دیسانیا Dysania چیست و چطور درمان می شود؟

خرید ادکلن

دیسانیا Dysania چیست و چطور درمان می شود؟

دیسانیا Dysania چیست دکتر مارک سالتر، روان پزشک رویال کالج می‌گوید: “دیسانیا واژه‌ای بسیار کم‌کاربرد برای حالت «دلم نمی‌خواهد صبح‌ها از رخت خواب بیرون بیایم» است. این رفتار گاهی در افرادی که مبتلا به افسردگی شدید هستند دیده می‌شود” .دیسانیا Dysania که هنوز از لحاظ پزشکی به رسمیت شناخته نشده است، فقط احساس خواب‌آلودگی بیش از حد معمول نیست، نوعی ناتوانی مداوم در ترک رخت خواب است. دیسانیا اغلب نشانه یک مشکل جدی‌تر مانند افسردگی، سندروم خستگی مزمن یا اختلال درد فیبرومیالژیاست.

دیسانیا Dysania چیست

افراد مبتلا بنا بر ادعای خودشان می‌توانند چندین روز در رخت خواب بمانند و از تصور بیرون آمدن از رخت خواب دچار اضطراب می شوند. آن ها همچنین وقتی از رخت خواب بیرون می‌آیند «میل شدیدی» دارند که دوباره به رخت خواب بازگردند. بسیار مهم است بدانید شما ممکن نیست فقط دچار دیسانیا باشید. معمولاً این حالت نشانه‌ای از وضعیت نهفته‌تری مثل بیماری‌ افسردگی یا خستگی مزمن است.برای آن که بدانیم کسی مبتلا به دیسانیاست یا کلینومانیا که اصطلاح دیگری در این زمینه است و اشاره به میل شدید تمام روز ماندن در رخت خواب دارد، دکتر سالتر ابتدا تلاش می‌کند تشخیص دهد آیا مشکل و عارضه‌ای جسمی در این میان وجود دارد یا نه. وی از بیمار درباره نشانه‌ها و عوارض دیگر سوال می‌کند و بنا بر نظر دکتر سالتر، این پرسش‌ها باعث می‌شود ابتلا به افسردگی تشخیص داده شود که آثار گسترده و متعددی بر بدن دارد.

وی می‌گوید: “اختلال خواب، بی‌حالی و صبح زود از خواب برخاستن، نشانه‌های جسمی افسردگی است. بی‌حالی و صبح زود برخاستن وقتی با هم ترکیب شود، گاهی خودش به تنهایی دلیل کافی برای ناتوانی کامل در از جا بلند شدن است. برای مثال، افراد مبتلا به افسردگی شدید، نمی‌توانند دست خود را بلند کنند و لیوانی آب بنوشند”.اگر نشانه‌های دیگری وجود نداشته باشد، ممکن است فقط صبح‌ها بلند شدن از رخت خواب برای افراد سخت باشد و این حالت نمی‌تواند دیسانیا تلقی شود. اول از همه تلاش کنید نظمی به مقدار خواب خود بدهید.بیشتر بزرگ سالان به 6 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند، ببینید چه ساعتی باید از خواب بیدار شوید و تلاش کنید به‌موقع به رخت خواب بروید و زمان خواب منظمی داشته باشید. استراحت و آرامش کلید کار است، باید قبل از خواب خود را آرام کنید، چه با حمامی آرامش‌بخش، چه با نرمش‌های ملایمی مثل حرکات کششی یوگا.همه ابزار‌های حواس‌پرت‌کن مثل تلفن همراه و لپ‌تاپ را کنار بگذارید، اگر بعد از همه این کارها، هنوز هم احساس ناتوانی در بیرون آمدن از رخت خواب، هر روز صبح شما را مضطرب و پر‌تنش می‌کند، بهتر است با پزشک تان مشورت کنید. ممکن است فکر کنید تنبل هستید اما بدون آزمایش دقیق، هیچ‌وقت نمی‌توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

۳دلیل خستگی و خواب آلودگی

  • عفونت‌ ها
    اگرچه عفونت‌ ها علایم ظاهری بسیاری دارند اما گاهی ممکن است عفونتی در بدن شما در حال گسترش باشد بدون آن که شما متوجه آن باشید یا پزشک تشخیص داده باشد. مثلا در بیماری های مربوط به سیستم ایمنی، عفونت ممکن است خود را به شکل خستگی شدید بروز دهد.
  • آلرژی ها
    جالب است بدانید هیستامین و دیگر ترکیب ‌های شیمیایی که بدن برای مقابله با آلرژی ترشح می‌ کند، خواب آور هستند.از سوی دیگر سرفه، عطسه ناشی از بوییدن یک گل یا التهاب دستگاه تنفسی به دلیل ورود هاگ ‌ها به درون بینی، سبب بی ‌خوابی می ‌شود.
  • کم ‌خونی
    اصلی‌ ترین کار گلبول‌ های قرمز رساندن اکسیژن از ریه‌ ها به دیگراندام ‌هاست. وقتی فردی دچار کمبود گلبول قرمز می ‌شود یا اختلالی در عملکرد گلبول‌ ها پیش می ‌آید، مبتلابه کم ‌خونی می شود و در ضمن به قدری احساس خستگی می ‌کند که از پس انجام کارهای معمول روزمره برنمی ‌آید.

