شیردهی به نوزاد و درمان کبد چرب

خرید ادکلن

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

درمان کبد چرب

درمان کبد چرب درمان کبد چرب با خاکشیر کبد چرب را سه سوته درمان کنید درمان فوری کبد چرب عکس کبد چرب تشخیص کبد چرب علائم کبد چرب عوارض کبد چرب چیست پاکسازی کبد

شیردهی به نوزاد و درمان کبد چرب

آیا شما جز گروه خانم‌هایی هستید که نوزادتان را از شیر خود تغذیه کرده و قصد دارید این نوع تغذیه نوزاد را ادامه دهید؟ نتایج پژوهش‌های جدید متخصصان نشان می‌دهد این عمل نه‌تنها برای نوزادتان مزایا و فواید بی‌شماری دارد، بلکه کبد شما را نیز در شرایط سلامت نگه می‌دارد.شیردهی طبیعی و مزایای بی‌شمار آن در بسیاری از مطالعات پیشین به اثبات رسیده و نتایج مطالعات و تجزیه‌وتحلیل‌های جدید نشان می‌دهد شیردهی طبیعی مادران به نوزادانشان برای آن‌ها مزایای زیادی در سلامت کبد داشته و از بروز بیماری کبد چرب غیرالکلی، پیشگیری می‌کند.بر اساس این پژوهش‌ها، تداوم تغذیه نوزاد با شیر مادر به مدت‌زمان بیش از شش ماه، می‌تواند یک درمان ایدئال برای بیماری کبد چرب غیرالکلی بوده و از بروز این بیماری پیشگیری می‌کند. به گفته پژوهشگران، مادرانی که به نوزادان خود شیر می‌دهند تا سال‌های طولانی در برابر ابتلا به کبد چرب غیرالکلی مصون شده و شانس بروز این بیماری در آن‌ها بسیار کم می‌شود.

این مطالعات توسط تیمی از پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا – دانشکده پزشکی سن دیگو انجام‌ شده و بر این اساس اعلام شد که راه‌حل درمانی مشخصی برای بیماری‌های کبدی ناشی از سبک و نوع زندگی وجود نداشته و در این میان، شیردهی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای زنان مبتلابه کبد چرب محسوب شود.ویرال آجمرا (Veeral Ajmera) از اعضای این گروه تحقیقاتی درباره موضوع فوق اعلام کرد: شیردهی طبیعی و مزایای بی‌شمار آن در بسیاری از مطالعات پیشین به اثبات رسیده و نتایج مطالعات و تجزیه‌وتحلیل‌های جدید نشان می‌دهد شیردهی طبیعی مادران به نوزادانشان برای آن‌ها مزایای زیادی در سلامت کبد داشته و از بروز بیماری کبد چرب غیرالکلی، پیشگیری می‌کند.

گفتنی است این موضوع در برخی کشورها مانند ایران بسیار بااهمیت است زیرا نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که حدود ۳۰ درصد از مردم ایران دچار عارضه کبد چرب غیرالکلی هستند و این بیماری غیر واگیردار می‌تواند باعث بروز مشکلات عدیده‌ای در حوزه بهداشت و پزشکی شود. این عارضه می‌تواند در کودکان و افراد لاغر نیز به وجود آید.

کشف تأثیر شیردهی طبیعی در مادران بر پیشگیری از کبد چرب غیرالکلی بسیار مهم است زیرا مطالعات و اطلاعات منتشرشده از سوی یکی از پژوهشگران مرکز مطالعات بیماری‌های داخلی و کبد دانشگاه تهران نشان می‌دهد، شیوع بیماری کبدی چرب غیرالکلی در میان زنان نسبت به مردان بالاتر است.

شیردهی

باید توجه داشت که اگرچه کبد چرب غیرالکلی معمولاً با چاقی، اضافه‌وزن و دریافت کالری اضافی در رژیم غذایی روزانه مرتبط است اما افراد لاغر هم می‌توانند دچار این بیماری شوند. متأسفانه در حال حاضر حدود ۳۰ درصد مردم ایران دچار بیماری کبد چرب غیرالکلی هستند که از آن میان ۱۰ تا ۲۰ درصد این افراد دارای وزن معمولی و استاندارد هستند.

بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) یک بیماری به‌طور فزاینده‌ای رایج در بین افراد مبتلابه چاقی، دیابت نوع ۲ و فشارخون بالا است. بیماری کبد چرب غیرالکلی یک عامل خطر مستقل برای آترواسکلروز یا ساختن چربی، کلسترول و سایر مواد در و بر روی دیواره شریان‌ها است که ممکن است به بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) و مرگ‌ومیر مرتبط با آن منجر شود.

شواهد همچنین نشان می‌دهد که کبد چرب و ملتهب نشان‌گر چندین عامل پیش التهابی انعقاد خون است. این امر، احتمال وجود ارتباط بین بیماری کبد چرب غیرالکلی و مرگ‌ومیر قلبی عروقی را بالا می‌برد.کبد چرب غیرالکلی به‌طور مستقل از عوامل خطر قلبی عروقی در بیماران مبتلابه مشکلات سلامتی سندرم متابولیک مانند دیابت؛ موجب افزایش خطر سکته در بیماران خواهد شد.

