مهم ترین علل بروز سرطان روده بزرگ

خرید ادکلن

مهم ترین علل بروز سرطان روده بزرگ

مهم ترین علل بروز سرطان روده بزرگ سرطان روده بزرگ بدخیم آیا سرطان روده بزرگ قابل درمان است؟ درمان سرطان روده بزرگ ایا سرطان روده کشنده است علائم سرطان روده کوچک علائم سرطان روده در جوانان طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ ایا سرطان روده باعث مرگ میشود

مهم ترین علل بروز سرطان روده بزرگ

مطالعه ای جدید نتایجی ترسناک، به ویژه برای مردانی که زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می کنند، ارائه کرده است. در همین راستا، تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند خطر تهدیدی مرگبار را به طور قابل توجهی افزایش دهد.اگر یک مرد هستید و بیش از چهار ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنید، بهتر است تغییری در این شرایط ایجاد کنید. مطالعه ای جدید که در نشریه British Journal of Cancer منتشر شده است، نشان می دهد که این عادت می تواند خطر سرطان کولورکتال را تا 35 درصد افزایش دهد.

اما چرا میزان خطر برای زنان به این اندازه بالا نیست؟
پژوهشگران این تئوری را مطرح کرده اند که مردان احتمال بیشتری دارد هنگام تماشای تلویزیون اقدامات مضر دیگری مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، و خوردن غذاهای کم ارزش را انجام دهند. تمامی این موارد خطر سرطان کولورکتال را افزایش می دهند.البته اگر یکی از طرفداران تلویزیون هستید نیازی نیست تا تماشای برنامه های مورد علاقه خود را کنار گذاشته و تلویزیون را به طور کامل خاموش کنید.در عوض، تنقلات ناسالم مانند چیپس، شکلات و غذاهای کم ارزش دیگر و همچنین عادات ناسالمی مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل را هنگام تماشای تلویزیون کنار بگذارید. در کنار خطراتی که نشستن طولانی مدت به همراه دارد، این تنقلات ناسالم نیز خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را هرچه بیشتر افزایش می دهند.

سه روش ساده برای کاهش خطر سرطان روده بزرگ
پرهیز از خوراکی های ناسالم تنها گزینه ای نیست که برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال در اختیار دارید. بدون در نظر گرفتن جنسیت، سه تغییری که در ادامه به آنها اشاره شده است می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

پیشگیری از سرطان با کاهش وزن
اضافه وزن و چاقی می توانند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. برای کاهش این خطر، تغییراتی کوچک در سبک زندگی برای کاهش وزن را مد نظر قرار دهید. روندی آرام اما پایدار گزینه بهتری برای تحقق هدف کاهش وزن و حفظ وزن مناسب محسوب می شود.اقدامات ساده ای مانند پرهیز از مصرف دسر یا محدود کردن آن به روزهای خاص در هفته می تواند کمک حال شما باشد. جایگزینی خوراکی های سالم به جای محصولاتی با ارزش غذایی کم یا فاقد هیچ ماده مغذی نیز می تواند به احساس سیری برای مدت زمان طولانی‌تر و پیشگیری از پرخوری کمک کند.

استفاده هرچه بیشتر از میوه ها و سبزی ها برای پیشگیری از سرطان
استفاده هرچه بیشتر از میوه ها و سبزی ها در بشقاب غذا اقدامی بسیار مفید است زیرا می تواند به احساس سیری سریع‌تر و حفظ آن برای مدت زمان طولانی‌تر کمک کرده و از این رو، در کاهش وزن نقش داشته باشد. این اقدام می تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را نیز کاهش دهد.مصرف فراوان میوه ها و سبزی های با کاهش خطر سرطان های روده بزرگ و مقعدی مرتبط است. فیبر و مواد مغذی دیگر در این مواد غذایی به پیشگیری از این نوع سرطان کمک می کنند.

برای پیشگیری از سرطان تحرک بیشتر داشته باشید
کم تحرکی یک عامل خطرآفرین دیگر برای سرطان کولورکتال محسوب می شود و البته تماشای تلویزیون می تواند به معنای نشستن های طولانی مدت باشد. راه حل این شرایط ساده است و باید تحرک بیشتری داشته باشید.در ابتدا، شما می توانید فهرستی از فعالیت هایی که از آنها لذت می برید را تهیه کنید. این می تواند از فعالیت ساده مانند پیاده‌روی و دوچرخه سواری تا نمونه های حرفه ای‌تر مانند انجام یک ورزش یا تمرین در باشگاه را شامل شود.نکته کلیدی یافتن گزینه ای است که به طور منظم انجام شده و میزان فعالیت جسمانی شما را افزایش می دهد. اگر مدتی از زمان تماشای تلویزیون را به انجام ورزش اختصاص دهید می توانید خطر سرطان روده بزرگ را تا 25 درصد کاهش دهید.همچنین، شما می توانید هنگام تماشای تلویزیون فعالیت جسمانی داشته باشید. به عنوان مثال، برنامه های تلویزیون را هنگام استفاده از تردمیل یا دوچرخه ثابت تماشا کنید.

