چگونه از عوارض سکته مغزي پيشگيري کنيم

خرید ادکلن

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

چگونه از عوارض سکته مغزي پيشگيري کنيم

چگونه از عوارض سکته مغزي پيشگيري کنيم متخصصان علل مختلفي را براي بروز سکته مغزي مي شناسند اما همه متفق القول هستند که درصد زيادي از افراد دچار سکته هاي مغزي در صورتي که به موقع به بيمارستان برسند به زندگي عادي خود باز مي گردند.

چگونه از عوارض سکته مغزي پيشگيري کنيم

دکتر قاسم ميري علي آباد معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي زاهدان در کارگاه آشنا سازي بيماري سکته مغزي افزود: درمان هاي دارويي خاصي براي درمان سريع سکته مغزي وجود دارد که در برخي بيمارستان هاي استان از جمله بيمارستان علي ابن ابيطالب (ع) زاهدان به کار گرفته مي شود.به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي زاهدان با اجراي برنامه مديريت درمان سکته هاي حاد مغزي موسوم به 724 تا کنون 15 بيمار در اين بيمارستان از مرگ و فلج نجات يافته و با بهبودي کامل ترخيص شده اند.حدود يکسال از آغاز اجراي رسمي برنامه مديريت درمان سکته هاي حاد مغزي در استان مي گذرد و متخصصين مغز و اعصاب، با حضور فعال و اجراي روش هاي نوين درمان جلوي عارضه‌دار شدن بيمار را مي گيرند.

دکتر عليرضا خسروي عضو هيئت علمي گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکي زاهدان نيز با اشاره به اينکه سکته مغزي شايع ترين علت ناتواني و معلوليت در بين بيماري هاي مغز و اعصاب است، ادامه داد: خطر بروز سکته هاي مغزي با افزايش سن بيشتر مي شود، به گونه‌اي که دو سوم از سکته هاي مغزي در افراد بالاي 65 سال سن اتفاق مي افتد.

سکته مغزی

وي عوامل خطر قابل اصلاح در سکته هاي مغزي را شامل پر فشاري خون، ديابت، بيماري هاي قلبي، افزايش چربي خون و مصرف سيگار عنوان کرد و گفت: شايع ترين نوع سکته مغزي سکته ايسکميک است که در آن کاهش خون رساني به مغز به علت انسداد عروق يا پرتاب لخته از قلب اتفاق مي افتد.مراجعه سريع بيمار مبتلا به علائم سکته مغزي در کمتر از 3 ساعت از بروز اولين علائم، به بيمارستان، امکان تزريق داروهاي خاص را فراهم مي کند که پس از آن قابليت بهبودي وجود دارد.اختلال در تکلم، بي حسي – گز گز يا فلج در يک طرف صورت يا دست و پا، تاري ديد، بر هم خوردن تعادل بدن به طور ناگهاني، دشواري در بلع غذا، بيهوشي ناگهاني، سرگيجه بدون دليل، افتادن ناگهاني روي زمين از جمله علائم اوليه سکته مغزي است که بايد به آن توجه شود.سکته مغزي دومين عامل مرگ و مير در تمام سنين در ايران است که در صورت آگاهي مردم نسبت به رساندن به موقع فرد به بيمارستان بلافاصله پس از ظهور علائم و يا تماس با اورژانس 115، روند بهبودي بيماران تسريع شده و قطعي تر خواهد بود.

سکته مغزی چیست؟
دکتر نیکنام سکته مغزی را بروز آسیب و تخریب عروق تغذیه کننده مغز دانست و گفت: 3 رگ وظیفه تغذیه مغز را عهده دارند که این رگ ها به واسطه عروق گردن به قلب متصل و خون را به مغز منتقل می کنند و لذا هر گونه آسیب به این عروق می تواند باعث آسیب به مغز شده که این آسیب را سکته مغزی می گویند.

انواع سکته های مغزی
این متخصص مغز و اعصاب سکته های مغزی را 3 نوع تقسیم بندی کرد و گفت: سکته های ناشی از آمبولی های شریانی، سکته های ناشی از لخته شدن خون درون شریان های مغزی و سکته های ناشی از لخته های خون در وریدها مغزی 3 عامل وقوع سکته های مغزی را تشکیل می دهند که شایع ترین نوع آن ناشی نیز از انسداد عروقی و لخته شدن خون در رگ ناشی از سخت شدن آن است.

