا در عرض 10 دقیقه از قطع مصرف رو به بهبودی می گذارد. این نوع سردرد در افراد میگرنی شایع تر است، در افراد میگرنی در سمتی از سر که به طور معمول بیشتر درد می گیرد بیشتر حس شود.درمان دارویی خاصی برای این نوع سردرد وجود ندارد و درمان همان پیشگیری از تماس با سرما است و در صورت ایجاد این نوع سردرد، گرم کردن سر و گرم کردن هوای مورد تنفس باعث بهبودی می شود. توصیه می شود افراد مستعد به این نوع سردرد در هوای سرد از کلاه و هدبند استفاده نمایند و حتی الامکان در معرض باد قرار نگیرند.

در دسته دوم نیز توصیه می شود که مواد غذایی سرد مصرف نشود و یا بسیار آهسته و با مقادیر کم مصرف کنند. یادآوری می کنم سردردهای میگرنی نیز در بعضی افراد مبتلا با سرما القا شده و همان توصیه های ذکر شده در این افراد نیز پیشنهاد می شود. در بسیاری از موارد افرادی که به علت سرما سردرد میگرنی می گیرند به اشتباه فکر می کنند سینوزیت دارند.یک روش آسان که خود فرد بتواند تشخیص دهد علت سردردش سینوزیت هست یا نه، این است که سردرد به علت سینوزیت بدون درمان در چندین روز پشت سرهم ادامه دارد و اگر کسی هر چند وقت یک بار و برای چند ساعت در تماس سرما سردرد می گیرد سردردش سینوزیت نیست و احتمالا میگرن است.سردردهای میگرنی در بزرگسالان معمولا در یک طرف سر بیشتر احساس می شوند و ممکن است با حالت تهوع یا احساس ناراحتی در نور شدید و صدای بلند همراه باشند. در صورت وجود نکته ای مبنی بر وجود میگرن و نیاز به درمان در میگرن باید به درمان میگرن زمینه ای هم توجه کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.