پیش نشانه های سرطان کدامند
افراد باید نسبت به تغییرات ظاهری بدن خود توجه بیشتری نشان دهند، اغلب افراد مبتلا به سرطان زمانی به پزشک مراجعه می کنند که بیماری در آنها به شدت پیشرفت کرده و برای خاموشی سرطانی باید راه‌های درمانی متعددی را به طور همزمان طی کنند. این افراد اغلب به تغییرات جسمانی‌شان کم توجه بودند به همین دلیل لازم است جامعه با علائم و نشانه های بروز سرطان بیشتر آشنا شوند.

نفخ کردن و احساس سیری زودرس به شکل طولانی یکی از عوامل سرطان تخمدان در زنان به حساب می‌آیدتغییرات پوستی نظیر تغییر رنگ خال‌ها، تغییر در تعداد و اندازه آنها همچنین خونریزی از خال می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان پوست باشد.مشکل در بلع و قورت دادن غذا می‌تواند نشانه سرطان مری و معده باشد.وجود خون در مدفوع و ادرار می‌تواند نشانه سرطان روده به حساب آید.لکه‌های سفیدی که درون دهان زده می‌شود و با درمان اولیه بهبود نمی‌یابد ممکن است نشانه آغاز سرطان دهان باشد.البته همه مواردی که تاکنون ذکر شده می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد و این بدان معناست که خود افراد باید به تغییرات جسمانی توجه داشته باشند، چراکه این موضوعی با اهمیت است که باید بیشتر به آن توجه شود.

مهم ترین علل بروز سرطان روده بزرگ

عوامل تشدید کننده ایجاد کننده سرطان کدامند

تغییر سبک زندگی در دهه‌های اخیر سبب افزایش شیوع سرطان در جامعه شده است. سید روح الله میری فوق تخصص جراحی سرطان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ارتباط با نحوه سبک زندگی و سرطان اظهار داشت: وقتی صحبت از رابطه تغییر سبک زندگی با سرطان می‌شود، بسیاری تصور می‌کنند که منظور بازگشت به شیوه‌های سنتی و حتی روستایی است؛ درحالی که به هیچ وجه اینطور نیست و باید در این زمینه بیشتر آموزش داده شود.

سبک زندگی در جامعه دچار افراط و تفریط شده است که البته همین تغییرات شدید باعث افزایش سرطان می‌شود؛ به طور نمونه استفاده بیش از حد از غذاهای فست فود و آماده یکی از عوامل سرطان‌های دستگاه گوارش است چراکه مواد نگهدارنده‌ای همچون نیترات و نیتریت بیشتر در فرآورده‌هایی همچون سوسیس و کالباس استفاده می‌شود تا خطر ابتلا به باکتری را کاهش دهد. همچنین وقتی همین ترکیبات سرخ می‌شوند نیترات به نیتریت تبدیل می‌شود و در نهایت نیتریت هم با آمین‌های ثانویه ترکیب و تولید نیتروزآمین می‌کند که ماده‌ای بسیار سرطان زاست.

یکی دیگر از عوامل خوراکی در سرطان چربی حیوانی است، تحقیقات نشان می‌دهد که غذاهای پرچرب باعث افزایش ابتلا به سرطان‌هایی نظیر کبد، پروستات، لوزالمعده و روده، رحم و سینه می‌شود، ضمن اینکه افراط در مصرف غذاهای دودی شده نظیر کباب سوخته و ته دیگ و حتی برخی از ترشیجات صنعتی که به آنها مواد نگهدارنده می زنند نیز باعث افزایش احتمال سرطان معده خواهد شد.استفاده مداوم از لوازم آرایشی، استعمال دخانیات نظیر سیگار و قلیان، کم تحرکی، مصرف مواد الکلی، کم خوابی و بی خوابی و همچنین عادت داشتن به نوشیدنی های داغ از دیگر عوامل تحریک کننده سرطان است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.