 

 

تعبیر خواب هایی که می بینید چیست؟
جین برهم Jan Brehm از پورتلند، از یک خواب گیج کننده و تکان دهنده در مورد خودش بیدار می شود. لیزا اسپیچ Lisa Espich از توسان Tucson از رویایی در مورد شوهرش که می داند ازدواجشان دیگر مثل قبل نخواهد شد، پریشان از خواب می پرد. جنیفر لمبرت Jennifer Lambert از ساحل ویرجینیا به قدری تحت تاثیر خوابش تحریک شده که بلافاصله بعد از بیدار شدن نیم ساعت فقط گریه می کند سپس خواهرش را صدا می زند که مدت زمان زیادی با هم غریبه بوده اند.خواب ها می توانند ما را تکان دهند، بترسانند و در بعضی موارد الهام بخش باشند. ولی آیا باید به رویاهایمان گوش دهیم؟متخصصان می گویند، به هیچ وجه. به گفته دکتر مارسیا امری Marcia Emery، روان شناس دانشگاه هولوس، ” مردم در حال حاضر از رویاهایشان به عنوان ابزاری برای زندگی بهتر استفاده می کنند. ”

این ارتباط نسبتا نوظهور است. بسیاری از محققان قبلا بر این باور بودند که خواب هایی که هر فرد می بیند در واقع سیگنال های عصبی مغز را به صورت رندوم (تصادفی) منعکس می کند. به گفته پروفسور روان شناسی Deirdre Barrett از هاوارد، “در گذشته تصور بر آن بود که خواب ها بی معنی بوده و به هیچ عنوان کاربرد خاصی ندارند. ” ولی امروزه بسیاری از دانشمندان بر این باورند که خواب ها نقشی حیانی در روشن شدن آنچه واقعا برایمان مهم است بازی می کنند.خواب دیدن، فکر کردن است – فقط در یک منطقه بیوشیمیایی متفاوت (عالم دیگر)، بارت Barrett ، نویسنده مشاوره خواب The Committee of Sleep توضیح می دهد که: چگونه هنرمندان، دانشمندان و ورزشکاران از خواب هایشان برای حل خلاقانه مشکلاتشان استفاده می کنند – و چطور شما هم می توانید همین کار را انجام دهید. ” خواب دیدن یک حالت از تفکر است که خیلی بیشتر بصری (دیداری) است، حسی و عاطفی است که درست مخالف تفکر در حالت بیداری است. ”

دیسانیا Dysania چیست

این شهودی است که به اصطلاح ” تجلی ” خواب یا رویا نامیده می شود و مانند یک منبع با ارزش است. به گفته بارت ” رویا ها می توانند الهام بخش باشند یا به شما کمک کنند تا از مشکلات رهایی پیدا کنید زیرا ذهن شما از راهی متفاوت روی خواب های شما کار می کند. ” نکته : زمانی که او دستورالعملی تحت عنوان تکنیک ” dream incubation* ” را به سوژه ها آموزش داد، نیمی از آن ها در مورد مشکلی که قبل از خواب رویش تمرکز کرده بودند ، رویا دیدند و 25 درصد آن ها رویایی دیده بودند که یک راه حل عملی در آن برای مشکلشان ارائه شده بود.

*dream incubation: یک تکنیک یادگیری در خواب است که در واقع مانند کاشتن یک بذر در ذهن است که بعد از کاشتن ذهن شما در طول شب آن را پردازش می کند و شما یا آن مورد را می آموزید (مانند یادگیری زبان در خواب) یا برای آن مسئله راه حلی می یابید.مسلما، گوش دادن به خواب مغز آسان نیست. ” حتی ممکن است احساس عجیبی داشته باشید، زبانی رمز آمیز که اگر بتوانید رمز گشایی اش کنید آنچه باقی می ماند یک صداقت خودآگاه بی رحم است. ” لری کوین لونبرگ Lauri Quinn Loewenberg ، عضو انجمن بین المللی مطالعه خواب و بنیانگذار thedreamzone توضیح می دهد : ” هنگامی که شروع به متصل کردن خواب ها با زندگی بیداری خود می کنید، می توانید خود و اندیشه های درونی خود رابسیار واضح تر ببینید. “پیدا کردن معنی خواب هایتان مانند پرورش یک باغ است. به گفته پروس: هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، بینش درونیتان بیشتر می شود. به گفته بارت ” اگر به طور منظم به رویاهایتان توجه نشان دهید زمانی خواهد رسید که آن چنان در شما نفوذ کنند که باعث آزارتان شوند. ”

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.