چه عواملی باعث بروز سکته مغزی می شود
دکتر نیکنام علل وقوع سکته های مغزی را ناشی از فشار خون بالا، دیابت، افزایش کلسترول و حتی عوامل ژنتیکی ذکر کرد و گفت: معمولا افرادی که تحرک کافی نداشته و دارای افزایش وزن نیز هستند در کنار تغذیه نامناسب و استعمال دخانیات بیشتر در معرض سکته های مغزی قرار می گیرند ولی نوعی از سکته های مغزی هم وجود دارد که ناشی از منشاء ژنتیک بوده که معمولا این نوع سکته ها در سنین پائین تری به وقوع می پیوندد.

چه کنیم تا به سکته مغزی مبتلا نشویم
این عضو هیات علمی دانشگاه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه اقداماتی را باید انجام دهیم تا خطر ابتلا به سکته مغزی کاهش یابد، گفت: برای پیشگیری از سکته های مغزی باید در ابتدا زمینه های بروز این بیماری را از بین ببریم. وی ادامه داد: فاکتورهای خطر در سکته های مغزی شامل افزایش LDL خون، استفاده از دخانیات، دیابت، فشار خون و چربی بالا است که باید حتما کنترل شود. تحقیقات نشان داده که سیگار کشیدن رابطه مستقیمی با افزایش ابتلا به سکته های مغزی دارد و لذا با ترک سیگار و عدم استفاده از دخانیات می توان تا 80 درصد از بروز سکته های مغزی پیشگیری کرد.

علامت های سکته های مغزی را بشناسیم
دکتر نیکنام در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه علائم سکته مغزی چیست گفت: علائم ابتلا به سکته های مغزی خصوصا در افراد مبتلا به دیابت و دارای فشار خون و چربی بالا که باید به آن توجه شود بی حسی در اندام ها خصوصا در یک طرف بدن، تاری دید، سرگیجه های دوره ای، سردرد های ناگهانی و اختلال ناگهانی در حافظه است که در صورتیکه فرد با این علائم روبرو شود باید حتما توسط یک پزشک متخصص مغر و اعصاب مورد بررسی های عروقی و تصویری مغزی قرار گیرد تا با اقدامات پیشگیرانه از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد. این متخصص مغر و اعصاب ادامه داد: در صورتیکه سکته مغزی در فرد رخ داده باشد علائم به صورت سردردهای بسیار شدید که تاکنون فرد تجربه نکرده است، اختلالات تنفسی، تشنج، اختلالات بینایی و خون ریزی ناگهانی از بینی بروز می کند که باید به سرعت به پزشک مراجعه شود.

زمان طلایی درمان سکته های مغزی 3 تا 6 ساعت است
این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه زمان طلایی برای درمان سکته مغزی 3 تا 6 ساعت است خاطر نشان کرد: در صورتیکه بیمار با علائم سکته مغزی مواجه شود بهترین زمان برای درمان و دریافت داروهای ضد انعقاد و یا رقیق کننده خون 3 تا 6 ساعت است.

روش نوین درمان سکته مغزی با شانس 97 درصد بهبودی
دکتر نیکنام در مورد درمان های سکته مغزی گفت: درمان سکته مغزی به 2 روش نوین و کلاسیک انجام می شود که در روش نوین شانس بهبودی تا 97 درصد وجود دارد. وی در توضیح چگونگی روش نوین گفت: این روش بسیار جدید است و هم اکنون نیز فقط در یک بیمارستان دانشگاهی تهران انجام می شود و ضروری است تا با حمایت های مسئولان بیمارستان های دولتی و خصوصی دیگر نیز بتواند از آن استفاده کنند. وی گفت: در این روش درمانی در ابتدا محل دقیق لخته خون در رگ توسط دستگاه های پیشرفته مشخص شده و سپس بیماربه وسیله داروی خاصی که وظیفه حل کردن لخته خون را برعهده دارد تحت درمان قرار می گیرد . دکتر نیکنام گفت: این دارو که TPA نام دارد تا 97 درصد شانس بهبودی را ایجاد می کند و فقط در 3 درصد با عوارضی مانند خونریزی مواجه شود.این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: در روش های درمانی کلاسیک نیز دارو از طریق سرم به بیمار تزریق می شود و بیمار باید تحت کنترل ویژه قرار بگیرد. دکتر نیکنام ادامه داد: در سکته های مغزی هر چه محل سکته و آسیب دیدگی به ساقه مغز نزدیک تر باشد آسیب دیدگی به لحاظ نزدیک بودن به اعصاب مرکزی شدیدتر خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.