در بیماران مبتلابه کبد چرب احتمال ابتلا به پلاک و درنتیجه ضخامت عروق خونی در درازمدت بیشتر است. بیماری کبد چرب در ابتدا، وقوع پلاک کاروتید را بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، دیابت نوع ۲، مصرف تنباکو و سایر عوامل خطر بیماری‌های قلبی، پیش‌بینی می‌کند. به پیشنهاد محققان، نظارت دقیق بر بیماری‌های قلبی عروقی در هنگام مدیریت بیماری کبد چرب غیرالکلی بسیار مهم است.

شیردهی به نوزاد و درمان کبد چرب

کبد چرب

یک فوق تخصص بیماریهای کبد و گوارش با بیان اینکه «چاقی به تنهایی می‌تواند زمینه ساز کبد چرب باشد»، تاکید کرد که شناخته شده‌ترین روش برای درمان کبد چرب ورزش همراه با کاهش وزن است و حتی دیده شده در بیمارانی که کاهش وزن نداشته‌اند، ورزش نقش مهمی در بهبود کبد چرب را داشته است. دکتر شهرام آگاه درباره عارضه کبد چرب گفت:« مجموعه‌ای از عوامل باعث رسوب مزمن چربی در کبد و التهاب و نارسایی مزمن در کبد می‌شوند و کبد چرب به دو گروه عمده تقسیم می‌شود؛ ‌کبد چرب الکلی که ناشی از مصرف طولانی مدت الکل می‌باشد و جنسیت و نژاد در این مساله دخیل هستند که آسیایی‌ها بیشتر مستعد آسیب ناشی از مصرف الکل و ایجاد کبد چرب الکلی هستند و این بیماری در خانمها بیشتر از آقایان شایع است.» وی از کبد چرب غیر الکلی به عنوان دومین دسته از کبد چرب نام برد و افزود:« این نوع در جامعه ما شیوع بیشتری دارد، عوامل زیادی که بسیاری از آنها جنبه ژنتیکی دارند در بروز این نوع کبد چرب موثرند، مطالعات نشان داده عوامل زمینه ساز دیابت و بیماریهای قلبی و برخی بیماریهای متابولیسم با بروز کبد چرب غیر الکلی در رابطه است.»

این عضو هیات علمی دانشگاه ایران تصریح کرد:« در بین این عوامل دیابت یک علت مهم و شناخته شده در ایجاد کبد چرب می‌باشد و هر چه طول مدت ابتلا به دیابت طولانی باشد و یا درمان آن ناقص انجام گیرد احتمال ابتلا به کبد چرب در این افراد بیشتر است و در آنها ابتلا به التهاب ناشی از کبد چرب بیشتر از افراد عادی است.» وی افزود:« ‌چاقی به تنهایی می‌تواند زمینه ساز کبد چرب باشد و عوامل ژنتیکی در کنار دیگر عوامل در ایجاد کبد چرب غیرالکلی دخیل است، در برخی بیماران افزایش چربی خون جزء LDL کلسترول در بیماران مبتلا رویت می‌شود که در درمان این افراد کم کردن LDL نقش موثری خواهد داشت. برخی افراد هستند که در آنها بیماریهای زمینه منجر به ابتلای آنها به کبد چرب غیر الکلی می‌شود مثل اختلال در متابولیسم و برخی هپاتیتهای مزمن هم ممکن است همرا با کبد چرب دیده شود مثل هپاتیت Bو C.»

دکتر آگاه یادآور شد:« آسیب مزمن کبدی در بیمارانی که کبد چرب آنها همراه با التهاب باقی بماند دیده نمی‌شود، اما در عده ای که کبد چرب آنها همراه با التهابات است باعث آسیب مزمن به کبد آنها می‌شود و در برخی بیماران التهابات می تواند پیش رونده بوده و منجر به سیروز کبدی در فرد شود که سیروز کبدی معمولا در افرادی که چاقی مفرط دارند دیده می‌شود و حتی در برخی موارد عامل سیروز کبدی ناشناخته باقی می‌ماند، مثل کشور آمریکا.»

این فوق تخصص بیماریهای کبد و گوارش درباره راههای تشخیص کبد چرب اظهار داشت:‌« یکی از ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص کبد چرب روش تصویربرداری می‌باشد که می تواند به تشخیص کبد چرب در بیماران کمک کند و در کنار آن انجام آزمایش‌ها برای آنزیم‌های کبدی در تشخیص التهاب ناشی از کبد چرب به ما کمک می‌کند و در موارد کمتر سی تی اسکن یا سایر روش تصویربرداری هم در تشخیص این بیماری استفاده می‌شود.»وی برای درمان کبد چرب به درمان علت زمینه ساز چه در مرحله التهاب کبد و چه غیر التهاب آن اشاره کرد و گفت:«‌ اگر بیماری زمینه عامل بروز کبد چرب در فرد باشد با درمان آن به درمان کبد چرب کمک می‌کنیم.»

این استاد دانشگاه، رژیم غذایی، کاهش وزن و ورزش را موثرترین راه های درمان کبد چرب ناشی از بیماری زمینه اعلام و خاطر نشان کرد:«‌عملا شناخته شده‌ترین روش برای درمان کبد چرب ورزش همراه با کاهش وزن است و حتی دیده شده در بیمارانی که کاهش وزن نداشته‌اند، ورزش نقش مهمی در بهبود کبد چرب را داشته است و در آخر استفاده از داروهای کاهنده قند خون در بیماران دیابتی و استفاده از داروهای کاهنده LDL در بیماران مبتلا به کلسترول از راه‌های مفید در کنار ورزش و کاهش وزن برای درمان کبد چرب است.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.